انتقاد از توسعه نماهای رومی در شهرها

7 ماه پیش
شهردار قم
Rate this post

انتقاد از توسعه نماهای رومی در شهرها توسط شهردار قم

شهردار قم با تاکید بر اینکه باید مبانی هویتی و ساختاری ما در معماری و شهرسازی حفظ شود، با انتقاد از توسعه نماهای رومی در شهرها گفت: این نمادها بر سبک زندگی ما اثر می‌گذارد و به مشکل خواهیم خورد.

سیدمرتضی سقائیان‌نژاد در افتتاحیه هشتمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار، عمران و بازآفرینی شهری و دومین کنفرانس تخصصی مهندسی پل که در سالن‌ همایش‌های بین‌المللی شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به اهمیت برگزاری این نشست اظهار کرد: در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب کم‌کم باید پایه‌های تمدن نوین اسلامی شکل خود را به ما نشان دهد.
وی با اشاره به موضوعاتی که در این نشست مطرح می‌شود تصریح کرد: تمام این مسائل با پایه‌های این تمدنی گره خورده است؛ معماری، شهرسازی، عمران شهری، محیط زیست، بهینه‌سازی مصرف انرژی، مدیریت بحران، اقتصاد شهری و… جزو شاخصه‌هایی است که مولفه‌های مختلف یک تمدن را شکل می‌دهد و اگر به آنها درست پرداخته شود می‌تواند منشا حرکت‌های ما به سوی تمدن نوین اسلامی باشد.
شهردار قم با اشاره به اهمیت درآمدهای پایدار در یک شهر تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد بودجه‌های شهرداری به فروش عوارض و تراکم وابسته است و ۲۵ ارگان برای یک شهر فرمان می‌دهند پس هیچ‌گونه پایداری در فعالیت‌ها و خدمات نمی‌تواند مطرح باشد.
وی با اشاره به چالش‌های کلیدی مدیریت شهرها اذعان کرد: یکی از چالش‌های مهمی که امروز با آن روبه رو هستیم نگرش نسبت به شهر است که از اهمیت بالایی برخوردار است؛ جهان‌بینی و نگرش ما سبک زندگی را شکل می‌دهد پس باید مورد توجه باشد.
سقائیان‌نژاد هجوم و گسترش شهرنشینی را یکی دیگر از معضل‌ها دانست در صورتی که زیرساخت‌های آنها کافی نیست و افزود: یکی دیگر از مسائل بحث بازآفرینی شهری است که باید مورد توجه باشد.
وی با تاکید بر اینکه آثار تمدن غرب در شهرهای ما خود را نمایان ساخته است تصریح کرد: انقطاع بین انسان و سابقه گذشته در شهرهای ما کاملا مشهود است؛ معماری سنتی ما درون‌گرا است و معماری غربی برون‌گرا، بسیاری از شاخصه‌های برون‌گرایی و درون‌گرایی در پروژه‌های شهری قابل مشاهده است. زیربنای فرهنگ غرب بر مبنای زور است و کسی فراغت دارد که دارای برتری باشد و اگر ساختارها بر مبنای زور و برتری شکل گرفت آقار آن مشخص خواهد شد.
شهردار قم زیربنای تمدن اسلامی را بر مبنای تزکیه و پاکی دانست و افزود: ساختمان‌های تجاری و… ما نماد ثروت و قدرت هستند در حالی که مسجد ما که نماد معنویت است به فراموشی سپرده شده و آن شاخصه‌ها غلبه می‌کند.
شهردار قم با اشاره به چالش‌های توسعه شهرنشینی افزود: بیکاری، زاغه‌نشینی و حاشیه‌نشینی، کمبود آب، گسترش بی‌رویه، تخریب محیط زیست، سطح بالای آسیب‌پذیری، عدم تامین امکانات شهری و… معضلاتی است که در پی توسعه شهرنشینی به وجود می‌آید.
وی حاشیه‌نشینی را زاییده توسعه شهرنشینی پس از انقلاب اسلامی دانست و گفت: بیکاری ام‌المصائب کشور ما است و یکی دیگر از گسل‌های شهرنشینی کمبود آب است که نبود آن توسعه را کند کرده و مردم را دچار مشکل می‌کند.
وی بیان کرد: زمین‌ها همه برای شهرها است و معلوم نیست چرا یک متر تخصیص زمین به شهر نداشته‌ایم در حالی که نیاز به تخصیص آنها برای بهسازی بافت فرسوده است.
شهردار قم با تاکید بر اینکه سیاست‌ها در حوزه بافت فرسوده باید اجرایی شود تصریح کرد: قرار بود ۱۰ درصد بافت‌های فرسوده هر سال ترمیم شود اما هیچ‌کدام از این موارد اجرایی نشده که باید مطالبه شود.
Rate this post
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مدیر سایت

بدون دیدگاه

رسانه های همکار