شما اینجا هستید
آخرین اخبار » برنامه های دانش افزایش اختلال های دوران کودکی برای زوجین در پیش ازدواج

تدوین برنامه های دانش افزایش اختلال های دوران کودکی برای زوجین در پیش ازدواج برای تشخیص وضعیت فرزند مبتلا به به این بیماری ضروری می باشد.

والدین به دلیل اینکه بیشترین تعامل را با فرزندانشان دارند، طبیعی است که اولین کسانی باشند که به نشانه های اختلال در فرزندشان حساس شوند.

والدینی که فرزندان بزرگتر عادی (با رشد طبیعی) داشته اند، زودتر به نشانه های فرزند بعدی که احتمال ابتلا به اختلال دارد حساس می شوند، چرا که فرزند عادی را ملاکی برای ارزیابی فرزند مبتلا به اختلال قرار می دهند. از این رو زودتر می توانند به مراکز مراجعه کنند و پس از دریافت تشخیص قطعی اختلال مورد نظر , مداخلات زودهنگام را شروع کنند.

با این توصیفات احتمال می رود زوجینی که به تازگی ازدواج کرده اند و اولین تجربه فرزندآوری خود را دارند، و به دلیل اینکه تجربه و همچنین ملاک مقایسه در دسترس از الگوی رشدی فرزندشان ندارند، دیرتر بتوانند به نشانه های اختلال در فرزندشان حساسیت نشان دهند که همین عامل باعث می شود که فرایند تشخیص، شروع مداخلات زودهنگام و سازگاری زمان بیشتری به خود اختصاص دهد. و به علاوه این که این موضوع می تواند رضایت زناشویی، کیفیت زندگی و سلامت روان زوجین را با خطر جدی مواجه می سازد.

از این رو پیشنهاد می شود تا مراکز مشاوره با تدوین برنامه های دانش افزایی برای زوجینی که به تازگی ازدواج کرده اند و قصد فرزندآوری دارند، اطلاعات صحیحی از نشانه های اختلالات دوران کودکی توسط روانشناسان در اختیار آن ها بگذارند.

 

یادداشت از روح الله فتح آبادی
دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی دانشگاه علامه طباطبائی

روح الله فتح آبادی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند