شما اینجا هستید
آذربایجان غربی » نیم درصد از طلای جهان در آذربایجان غربی

نیم درصد از طلای جهان در آذربایجان غربی واقع شده است.

 

مدیرکل سازمان شمالغرب کشور گفت: بررسی‌ها و تحلیل‌های انجام شده در آذربایجان غربی بیانگر وجود نیم درصد از طلای جهان و ۳۱ درصد از طلای کشور در خاک این استان است.
عبدالحمید سرتیپی عنوان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ذخایر معدنی این استان را ۱٫۱ میلیارد تن برآورد کرده که از این ذخایر حدود یک میلیارد تن مصالح ساختمانی (سنگ لاشه و سنگ آهک) است.
مدیرکل سازمان شمالغرب کشور بیان کرد: ۶ تا هفت درصد از باقیمانده ذخایر معدنی استان مواد فلزی هستند که حدود ۹۰ درصد منابع این فلزها توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شناسایی و معرفی شده است.
وی با بیان این‌که مواد معدنی از مزیت‌های استان آذربایجان غربی محسوب می‌شود، افزود: تمامی ابعاد فعالیت‌های زمین‌شناسی اعم از بخش خاک‌های کواترنر، زمین‌شناسی مهندسی، پزشکی، رسوب‌شناسی، کشاورزی، ژئوشیمیایی و زیست‌محیطی در این استان نمود عینی دارد و توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مورد مطالعه قرار گرفته است.
قابل ذکر است که یکی از پایه‌های توسعه‌ای استان موضوع معادن است که می‌تواند در تولید ثروت در آذربایجان غربی تاثیر مهمی داشته باشد.
آذربایجان غربی از لحاظ تنوع رخدادهای کانی‌زایی درکشور حائز اهمیت است. از نظر میزان ذخایر معدنی رتبه ۱۳کشور را به خود اختصاص داده است. این میزان ذخایر برای استان با توجه به شواهد زمین‌شناسی استان قابل قبول نیست و می‌بایست اکتشافات سیستماتیک و هدفداری با حمایت مالی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مدنظر قرار گیرد.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند