شما اینجا هستید
آخرین اخبار » تالاب صالحیه فرصت یا تهدید

تالاب صالحیه فرصت یا تهدید

علیرضا تکزارع نایب رئیس و رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی استان البرز و عضو شورای اسلامی روستای صالحیه با درگفت و گویی با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری اصل ماجرا  از تالاب صالحیه و وضعیت کنونی آن ابراز نگرانی کرد.

تک زارع در این گفت و گو ابتدا متذکر شد: تالاب صالحیه به همت مسئولین شهرستان و استان و همچنین تلاش سازمان های مردم نهاد و جامعه محلی چندی پیش بعد از گذشت ۳۰ سال به برکت بارش های خوب از رودخانه کردان آبگیری شد و هم اکنون یکی از زیباترین مناطق شهرستان نظراباد و استان البرز می باشد که با وسعتی در حدود ۱۰ هزار هکتار  میزبان پرندگانی مهاجر زیادی می باشد.

photo 2019 02 07 01 37 07 300x300 - تالاب صالحیه فرصت یا تهدید

نایب رئیس و رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی استان البرز آب گیری تالاب صالحیه را امری مهم دانست و گفت آبگیری تالاب چند مزیت اساسی داشته است که اصلی ترین آن رویش پوشش گیاهی در منطقه تالابی و در پی آن جلوگیری ایجاد ریزگرد در منطقه می باشد. این ریزگردها گاها کرج وحتی جنوب تهران نیز تهدید می کردند.

تکزارع در ادامه خاطرنشان کرد :افزایش ظرفیت سفره های آب زیرزمینی و جلوگیری از شوری و فقر خاک از یک سو و جذب پرندگان مهاجر در منطقه ومعرفی منطقه تالاب صالحیه به عنوان یکی از جذابیت های گردشگری استان البرز و کشور از دیگر سو، جزو مزیت های آبگیری تالاب می باشد.

رئیس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی استان البرز با  اشاره به اهمیت اشتغالزایی و رونق اقتصادی در جامعه فعلی،گردشگری را جمله فعالیت های  درآمدزا و البته کم هزینه خوانده و بیان داشت :
یکی از منافع مهم تالاب صالحیه برای جامعه محلی در حوزه صنعت گردشگری که به راحتی قابل شناسایی است، اشتغال زایی است و این امر می تواند در ابجاد شغل های محلی مفید بوده و سبب رونق منطقه و توسعه اقتصادی، فرهنگی شهرستان و استان شود.

تکزارع در انتها به برخی مشکلات تالاب اشاره کرده و اذعان داشت: متاسفانه ما از فرصت خدادادی بوجود امده نتوانستیم به درستی استفاده کنیم .

عضو شواری اسلامی روستای صالحیه گفت: این روزها تالاب زیبای صالحیه را پساب و فاضلاب های شهرک های صنعتی نظراباد و ساوجبلاغ تهدید می کند وبا جاری شدن فاضلاب ها داخل تالاب بوی نامطبوعی ایجاد شده است که هر گردشگر و مسافری که این روزها به تالاب سر بزند، یک لحظه هم نمی تواند درمنطقه تالابی توقف داشته واززیبایی های آنلذت ببرد.
تکزارع در  انتها از همه مسولین محترم استان البرز و شهرستان نظرآباد دعوت کرد تا با جدی گرفتن مساله تالاب صالحیه به ارائه ارهکار اجرایی در زمینه پرداخته و مانع از بین رفتن تنها تالاب زیبای استان البرز شوند.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند