شما اینجا هستید
آخرین اخبار » توانبخشی اجتماعی و حضور فعال افراد با کم توانی و معلولیت

لازمه حضور فعال افراد با کم توانی و معلولیت در جامعه رفع موانع شهری و اجتماعی است.

اگر نگاهی به رویکرد سازمان بهداشت جهانی داشته باشیم خواهیم دید که این سازمان در سال ۱۹۸۱ توانبخشی را اولين پاسخ به کم توانی تعريف کرده است و آن را به سه مرحله توانبخشی پزشكی, توانبخشی حرفه ای و توانبخشی اجتماعی تقسيم کرده است.

این موضوع به این معناست که در توانبخشی افراد با کم توانی و معلولیت صرفا توانبخشی پزشکی که در مراکز ارائه می گردد مدنظر نیست و هم توانبخشی حرفه ای و هم توانبخشی اجتماعی از اهمیت و جایگاه خاصی دراین حوزه برخوردار است.
يكی از مهم ترین مسائلی كه در توانبخشی اجتماعی مورد بررسی قرار می گيرد, مناسب سازی فضای شهری و اجتماعی محل زندگی افراد با کم توانی در جهت كم كردن مشكلات روزمره آنان است.
و یافته های پژوهش های گوناگون نشان می دهد که این موضوع در خودکفایی و استقلال افراد با کم توانی و به طور کلی در بازگرداندن آنان به زندگی اجتماعی نقشی مهمی را ايفا می کند.
توانبخشی اجتماعی و در پی آن خودکفایی و استقلال افراد با کم توانی و معلول نقش بسیار مهم در ارتقای سلامت روان این افراد و خانواده هایشان دارد. لذا توصیه می گردد تا مسئولین توجه ویژه ای در برطرف کردن موانع شهری و اجتماعی در جهت حضور فعال افراد با کم توانی و معلولیت در جامعه داشته باشند.
در پایان باید همه عموم این شعار را به خاطر بسپارند که شهری زیباست که همه در آن حضور داشته باشند و همه جمعیت شهر از سالم و معلول، کودک و پیر، زن و مرد، همه و همه در شهر حق زندگی دارند ودارای حقوق شهروندی می باشند.

یادداشت از روح الله فتح آبادی دانشجوی دکتری تخصصی رشته روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی و مدیرعامل موسسه حیات ارغوانی

روح الله فتح آبادی

درمان اتیسم

  1. ویدائو

    عالییییییییییییییییی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند