شما اینجا هستید
آسیب‌ها » به نام اختلال اتیسم، به کام دیگران

روح الله فتح آبادی مدیرعامل و سرپرست آموزش و توانبخشی موسسه اتیسم حیات ارغوانی از اظهار و نظر بی مورد، غیر علمی و بی پایه و اساس برخی افراد در تشخیص اختلال اتیسم کودکان و نگاه تجاری به این مساله و بیراهه کشاندن والدین برای درمان فرزندانشان انتقاد کرد.

روح الله فتح آبادی مدیرعامل و سرپرست آموزش و توانبخشی موسسه اتیسم حیات ارغوانی و کارشناس علم روانشناسی در یادداشتی در پیاگاه خبری اصل ماجرا عنوان کرد: پس از اینکه که والدین از سوی متخصصان، تشخیص اختلال اتیسم فرزندشان را دریافت می کنند بسیار شوکه و ناامید می شوند چرا که شناخت و آگاهی در مورد این اختلال در ایران و حتی در جهان کم می باشد.
بعد از تشخیص،سؤالات متعددی برای والدین در رابطه اختلال اتیسم فرزندشان مطرح می شود از جمله: علت اختلال فرزندمان چه بوده است؟ آیا ازدواج فامیلی باعث این اختلال شده است؟ شدت اختلال فرزندمان چقدر است؟ آیا او روزی مثل همسالانش عادی رفتار خواهد کرد؟ آیا اختلال او قابل درمان است؟ آیا او می تواند با ما زندگی کند؟ و….

این کارشناس در ادامه این گونه نوشت: آنچه در این برهه زمانی حائز اهمیت است مشاوره و راهنمایی برای والدین این کودکان در حوزه توانبخشی, درمان و آموزش است که از سوی متخصصان و درمانگران اختلال طیف اتیسم باید به طور منظم و مستمر ارائه گردد.

فتح آبادی همچنین آورده است: در این میان متاسفانه بسیاری از افراد غیر متخصص، حتی با مدارک غیر مرتبط به خود اجازه دهند که در مورد این اختلال اظهار و نظر بی مورد، غیر علمی و بی پایه و اساس کنند. و به این اختلال نگاهی تجاری داشته باشند که همین عامل باعث می شود خانواده ها و کودکان رابه لحاظ درمانی و توانبخشی به بیراهه بکشانند.

در انتها این کارشناس با بیان این نکته که  تشخیص صحیح و بهنگام اختلال اتیسم در کودکان بسیار مهم و حیاتی می باشد،  اظهار داشته است:  تشخیص صحیح و بهنگام ما را به سمت درمان صحیح و مداخله بهنگام هدایت می کند. ورود افراد غیر متخصص و اظهار و نظر بی جا آن ها باعث خطا های تشخیصی، گمراهی والدین، نا امیدی یا امید واهی و در نتیجه سخت تر شدن کار متخصصان این حوزه شود.

امید است تا خانواده ها و مسئولین به این موضوع توجه جدی نشان دهند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند