شما اینجا هستید
آخرین اخبار » صدای طنین ایرانیان در فضا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در روزملی «فناوری فضایی» گفت: به‌زودی طنین صدای ایرانیان در فضا مخابره خواهد شد و انشا الله در هفته‌های پیش رو «پیام دوستی» ما در مدار قرار خواهد گرفت.

محمدجواد آذری جهرمی، در دهمین سالگرد روز فناوری فضایی ذیل عنوان «پیام صلح و دوستی در فضا، دستاورد چهار دهه خودباوری» ضمن گرامی داشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و گرامی داشت امام راحل، شهدای انقلاب، شهدای دفاع مقدس گفت: همچنین گرامی می‌داریم یاد شهدای صنعت فضایی که چندی پیش به دلیل سانحه‌ای در پژوهشگاه فضایی سه تن از عزیزان ما در این راه جان خود را از دست دادند.

وی افزود: ما سال گذشته عنوان کردیم می‌خواهیم دانش فضایی را کاربردی کنیم. دانشی که گذشتگان ما از وزرا و روسای سابق سازمان فضایی تا همه کارشناسان تاکنون آن را ارتقا داده‌اند و این دانش را به این مرحله رسانده‌اند.

آذری جهرمی بابیان اینکه «خود این دانش یک تحول بزرگ در کشور است» گفت: خیلی از کشورها در جهان فاقد این دانش هستند و تنها مصرف کننده‌اند؛ اما به فضل الهی ما در ایران نه‌تنها استفاده‌کننده بلکه تولیدکننده در  عرصه دانش فضایی هستیم.

وی افزود: امروز صنعت کشاورزی ما به دانش فضایی تجهیز شده است. مدیریت منابع آب به این دانش متصل شده، آمایش سرزمینی ما از محصول دانش فضایی استفاده می‌کند. پلیس ما امروز تبدیل به یک مشتری پرو پا قرص دانش فضایی شده و پای‌کار آمده است. این یعنی نهضتی که برای استفاده از دانش فضایی آغاز شده است، به‌خوبی مسیر خود را پیش می‌برد و این مسیری که تدوین‌شده به‌خوبی جایگاه خود را پیدا کرده است. البته این دستاوردها تنها مورد تائید دولتمردان ما قرار نگرفته، مورد تائید فعالان مدنی قرارگرفته و به امید خدا مورد تائید عموم مردم هم قرار خواهد گرفت.

آذری جهرمی بابیان اینکه بسیاری سؤال می‌کنند که صنعت فضایی به چه‌کار ما می‌آید و برخی  این پرسش را در فضای مجازی این‌گونه مطرح می‌کنند که کاربرد این فناوری پرهزینه برای مردم چیست گفت: به این پرسش ها باید پاسخ داد. اول که باید به این فرض اشتباه پرداخت که آیا فناوری فضایی یک فناوری پرهزینه است؟ بنده در پاسخ به یکی از این سؤالات شفاف‌سازی کردم که ماهواره پیام کل هزینه تولید ده‌ساله‌اش ۱٫۲ میلیون یورو بود. هزینه تولید ماهواره دوستی از این هم کم‌تر است. البته اگر دوستان  تا شهریورماه سال آینده ماهواره ظفر را برسانند هزینه تولید آن‌هم در همین حدود «دوستی» خواهد بود.

وزیر ارتباطات تأکید کرد: بله ما زیرساخت‌های فضایی مثل آزمایشگاه ایجاد کردیم که هزینه سرسام‌آوری برای کشور نبود و حتی جزو هزینه‌های کلان وزارت ارتباطات هم نبوده است؛ اما آنچه در اینجا به‌عنوان سرمایه‌گذاری کلان کشور محسوب می‌شود آن مغز دانشمندان و نیروی توانمند ما است.

وی افزود: خط ما در سال پیش رو هم ادامه تجاری‌سازی و ادامه توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه و ادامه توسعه کاربردهای دانش فضایی است. در لایه توسعه فناوری فضایی هم بر مدار قرار نگرفتن ماهواره پیام را یک شکست نمی‌دانیم. ماهواره پیام یک موفقیت کامل بوده است و انشا الله همان تیم «پیام» ظرف سه سال آینده یک ماهواره‌ای با دقت ۴۰ برابر دقت کنونی تحویل ما خواهند داد.

آذری جهرمی در خاتمه گفت: امیدواریم با همین همدلی‌ها که انشا الله در نظام ما بیش باد و با ممارستی که جوانان دارند و با کاهش برخی کم‌لطفی‌ها و کم سلیقگی‌ها در همه عرصه ها شاهد رشد و بالندگی در کشور باشیم و بتوانیم بزرگی مردم ایران در عرصه فضا را ثابت کنیم که البته اثبات‌شده هم هست. امیدواریم که با تلاش این جوانان همه ما بتوانیم آینده روشن را در سنین بعد از چهل‌سالگی انقلاب برای نظام رقم بزنیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند