شما اینجا هستید
اجتماعی » حق مسکن/ ضرورت تامین مسکن برای زنان سرپرست خانوار

فواد شهسواری کارشناس حوزه بخش مسکن در گفت و گویی با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری اصل ماجرا بر موضوع ضرورت تامین مسکن برای زنان سرپرست خانوار تحت عنوان حق مسکن تاکید کرد.

شهسواری در این گفت وگو گفت: علیرغم اینکه حق مسکن در سطوح بین المللی به رسمیت شناخته شده و همه کشورهای جهان در قانون اساسی خود بر این حق برای همه اقشار؛ بخصوص طیف های آسیب پذیر تاکید کرده اند، متاسفانه سال به سال بر دامنه مشکلات سکونتی اقشار آسیب پذیر مانند اقشار کم در آمد شهری، سالمندان، زنان سرپرست خانوار، کارگران، مهاجران و غیر  در کشورهای در حال توسعه افزوده می شود.

این کارشناس با بیان اینکه حق مسکن مهمترین حق بشری محسوب می شود عنوان کرد: حق مسکن نه تنها  یک حق طبیعی برای محافظت از جان و کرامت انسانی است بلکه در قوانین بین المللی هم تراز با حق بهره مندی از غذا، آب، بهداشت و امنیت بشمار آماده است. با وجود این حق زنان سرپرست خانوار بعنوان آسیب پذیر ترین و فقیرترین گروه در آمدی در بسیاری از کشورهای بخصوص کشورهای در حال توسعه به مسکن مناسب و مقرون به صرفه دسترسی ندارند و با چالش های متعددی روبه رو هستند.

شهسواری خاطرنشان کرد: زنان سرپرست خانوار بدون حضور منظم يا حمايت يك مرد بزرگ‌سال، به دلایلی از قبیل جدایی و طلاق، فوت شوهر، ازکارافتادگی و اعتیاد شوهر، بی‌ثباتی زناشویی، ناآرامی‌های مدنی، مهاجرت، جنگ و غیره، سرپرستي خانواده را به عهده ‌دارند و به دلیل تعداد زياد فرزندان، منابع ضعیف اقتصادی، نداشتن درآمد ثابت و پایدار، عدم امنیت شغلی، فقر، تبعیض و وظایف متفاوت و چندگانه در خانه، نیاز سکونتی  آنها  تحت تاثیر شدید قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: در ایران،  اقتدار و سلطه فرهنگ مرد سالار به دلیل ارتقاء نقش و جایگاه زنان در جامعه و خانواده، نتوانسته است از بروز و افزایش خانواده های تحت سرپرستی زنان بکاهد. اگر چه خانوارهای تحت سرپرستی زنان در کشور قطعا بسیار فراگیر و شایع نشده است اما این واقعیت نیز وجود دارد که در حال افزایش است و سالانه به تعداد این قبیل خانوارها افزوده می ­شود. به طوری که صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، افزایش زنان سرپرست خانوار را به عنوان یکی از چهار پدیده نوظهور جمعیتی ایران قلمداد کرده است.

شهسواری اعلام کرد: طبق آمارهای رسمی تعداد زنان سرپرست خانوار از ۶ درصد در سال ۱۳۴۵ به بیش از ۱۲/۷ درصد در سال ۱۳۹۵ رسیده است. همچنین در کشور نزدیک به ۵۰ درصد زنان سرپرست خانوار در دو دهک پایین در آمدی کشور قرار دارند و طبق اعلام پژوهشکده آمار کشور ۸ درصد این خانوارها از بیماری و معلولیت رنج می برند و بیش از ۳۰ درصد آنها به دلیل بیماری قادر به کار و اشتغال نمی باشند. از سوی دیگر در کشور گروه هزینه های مربوط به مسکن بیشترین هزینه یک خانوار را به خود اختصاص می دهد و زنان سرپرست خانوار بعنوان کم درآمدترین گروه درآمدی کشور قسمت بزرگی از درآمد خود را صرف هزینه های مسکن به صورت اجاره مسکن می کنند و خیلی از این خانوارها به ناچار در محلات حاشیه شهری و در مساکن نامناسب زندگی میکنند. هر چند که در برنامه های چهارم، پنجم و ششم توسعه، برنامه هایی را به زنان سرپرست خانوار اختصاص داده شده است و اشاراتی به این قبیل خانوارها شده، اما عملا در زمینه مسکن و تامین سرپناه مناسب برای خانوارهای زن سرپرست اقدام عملی و جدی در بخش مسکن وسیاست های آنها برداشته نشده است.

این کارشناس حوزه مسکن در انتها با بیان این موضوع که روند رو به افزایش این قبیل خانوارها هرچند به صورت کند، اما به مرور بر نیاز به مسکن به خصوص در کلان شهرهای کشور می افزاید راه چاره را این گونه بیان کرد:   اتخاذ برنامه های عملی و به موقع در زمینه مسکن این گروه آسیب پذیر می تواند مانع رشد حاشیه های شهری ، محلات آسیب پذیر و همچنین باعث کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه شود.

  1. علیرضا

    به موضوعی در زمینه ایجاد مسکن اشاره کرده که کمتر در سیاست های مسکن به چشم خورده. فقط در مواردی در ارگانهای مانند کمیته امداد و بهزیستی ان هم در حد کم و نادر به مقوله مسکن زنان سرپرست خانوار پرداخته میشود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند