شما اینجا هستید
اجتماعی » محیط زیست در نظرآباد به مدیریت نیاز دارد

محیط زیست نظرآباد

با توجه به حجم وسیع جمعیت و البته خروج وضعیت زیست محیطی از حالت طبیعی خود ، محیط پیرامون انسان ها با خطرات و آلودگی هایی مواجه است. وضعیت زیست محیطی در شهرستان نظرآباد به ظاهر امر چندان مناسب نیست.
شهرستان نظرآباد چند عامل بر وضعیت زیست محیطی تاثیر مخرب و منفی دارند که می توان به پخش ذرات کارخانه سیمان آبیک ، آلودگی کانال های جنوبی شهر بر اثر فاضلاب صنعتی ، آلودگی شهرک صنعتی سپهر ، دفن و انتقال غیر اصولی زباله های شهری در اطراف شهرستان نظرآباد و شهرستان های مجاور، عدم توجه و مدیریت صحیح زباله ها در سطح شهر و البته ریزگردهای غرب و جنوب غربی شهرستان که منبعث از چرای بیش از حد دام ها به خصوص دام های سرگردان از جمله شترها در اراضی تالابی صالحیه می باشند، اشاره کرد.

از سویی تخریب زمین های کشاورزی در سال های گذشته و همچنین ضعف و نبود زیرساخت های اساسی در سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری از موارد قابل توجه در ارزیابی کیفیت زیست محیطی شهرستان نظرآباد می باشد.

در اینجا باید ذکر گردد که چند مشکل اساسی در توسعه آتی شهر و شهرستان اگر مدیریت و برنامه ریزی صحیح نباشد اتفاق خواهد افتاد : اول آنکه رشد و توسعه شهرک صنعتی سپهر با توجه به حجم جمعیت و البته وزش بادهای غالب و همچنین میزان آلودگی صنایع باید مطالعه و سپس مکان یابی و احداث گردد. مورد بعدی بحث ریزگردها و گرد و غبار می باشد که منبعث از سمت جنوب غربی شهرستان و به ویژه اراضی تالابی می باشد .در وضعیت کنونی ریزگردها و گرد و غبار مهم ترین منبع آلودگی و تخریب زیست محیطی در نظرآباد است. ریزگردها و گرد و خاک نواحی جنوبی و جنوب غربی شهرستان علاوه بر صدمات زیست محیطی ، برای سلامتی شهروندان نیز مضر می باشد . تالاب فصلی صالحیه اگر نتواند به صورت دائمی احیا نشود ریزگردها همیشه در فراز آسمان نظرآباد و غرب استان البرز و حتی کرج نیز دیده خواهد شد.

mohite zist adlemajara ir 2 - محیط زیست در نظرآباد به مدیریت نیاز داردبرای حل این معضل باید با احیای دائمی و پایدار تالاب صالحیه و پوشش گیاهی کافی و مناسب در نواحی مذکور ایجاد شود تا هم بر جنس خاک ناحیه تاثیر گذاشته و هم جلوی حرکت ذرات معلق در هوا گرفته شود. مورد دیگر نیز طریقه جمع آوری و دفع یا دفن زباله ها و پسماندهای شهری باید با توجه به جنس خاک محل دفع و همچنین گازهای مخرب انتشار یافته از دفع این مواد مطالعه و بررسی گردد. نوع روش دفع زباله ها و همچنین مکان آنها باید به گونه ای باشد که کمترین آلودگی را ایجاد کرده و از تماس با شهروندان به دور باشد . در ادامه نیز باید اشاره کرد که با توجه به گسترش فیزیکی شهر و استفاده از زمین های کشاورزی برای ساخت و ساز ، ایجاد مانع برای تخریب زمین های کشاورزی و باغات شهر ضروری می باشد . زیرا زمین های کشاورزی و باغات جزو بهترین زمین های شهر می باشند و نباید برای ساخت و ساز شهر استفاده گردند.

mohite zist adlemajara ir 3 - محیط زیست در نظرآباد به مدیریت نیاز داردالبته باید در نظر داشت که ارتقای وضعیت زیست محیطی در شهرستان و شهر نظرآباد علاوه بر تلاش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان، توجه جدی و کارشناسی شده فرمانداری، شهرداری، اداره منابع طبیعی و دیگر ارگان های مرتبط را می خواهد و تنها نباید از اداره محیط زیست شهرستان انتظار داشت.

احیای پایدار تالاب صالحیه، حفظ کلیه باغات و زمین های کشاورزی موجود در سطح شهر و شهرستان و جلوگیری از تخریب و ساخت و ساز در آنها ، بسط و گسترش سیستم فاضلاب شهری و همچنین دفع صحیح و اصولی پسماندهای بیمارستانی و زباله های شهری ، تهیه سند ارتقا کیفیت زیست محیطی توسط سازمان های مسئول و آموزش همگانی آن به کلیه ساکنین و اهالی شهرستان، توجه محیط زیست شهری و افزایش کیفیت خدمات شهری در شهر از جمله مسائلی می باشد که سبب افزایش کیفیت وضعیت محیط زیست در نظراباد می شود.

 

نظر شما چیست آیا با مطلب من موافقید ؟

در قسمت دیدگاه ها و نظرات منتظر پاسخ های شما هستم.

 

علیرضا گروسی: کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

  1. negar esmaelzade

    مفید بود ممنون

    • مدیر سایت

      ممنوناز توجه حضرتعالی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند