شما اینجا هستید
آخرین اخبار » قیمت واقعی بلیت مترو ۱۱ هزار تومان است!!!

به گفته شهردار تهران قیمت واقعی بلیت مترو ۱۱ هزار تومان است.

شهردار تهران در مراسم انعقاد توافق‌نامه تامین قطارهای خط ۷ متروی تهران که در محل شرکت بهره‌برداری مترو برگزار شد با اشاره به اینکه در حال حاضر متوسط قیمت بلیت مترو ۷۰۰ تومان است گفت: اگر تمام زیرساخت‌ها و وظایف کامل این حوزه را به بخش خصوصی واگذار کنیم، قیمت واقعی هر بلیت به حدود ۱۱ هزار تومان می‌رسد.

پیروز حناچی شهردار تهران در مراسم انعقاد توافق‌نامه تامین قطارهای خط ۷ متروی تهران  عنوان کرد: امروز برای کار مهمی اینجا جمع شده‌ایم که تامین واگن است؛ سهم مترو در حال حاضر در حمل‌ونقل شهری ایران حدود ۱۴ درصد است. اگر همه شبکه ها با حداکثر ظرفیت به بهره‌برداری‌ برسند این سهم تا ۵۰ درصد نیز می‌تواند افزایش یابد. در حال حاضر دو و نیم میلیون سفر درون شهری داریم، اما ایده‌آل ما این است که این عدد را به ۷ میلیون سفر موثر در روز برسانیم.

حناچی با تاکید بر این‌که جلوگیری از ترافیک ‌و آلودگی در کلانشهرهای جهان هیچ راه شناخته‌شده دیگری جز توسعه حمل‌ونقل عمومی و همزمان کاهش تردد با وسایل شخصی ندارد، تصریح کرد: در ۷ خط مترو دو هزار واگن کسری داریم و با وجود توافقنامه‌ای که در وزارت کشور امضا شده و تلاش‌های دیگری که می‌کنیم، امیدواریم این کمبود را جبران کنیم.

شهردار تهران افزود: می‌توانستیم واگن‌هایی را که امروز قرارداد می بندیم به واگن‌سازی تهران ارجاع بدهیم، اما به واگن‌سازی اراک ارجاع شد تا در سطح کشور از ظرفیت های مختلف استفاده کنیم، امیدواریم تجربه خوبی از این کار به دست آید.

وی با اشاره به این‌که اگر سوپسید نباشد تمام مودهای حمل‌ونقل قابلیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را دارند، عنوان کرد: در حال حاضر متوسط قیمت بلیت مترو ۷۰۰ تومان است. اگر هزینه اداره تشکیلات مترو را نیز در بلیت محاسبه کنیم قیمت آن به ۲۳۵۰ تومان می‌رسد؛ با فرض وجود زیرساخت‌ها، هزینه سرمایه‌گذاری و نگهداری قیمت بلیت به ۶۳۵۰ تومان می‌رسد و اگر تمام زیرساخت‌ها و وظایف کامل این حوزه را به بخش خصوصی واگذار کنیم، قیمت واقعی هر بلیت به حدود ۱۱ هزار تومان نیز می‌رسد.

شهردار تهران ادامه داد: اگر به مسیر واقعی برویم امکان سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی فراهم می‌شود، اما در حال حاضر امکان آن وجود ندارد. در حال حاضر شرایط به گونه ای است که قیمت را واقعی کنیم، اما اگر تلاش می کنیم با این شرایط سخت قیمت را پایین نگه‌ داریم، به این معنی است که سوپسید بسیار سنگینی را اعمال می‌کنیم.

حناچی در انتها گفت: در نظرسنجی‌ای که در ایستگاه‌های مترو انجام شد، ۷۰ درصد مسافران گفتند حاضر هستند قیمت‌ها کمی واقعی‌تر شود، البته به شرط آن که سرویس‌ها افزایش یابد. اگر می‌خواهیم زودتر سهم مترو را به ۵۰ درصد از سهم حمل‌ونقل برسانیم، باید درنهایت به این بحث بپردازیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند