شما اینجا هستید
آخرین اخبار » دکان فیک‌نیوزها تخته می‌شود

امروز ما با پدیده‌ای چون فیک‌نیوزها مواجه هستیم، فیلتر کردن آنها نیز نه تنها آنها را به حاشیه نمی‌برد بلکه مثل قارچ رشد می‌کنند، پس اگر قدرت تجزیه و تحلیل را در سواد رسانه‌ای ایجاد کنیم قطعا دکان فیک‌نیوزها تخته می‌شود.

همایون امیرزاده  رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست سواد رسانه‌ای با بیان اینکه ایجاد نهضت فراگیر برای ارتقا سواد رسانه‌ای به مدیریت، برنامه‌ریزی و اصول راهبردی نیاز دارد، اظهار داشت: اگر ما برنامه کلان و اصول راهبردی نداشته باشیم قطعا مسیر راهبردی ما راه به جایی نخواهد برد، بنابراین همگرایی و هم‌افزایی بین متخصصان در بخش‌های مختلف باید رخ دهد.

0bb6fe77 0c54 484c a873 279d5e12c873 300x300 - دکان فیک‌نیوزها تخته می‌شود

وی ادامه داد: ارتقا سواد رسانه‌ای به انسجام و توسعه اجتماعی منجر می‌شود، توسعه سواد رسانه‌ای می‌تواند به کسب مخاطبان حرفه‌ای منجر شود، اگر ما بتوانیم کاربران خود را به سمت حرفه‌ای شدن سوق دهیم این افراد می‌توانند از منابع موثق اطلاعات بگیرند و از حواشی دروغ فاصله بگیرند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: باتوجه به ظهور و بروز رسانه‌های فناورمحور اگر به توانمندسازی شهروندان و افزایش نگرش آنها فکر می‌کنیم ‌کاری جز سواد رسانه‌ای نداریم. سواد رسانه‌ای سواد متنوع و ترکیبی است، درواقع سواد رسانه‌ای ترکیبی از سواد پایه، سنتی، دیجیتال، امنیت اینترنت، خبری و… است.

امیرزاده یادآور شد: متاسفانه فعالیت‌های منسجمی در داخل کشور برای سواد رسانه‌ای نداریم و هرکسی کار خود را پراکنده انجام می‌دهد، بنابراین باید به سمت انسجام برویم، از طرفی دیگر بین جامعه ایرانی یک تناقض هم وجود دارد، امروز ابزار فناوری با سرعت بی‌نظیری در اختیار همه مردم قرار دارد و وقتی با منابع علمی نحوه استفاده از لوازم دیجیتال را بررسی می‌‎کنیم شاهد این هستیم که نوع استفاده ما درست نیست.

وی افزود: در حال حاضر به غیر از یکسری از منابع محدود که به دو دهه گذشته مربوط می‌شود هیچ منابع روشنی در دست نداریم، ایران از منظر دسترسی به اطلاعات و ارتباطات رتبه ۱۱۸ را در جهان دارد، این در حالی است که نفوذ اینترنت در یران بالای ۵۰درصد است و این یعنی ما فاصله زیادی با جایگاه خود در دسترسی به اطلاعات در جهان داریم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امروز ما با پدیده‌ای چون فیک‌نیوزها مواجه هستیم، البته راه‌های مقابله قضایی و تنبیه‌هایی چون فیلتر را نیز قرار داده‌ایم اما در این شرایط فیک‌نیوزها نه تنها به حاشیه نمی‌روند بلکه مثل قارچ رشد می‌کنند، پس اگر قدرت تجزیه و تحلیل را در سواد رسانه‌ای ایجاد کنیم قطعا دکان فیک‌نیوزها تخته می‌شود.

امیرزاده ابراز داشت: اگر سواد رسانه‌ای خوب منتقل شود قدرت مدیریت مصرف مخاطبان افزایش می‌یابد، علت اینکه مسائل مطالعه‌ای ما در وجود مخاطب رسوب نمی‌شود عدم سواد رسانه‌ای مخاطب است، بنابراین بستر فضای مجازی و سواد رسانه‌ای کمک می‌کند آگاهی مخاطب نهادینه شود.

وی با بیان اینکه اعتبارسنجی پیام‌های فضای مجازی بسیار دشوار است، تصریح کرد: افزایش سواد رسانه‌ای به مخاطب می‌آموزد در برابر پیام‌هایی که توسط رسانه‌های مجازی تولید می‌شود در ذهنش یک علامت سوال به وجود بیاید و همین موضوع به نوعی تفکر انتقادی را در مخاطب تقویت می‌کند. همچنین این امر تاثیرپذیری مخاطبان از ترفندهای رسانه‌ای را به حداقل می‌رساند چون مخاطبین یاد گرفته‌اند که تجزیه و تحلیل کنند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در حال حاضر هیچ‌کس در بستر اینترنت امنیت محتوایی ندارد و باید تلاش کنیم تا براساس همین معیار تولید و مصرف محتوا داشته باشیم. سو‌اد رسانه‌ای علاوه بر افزایش اخلاق کاربری به مخاطب کمک می‌کند تا مصرف‌کننده صرف نباشد بلکه به تولیدکننده فعال در عرصه ارتباطات نیز تبدیل شود.

امیرزاده در پایان گفت: با گفتگوهای بین مرکز رسانه‌های دیجیتال و مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است سواد رسانه‌ای در شبکه‌سازی، جریان‌سازی و گفتمان‌سازی آرایش جدیدی به خود بگیرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند