تهدید سلامت مردم با تجارت نمک دریا

6 ماه پیش
بروز سرطان با تجارت نمک دریا
Rate this post

تهدید سلامت مردم با تجارت نمک دریا

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، گفت: نمك دريا نمكي است تصفيه نشده كه داراي انواع ناخالصي ها ازجمله فلزات سنگين است كه خطر سرطان زايي آنها به اثبات رسيده است و  علاوه بر داشتن ناخالصي ها، نمك دريا داراي ميزان كم يد و يا حتی فاقد يد است كه نياز روزانه به يد را تامين نمي كند.

دکتر زهرا عبداللهی درخصوص تبليغات گسترده استفاده از نمک دریا توسط عده ای سودجو و مردم فریب، اظهار داشت: این افراد نه تنها سلامت مردم كشور را به خطر انداخته بلكه موجب برگشت مشكل گواتر، تولد نوزادان با ناهنجاري هاي مادرزادي و بسياري پيامدهاي زيانبار بهداشتي خواهند بود.

دکتر عبداللهی افزود: نمك دريا نمكي است تصفيه نشده كه داراي انواع ناخالصي ها از جمله فلزات سنگين است كه خطر سرطان زايي آنها به اثبات رسيده است و این علاوه برداشتنن ناخالصي ها، داراي ميزان كم يد ويا حتي فاقد يد است كه نياز روزانه به يد را تامين نمي كند.

وی بیان کرد: وجود اين ناخالصي ها در نمك دریا مي تواند منجر به بروز عوارض نامطلوب در اندام هاي گوارشي، كليوي و كبدي شده و در مواردي ايجاد مسموميت کند و حتي موجب ممانعت در جذب آهن موجود در وعده غذایی و در نتیجه ابتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن شود.  در حال حاضر در کشور ما واحدهاي توليدكننده نمك با تجهيز سيستم تصفيه توانسته اند با روش تبلور مجدد (كريستاليزاسيون مجدد) ناخالصي هاي محلول و نامحلول موجود در نمك را حذف کنند و نمكي كاملا بهداشتي تحت نام “نمك تصفيه شده” تبلور مجدد را توليد و عرضه کنند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اختلالات ناشی از کمبود ید زندگی  ۱٫۵ میلیارد انسان خصوصا ساکنان مناطقی که ید خاک آن ناچیز است را تهدید می کند، تصریح کرد:  بیش از ۶۵ میلیون نفر در جهان فقط از گواتر رنج می کشند و ۲ میلیون نفر هم دچار اختلالات ذهنی به دلیل کاهش شدید IQ است. حتی کمبود ید می تواند ۱۳٫۵ امتیاز از ضریب هوشی کودک را کاهش دهد. در نتیجه با کاهش توانمندی های ذهنی و ناتوانی در کسب مهارت های پیچیده در جوامعی که شیوع کمبود ید بالاست، روند توسعه کشورها به مخاطره می افتد.

دکتر عبداللهی گفت: ترديدي نيست كه عوارض ناشي از كمبود يد، مانع بزرگي در راه توسعه و تكامل مردم جهان فراهم مي‌كند. پیامدهای زيانبار بهداشتی ، اجتماعي و اقتصادي كمبود يد ضرورت و اهميت پيشگيري از آن را بيش از پيش جلوه گر مي‌سازد. كمبود يُد، يك عامل خطر براي رشد و توسعه كشورها به حساب مي‌آيد. سقط جنين، تولد نوزاد مرده، ناباروری، ناهنجاري هاي مادرزادي، عقب ماندگی ذهنی، افزايش مرگ و مير نوزادان و شيرخواران، كر و لالي، کاهش بهره هوشی کودکان تا ۱۳٫۵ امتیاز ، کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی مي‌تواند تحت تاثير ناكافي بودن توليد هورمون هاي تيروئيد در بدن به دليل كمبود يد به وجود آيد و نهایتا روند توسعه کشور بدلیل ناتوانمندی های ذهنی و جسمی ناشی از کمبود ید به مخاطره بیفتد.

وی گفت: تا دو دهه قبل، ايران در بين كشورهاي دچار كمبود شديد يُد قرار داشت. با تشکیل كميته كشوري مبارزه با عوارض ناشي از كمبود يد در سال ۱۳۶۸ و اجرای بررسي سريع گواتر در تمام استان‌هاي كشور ، تهيه و توزيع نمك يددار در سطح جامعه به عنوان استراتژي اصلي مبارزه با اين اختلالات انتخاب و تلاش براي يددار كردن نمك‌هاي يددار آغاز شد.

دکتر عبداللهی افزود: ايران در بين كشورهاي مديترانه شرقي، اولين كشوري بود كه اقدام به بررسي كشوري گواتر و توليد و توزيع نمك يددار در سطح جامعه نموده و به موفقيت‌هاي چشمگيري نيز در دهه گذشته در زمينه مبارزه با اختلالات ناشي از كمبود يد دست یافته و به عنوان كشور عاري از اختلالات ناشي از كمبود يد در منطقه شناخته شده است. به دنبال اقدامات وزارت بهداشت و افزودن ید به نمک های خوراکی شیوع گواتر از حدود ۷۰ درصد در سال ۱۳۶۸ به ۶٫۵ درصد کاهش یافته است که به معنی کاهش حدود ۹۰ درصدی در شیوع گواتر به عنوان علامت بارز کمبود ید شده است.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در مناطقی که آب و خاک فقیر از ید هستند، محصولات غذایی نیز ید کافی ندارند. لذا مطمئن ترین و ارزان ترین راه برای تامین ید مورد نیاز بدن استفاده از نمک های یددار تصفیه شده است.

Rate this post
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مدیر سایت

بدون دیدگاه

رسانه های همکار