شما اینجا هستید
آخرین اخبار » مدیریت بحران و آسیب پذیری شهری در نظرآباد

جان آدمی به عنوان مهم ترین سرمایه زندگی او می باشد که خداوند به او ارزانی داشته است. در این میان بحران های شهری همیشه عامل تهدید سلامت، ایمنی و جان انسان ها بوده اند. امروزه نیز با توجه به رشد و گسترش شهرنشینی و از سوی دیگر آلودگی های زیست محیطی، مخاطراتی که جان آدمی را به خطر می اندازد بیشتر شده است. پیش از پاسخ به این سؤال باید بدانیم بحران دقیقا چیست؟

بحران گسترش اثرات یک سانحه به مرز هشدار است که نیازمند اقدامات جدی از سوی مسئولان است.

سوانح به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

طبیعی( سیل، زلزله و …)

تکنولوژیک یا انسان ساخت ( آتش سوزی، انفجار و …)

جنگی ( جنگ، عملیات تروریستی و …)

هر نوع سانحه نیازمند سلسله اقدامات خاص جهت مقابله می باشد که اصطلاحا مدیریت بحران نامیده می شود. مدیریت بحران از نظر زمانی به سه زمان ترتیبی شامل پیش از بحران، حین بحران و پس از بحران تقسیم شده و از نظر عملیاتی به ۴ مرحله ی پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی تقسیم می شود.

امروزه با پیشرفت بشری و قدرت پیش بینی و پیشگیری آسیب پذیری مرتبط با مخاطرات طبیعی کمتر شده است اما هنوز هم وجود دارد. نکته مهم که در شهرهای کنونی باید به آن اشاره شود مخاطرات انسانی می باشد که بسیار شایع تر از مخاطرات محیطی و همچنین روندی ناشناخته تر و غیرقابل پیش بینی تر دارند. در نتیجه آسیب پذیری اجتماعی در شهرهایی مثل نظرآباد جدی تر از آسیب پذیری فیزیکی و کالبدی می باشد.


شهر نظرآباد دارای تفاوت ها و ناهمگونی های وسیع و شدید اجتماعی _ فرهنگی می باشد. از طرفی نبود عدالت اقتصادی و عدالت اجتماعی و همچنین عدم دسترسی متناسب به خدمات شهری و همچنین نامتوازن بودن محلات ۱۴ گانه آن از ابعاد منفی ای می باشد که می تواند به صورت بالقوه سبب وقوع بحران و در پی آن منجر به ایجاد آسیب و تهدید نسبت به جان و مال مردم در سطح شهر نظرآباد شود.

از آنجاییکه زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی بر سلامت شهروندان، میزان امنیت، سطح رفاه و بالتبع رضایتمندی شهروندان مناطق و محلات مختلف موثر می باشد، میزان آسیب پذیری نیز در آنها یک نواخت نیست.
تعداد و تراکم جمعیت، میزان فصاهای باز، اوقات فراغت و فضاهای سبز، مراکز امدادی و اضطراری، مراکز درمانی و بهداشتی ، مراکز نظامی و انتظامی، خدمات فرهنگی و اجتماعی و… به صورتی می باشد که پراکنش و توزیع آنها و همچنین سرانه های موجود در محلات ۱۴ گانه شهر نظرآباد به صورت همگن نیست و این سبب ایجاد عدم تعادل فضایی در میزان مقاومت و آسیب پذیری محلات شهری نظرآباد شده است.
بر این اساس باید موضوعاتی چون پدافند غیر عامل، مدیریت بحران، آسیب پذیری و مواردی از این دست جز اصول اساسی در طرح های شهری نظرآباد و محلات آن قرار بگیرد و برنامه ریزی های آتی شهر نظرآباد و محلات آن بر اساس استاندارد های مناسب و رعایت سرانه ها، تراکم ها، تعداد عناصر شاخص شهری و… انجام بپذیرد.

یادداشت از علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند