شما اینجا هستید
آخرین اخبار » بهره‌وری ما در تولیدات کشاورزی و صنعتی پایین‌ترین در دنیاست

بهره‌وری ما در تولیدات کشاورزی و صنعتی پایین‌ترین در دنیاست / آلودگی سالانه جان حدود ۳۰ هزار نفر را در کلانشهرهای ایران می‌گیرد.
عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در شورای اداری استان البرز که  امروز در استانداری البرز برگزار شد، گفت: از دهه ۷۰ میلادی سیاست‌های زیست محیطی دنیا تغییر کرده و سیستم توسعه پایدار با چهار اصل توسعه اقتصادی، موافق با نظام اجتماعی و زیست محیطی و حقوق نسل‌های آینده تعریف شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کل آب‌های فسیلی ما که از صدها هزار سال پیش شکل گرفته ۵۰۰ میلیارد مترمکعب برآورد شده بود ولی ما در ۲۵ سال گذشته بیش از ۱۱۰ میلیارد مترمکعب آن را مصرف کرده‌ایم. از سال ۷۴ فهمیدم که در مورد آب در حال رفتن اشتباه راه هستیم.
ContentImages 32181 - بهره‌وری ما در تولیدات کشاورزی و صنعتی پایین‌ترین در دنیاست
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: کشور ما در طول این مدت در بخش‌های آموزشی و امنیتی توسعه پیدا کرده است. امنیت ما در مرکز ثقل تروریسم خوب است. عمر متوسط هر ایرانی ۲۰ سال زیاد شده است ولی به بهای تخریب محیط زیست و این وضعیت در اثر ناپایداری توسعه ایجاد شده است.

وی در ادامه گفت: سالانه در کلانشهرهای ما کسانی که بر اثر بدی و آلودگی هوا فوت می‌شوند ۲۹ هزار و ۶۰۰ نفر است در حالی که کل تلفات جاده‌ای ما ۱۷ هزار نفر است. بخش‌های دیگر هم مثل فرسایش خاک و آلودگی آب وجود دارد و نشان می‌دهد که ما در راستای توسعه پایدار حرکت نکرده‌ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ۶۶ درصد آلودگی تهران به خاطر خودروهای گازوئیلی است،گفت: امسال که هوا کمی بهتر شد به خاطر جلوگیری از ورود خودروهای گازوئیلی بود.
وی : در تهران دو و نیم میلیون موتورسیکلت کاربراتوری چهار برابر سه و نیم میلیون خودرو هوا را آلوده می‌کنند. اینها نتایج توسعه ناپایدار است. ما به عنوان سازمانی که باید از حقوق نسل‌های آینده حفاظت کنیم به دلیل اینکه گفته می‌شود به هر قیمتی شغل ایجاد شود با مشکل مواجه هستیم.

کلانتری خاطرنشان نمود: سال گذشته خسارت ریزگرد در خوزستان بیش از کل تولید کشاورزی این استان بود. اینها نهایتا منجر به این می‌شود که تولید ناخالص سرانه داخلی ما تفاوت چندانی نکند. ما در افق ۱۴۰۴ باید اقتصاد اول منطقه شویم ولی نتوانسته‌ایم چون توسعه پایدار نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از بی‌توجهی به سرمایه‌گذاری برای حفظ محیط زیست گفت: ۲۴ ساعت هم در منطقه عسلویه نمی‌توان زندگی کرد چون نخواستیم برای تمیزی محیط سرمایه‌گذاری کنیم و گازهای سولفوردار و آب‌های برگشتی از پالایشگاه را کنترل کنیم.

کلانتری خاطرنشان کرد: واقعا باید در بعد محیط زیست یک حرکت جدی انجام دهیم. توسعه با حفظ محیط زیست هیچ تضادی ندارد. از ۱۴ سال پیش بیش از ۲۵۰ طرح توسعه با ۲۶ میلیارد دلار سرمایه در محیط زیست مانده بود. طی پنج ماه همه طرح‌ها بررسی و اکثر آنها ابلاغ شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: محیط زیست حقوق شهروندی همه است. سازمان حفاظت محیط زیست نمی‌تواند با ۷۰۰۰ پرسنل حافظ محیط زیست باشد. باید ۸۰ میلیون ایرانی حافظ محیط زیست باشند.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: امروز در جهان محیط زیست مساله اول توسعه است. بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که الان ۱۰ میلیون تن در سال پلاستیک وارد دریا می‌شود. با این روند در سال ۲۰۵۰ این رقم به ۵۰ میلیون تن می‌رسد. کره زمین تحمل این حجم از تخریب را ندارد.

وی در خصوص انتقاداتی که برخی به کنوانسیون پاریس می‌کنند، گفت: برخی کنوانسیون پاریس را یک .بار هم نخوانده‌اند و با آن مخالفت می‌کنند. ما در کنوانسیون پاریس برای سال ۲۰۳۰ تعهد کردیم که در آن سال نسبت به سال ۲۰۱۵، چهار درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهیم. طبق دستور مقام معظم رهبری تا سال ۱۴۰۹ ما باید ۷۳۲ میلیون تن تولید کربن را کم کنیم.

کلانتری در ادامه با بیان اینکه ما پس از روسیه بالاترین مصرف انرژی را داریم، گفت: آلمانی‌ها برای یک میلیارد دلار تولید معادل ۱۰۰ هزار تن نفت مصرف می‌کنند ولی ما برای همین میزان تولید،  ۸۵۰ هزار تن نفت مصرف می‌کنیم.

وی با بیان اینکه درست است که نفت و گاز داریم ولی نباید آن را حراج کنیم،اظهارکرد: بهره‌وری ما در تولیدات کشاورزی و صنعتی پایین‌ترین در دنیاست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ما نگهبان خوبی برای محیط زیست نیستیم. در مصرف آب، فرسایش خاک، آلودگی هوا و تولید پسماند بد عمل کرده‌ایم. به عنوان مثال هر نفر ۸۰۰ گرم در روز زباله تولید می‌کند در حالی که سرانه تولید ناخالص داخلی ما ۵۰۰۰ دلار در سال است. این میزان پسماند در حد سرانه ۵۰ هزار دلار در سال است.

معاون رئیس جمهوری در خصوص مصرف آب هم گفت: متوسط بارش منهای تبخیر در ۱۰ سال گذشته زیر ۸۰ میلیارد مترمکعب در سال رسیده است. کشورها حداکثر می‌توانند ۴۰ درصد آب‌های تجدید پذیر را مصرف کنند  ولی مصرف ما نزدیک به ۱۲۰ درصد است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سرانه آب شرب ما ۱۰۰۰ مترمکعب برای هر نفر شده است،اظهارکرد: وقتی سرانه آب زیر ۱۷۰۰ مترمکعب باشد، وضعیت خطر است و سرانه زیر ۱۰۰۰ مترمکعب بحران است.  ۷۰ درصد جمعیت ما چنین وضعی دارند.

وی افزود: ما از سد کوثر ۱۰۰۰ کیلومتر لوله می‌کشیم که برای سواحل جنوبی آب تامین کنیم در حالی که می‌توان از آب دریا استفاده کرد.

کلانتری با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب از خزر به سمنان در صورت رعایت اصول توسعه پایدار و ضوابط زیست محیطی موافق است، گفت: اگر سمنان آب نداشته باشند ۷۰۰ هزار نفر به جمعیت حاشیه نشین تهران اضافه می‌شود.

کلانتری در انتها به موضوع شکار هم اشاره و اظهار کرد: الان نزدیک چهار میلیون اسلحه در اختیار مردم است در حالی که قبل از انقلاب ۳۵۰ هزار اسلحه شکاری در کشور وجود داشت.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند