شما اینجا هستید
آخرین اخبار » شرح کامل بازدید سرزده نماینده ولی فقیه در استان از تالاب صالحیه نظرآباد

به گزارش بسیج رسانه شهرستان نظرآباد، به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز، آیت الله حسینی همدانی در سفری یک‌روزه به شهرستان نظرآباد با اقشار مختلف مردم دیدار و گفت‌و‌گو کرد و از نزدیک به بررسی مشکلات تالاب صالحیه پرداخت.

 آیت‌الله حسینی همدانی روز سه‌شنبه هفته گذشته (۲۳ بهمن) ضمن بازدید سرزده از تالاب صالحیه در شهرستان نظرآباد، مشکلات این تالاب و حقابه آن را از محمدرضا فلاح نژاد فرماندار شهرستان جویا شد.

صالحیه 9 732x1024 - شرح کامل بازدید سرزده نماینده ولی فقیه در استان از تالاب صالحیه نظرآباد

 آیت‌الله حسینی همدانی در این بازدید با اشاره به گزارش‌های دریافتی مبنی بر انتقال آب فاضلاب شهرک صنعتی هشتگرد به تالاب صالحیه، خطاب به فرماندار نظرآباد بیان داشت: چرا تاکنون هیچ اقدامی در این رابطه با پیشگیری از این موضوع صورت نگرفته است؟

وی با اشاره به جایگاه و اهمیت محیط‌زیست در دیدگاه رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: باید به مسائل زیست‌محیطی و پیشگیری از آلودگی طبیعت توجه لازم شود.

 نماینده ولی‌فقیه در استان البرز با اشاره به اهمیت توسعه گردشگری در این منطقه عنوان کرد: این منطقه از جاذبه گردشگری مطلوبی برخوردار است که باید به‌خوبی از آن نگهداری کرد چراکه می‌تواند یک منبع درآمد پایدار برای شهرستان باشد.

 آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر خسارات وارده به سبب انتقال آب فاضلاب شهرک‌های صنعتی به تالاب صالحیه، بیان داشت: بنا به قول آقای فرماندار ظرف مدت ۱۰ روز این مشکل را حل می‌کنند، حتی اگر شهرک‌های صنعتی هشتگرد در این مدت تعطیل شوند باید این تالاب احیا شود.

لازم به توضیح است که «تالاب صالحیه» نظرآباد، تنها تالاب استان البرز است که وسعت آن به ۱۰ هزار هکتار می‌رسد. این تالاب فصلی از رودخانه کردان تأمین می‌شود و در فصل گرما به دلیل نیاز کشاورزان رو به خشکی می‌رود و دیگر آبی برای سیراب کردن آن باقی نمی‌ماند.

«تالاب صالحیه» در سال‌های گذشته به زیستگاه حدود ۴۵ گونه جانوری عمدتاً پرنده تبدیل‌شده بود، گونه‌هایی که پس از خشک شدن از تالاب مهاجرت می‌کردند، اما اخیراً پس از آبگیری مجدد در سال ۱۳۹۷ تعدادی از گونه‌های جانوری به این تالاب بازگشته‌اند. این تنوع زیستی شکل‌گرفته در اطراف تالاب و مهم‌تر از همه تهدید نمک‌های آن برای مردم استان و مزارع کشاورزی اطراف، لزوم احیا و حفظ تالاب «صالحیه» را دوچندان کرده است.

تالاب صالحیه یک تالاب فصلی است که به رودخانه کردان وابسته است اما در مدت اخیر، محیط‌زیست البرز پیگیری‌هایی را برای ثبت آن به‌عنوان تالاب و تعیین حق آبه رسمی برای آن انجام داده است زیرا خشک شدن آن علاوه بر تهدید حیات گونه‌های جانوری منجر به ایجاد ریز گردهای نمکی خواهد شد. حال ورود فاضلاب شهرک صنعتی هشتگرد و نظرآباد والبتهپساب مسکن مهر نظرآباد به این تالاب صالحیه و حتی روستاهای اطراف را با خطر آلودگی میکروبی مواجه کرده است.

صالحیه 1 1024x683 - شرح کامل بازدید سرزده نماینده ولی فقیه در استان از تالاب صالحیه نظرآباد

صالحیه 5 1024x683 1024x641 - شرح کامل بازدید سرزده نماینده ولی فقیه در استان از تالاب صالحیه نظرآباد صالحیه 7 1024x683 - شرح کامل بازدید سرزده نماینده ولی فقیه در استان از تالاب صالحیه نظرآباد صالحیه 8 1024x659 1024x614 - شرح کامل بازدید سرزده نماینده ولی فقیه در استان از تالاب صالحیه نظرآبادصالحیه 12 1024x659 1 1024x615 - شرح کامل بازدید سرزده نماینده ولی فقیه در استان از تالاب صالحیه نظرآباد

برای مطالعه ادامه بازدید امام جمعه کرج از تالاب صالحیه اینجا کلیک نمایید.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند