شما اینجا هستید
آسیب‌ها » بافت های فرسوده نظرآباد

بافتهای فرسوده شهر نظرآباد اگر مورد توجه قرار نگیرد در آینده موجب ایجاد چالش های اساسی برای شهر، شهروندان و مسئولان شهری خواهد شد.

علیرضا گروسی کارشناس و پژوهشگر حوزه مسائل شهری در گفت و گو با پایگاه خبری اصل ماجرا از عدم توجه به بافت های فرسوده شهری در مجموعه مدیریت شهری نظرآباد انتقاد کرد.

گروسی اشاره کرد: بافت های فرسوده و ناكارآمد شهري بخش اعظمي از سطح شهرهاي كشور را تشكيل مي دهند. اين بافت ها به دليل داشتن مشكلات متعدد اقتصادي ، اجتماعي، كالبدي، عملكردي، ترافيكي و زيست محيطي از عمده چالش هاي مديريت شهري و نظام شهرسازي مي باشند و براي كل گستره شهري يك تهديد جدي به شمار مي آيند .شهر نظرآباد نیز از این  قاعده مستثی نیست.

این کارشناس افزود سه نوع بافت فرسوده درشهر نظرآباد وجود دارد:
نوع اول: محدوده هایی که فقط کم دوام هستند.
نوع دوم: محدوده های کم دوام که دارای قطعات کوچک هستند.
نوع سوم: این نوع فرسودگی شدیدترین نوع فرسودگی با توجه به ۳ عامل اسکلت کم دوام،ریزدانگی بافت و معابر کم عرض می باشد که بیشتر در هسته روستایی سیدجمالدین و بلوک های جنوبی محور امام خمینی است.

گروسی در ادامه گفت: در کل باید در مورد شهر نظرآباد گفت که وسعت کلی بافت های فرسوده در شهر نظرآباد نزدیک به ۳۸۳ هکتار می باشد که ۶۹ درصد از بافت ساخته شده شهر را شامل می شود. این رقم نشانگر وخامت وضعیت موجود می باشد.  با توجه به نبود برنامه های توسعه و نوسازی، شهر نظرآباد دچار فرسودگی در عرصه کالبدی و عملکردی می باشد. ادامه این روند در آینده، این شهر را دچار معضلات و مشکلات عمیق تری می کند. لذا لزوم توجه و اقدام سریع در بافت های فرسوده شهر نظرآباد الزامی می باشد.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: شیوه های مداخله در بافت فرسوده به روش علمی و منطقی عبارتند: از بهسازی، نوسازی و بازسازی که البته اتخاذ هر کدام از این موارد برای دخالت در بافت باید با توجه به نوع بافت و همچنین توجه ویژه به وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ساکنان آن صورت گیرد. تا زمانی که ساکنان به صورت خودجوش و البته با توانمند سازی از طریق ارائه تسهیلات دولتی  و آگاهی بخشی به آن ها حمایت نشوند، مداخله در این نوع بافت ها غیر منطقی می باشد. نکته دیگر این است که باید با توجه به طبقه بندی های علمی، زمان بندی و اجرای طرح های فوری و ضربتی در بافت های فرسوده که احتمال مخاطرات در آنها بیشتر هستند،در الویت قرار گیرند.

در انتها علیرضا گروسی به ارائه پیشنهاداتی در حوزه مدیریت و بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده شهر نظرآباد پرداخت:
فراهم نمودن ابزارهاي حقوقی مناسب (اصلاح و تکمیل قوانین و مقررات) برای مداخله در بافت فرسوده
فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به مردم در برابر مخاطرات موجود در بافت های فرسوده از طریق تعریف مفاهیم ایمن سازي ، تعادل بخشی ، حیات بخشی، ظرفیت سازي
جذب، تامین و ارائه تسهیلات دولتی و اعتبارات مالی خصوصی برای کمک به ساکنان در بهسازی، بازسازی و نوسازی بافت های فرسوده
توزیع ارزش افزوده و همچنین ایجاد شرایط پایدار اقتصادی در نوسازی وبهسازی های بافت های فرسوده برای ساکنان
جلوگیری از غیبت شهروندان در طول مداخله در بافت های فرسوده با ایجاد احساس تعلق و خاطره در شهروندان
پاسخگو بودن به شهروندان و ساکنان در فرآیند تهیه تا اجرای طرح های مربوط به بافت های فرسوده

 

  1. رضا پورفلاح

    ممنون بسیار عالی..پر محتوا و و با ارزش بود.امیدواریم مسئولین شهر نظرآباد دید گاه خوبی در مورد بافتهای فرسوده داشته باشند…

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند