شما اینجا هستید
آخرین اخبار » عقب ماندگی نظرآباد نسبت به شهرهای اطراف چه دلایلی دارد؟

عقب ماندگی نظرآباد نسبت به شهرهای اطراف به ویژه هشتگرد و آبیک چه دلایلی دارد؟

۱- جغرافیای نظرآباد نسبت به نقاط همجوار چه تفاوتی دارد؟

۲- وضعیت مدیریت در شهرستان نظرآباد چگونه است؟

۳- نگاه کرج نشینان به نظرآباد چگونه می باشد؟

۴- راهکارهای جبران عقب ماندگی در نظرآباد چیست؟

 

سوال اصلی در این یادداشت این است که ضعف و عقب ماندگی نظرآباد نسبت به شهر هشتگرد و حتی آبیک مربوط به جغرافیا می باشد یا ضعف مدیریتی و نظام برنامه ریزی در سالهای اخیر موجب عقب ماندگی این شهرستان بوده است؟

جغرافیای یکسان

در پاسخ باید گفت به طور كلي استقرار حوزه شهري هشتگردنظرآباد در ميان دو قطب جمعيتي كرج و قزوين و در نزديكي تهران، آن را از يك موقعيت ارتباطي غني برخوردار مي سازد كه علاوه بر اتوبان از يك راه اصلي (جاده قديم كرج – قزوين ) و راه آهن نيز بهره مي گيرد. اين امر حوزه هشتگرد – نظرآباد را بيشتر از امكانات و استعداد آن، پرجمعيت و پرتردد كرده و موجب رونق و گسترش كانونهاي جمعيتي در اين حوزه شده است .

از نظر جغرافیای طبیعی مثل بارش، زمین، دما و … وضعیت مشابهی بین نظرآباد و شهرهای همجوار آن می باشد اما از نظر جغرافیای انسانی وضعیت کمی دگرگونه می باشد. در واقع جغرافیای اقتصادی، جغرافیای فرهنگی و حتی جغرافیای زیست محیطی نظرآباد نسبت به شهرهای هم جوار بسیار ضعیف و کمتر توسعه یافته می باشد. جغرافیای انسانی ایجاد شده در نظرآباد بیشتر به دلیل ضعف مدیریتی و برنامه ریزی در سالهای اخیر می باشد.

Picture1 - عقب ماندگی نظرآباد نسبت به شهرهای اطراف چه دلایلی دارد؟

 

هسته اولیه شهری در نظرآباد در زمان مرحوم میرزا عبدالله مقدم و به دنبال تشکیل کارخانجات مقدم به صورت مدرن و قوی تر از شهرهای همجوار بنیان نهاده شد اما در ادامه برنامه ریزی صحیحی برای توسعه شهر در بین متولیان امر برنامه ریزی و مدیریت شهری نبود. نظام کاربری اراضی و سرانه ها به ویژه سرانه فرهنگی، آموزشی و فضای سبز و اوقات فراغت در شهر نظرآباد، شبکه معابر شهری، بافت های فرسوده، نظام درآمدی شهرداری و اقتصاد شهری در نظرآباد، بهره وری از ظرفیت های تاریخی و فرهنگی نظرآباد و مسایلی از این قبیل در نظرآباد همگی در سطح پایین و در حال عقب افتادگی قرار دارند. از سوی دیگر نگرش علمی و کارشناسی در سطح شهرستان و ظرفیت های شهرستانی وجود ندارد یا در صورتوجود کارکرد اجرایی و الزام عملیاتی ندارد و بیشتر در حد تشکیل جلسات و صورت جلسه خلاصه می گردد.

ضعف مدیریتی در نظرآباد

از دیگر سو ضعف مدیریتی در بین مسئولان شهری و شهرستانی از فرمانداری تا شهرداری و شورای شهر و ادارات دیگر و عدم ارتباط گیری و مطالبه گری از مقامات استانی و حتی کشوری از دهه های اخیر و همین امروز ادامه دارد. در واقع تفاوت شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد در این است که مدیران و مسئولان ساوجبلاغی با هیات دولت، وزرا و معاونین وزرا ارتباطات خوبی برقرار کرده و حمایت های آنها را جلب می کنند اما در نظرآباد برخی مدیران مشغول شوی تبلغیاتی، شعارزدگی، سیاست زدگی و حتی روزمرگی گرفتار شده اند.

نگاه مرکز استان و کرج نشینان به نظرآباد

نکته دیگر این است که شهرستان شدن نظرآباد کمکی به پیشرفت و توسعه آن نکرد و بیشتر به بورکراسی اداری و بده و بستان های سیاسی در این شهر و شهرستان انجامید. البته نحوه نگاه مدیران کل استانی و کرج نشینان به نظرآباد نیز بسیار تاثیرگذار است زیرا نظرآباد در پایین ترین میزان توجه مرکز استان قرار دارد. در واقع گویا مدیرانی که در استان و مرکز استان جایی ندارد به نظرآباد فرستاده می شوند که تا رزومه یا سابقه اجرایی جمع کنند.

راهکار جبران عقب ماندگی نظرآباد

اما راهکار اساسی برای برون رفت نظرآباد از عقب ماندگی و ایجاد توسعه در این شهر و شهرستان در ابتدای امر آسیب شناسی عمیق وضعیت موجود و نگاه واقع بینانه به اوضاع شهر و شهرستان می باشد. از دیگر سو تغیر نحوه نگاه شهروندان و مطالبه گری دقیق و آگاهانه از مسئولین و همچنین در نظر گرفتن فنون تصمیم گیری و برنامه ریزی نوین و عملیاتی از سوی مسئولین الزام آور است. در واقع تاکید بر آنچه که قبلا برای نظرآباد افتخار بوده است به عنوان تاریخ و هویت این شهر و شهرستان مهم است اما نکته اساسی پیشرفت و توسعه و استفاده از ظرفیت های طبیعی و انسانی منطقه توسط مردم و مسئولین می باشد. این نگرش باید در نظرآباد اتفاق بیافتد در غیر این صورت نظرآباد بیشتر از گذشته به سمت عقب ماندگی حرکت کرده و فرصت های خود را ازدست خواهد داد.

 

یادداشت از علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند