نقش دیپلماسی موثر در مهار قانونی اقدامات غیر متعارف ترامپ

4 ماه پیش
اقدامات غیر متعارف ترامپ
نقش دیپلماسی موثر در مهار قانونی اقدامات غیر متعارف ترامپ

در چنین شرایطی که امریکا بطور علنی همه روش های ناجوانمردانه را علیه ملت و دولت ایران به خدمت گرفته، شیوه مواجهه و برخورد با آن در راستای تعدیل آثار متعدد این اقدامات؛ می تواند بسیار تعیین کننده باشد.
دیپلماسی فعال، موثر ، به موقع و اعتبار رفتار و گفتار دیپلماتیک یکی از اساسی ترین روشهای تقابلی در مواجهه با اینگونه رفتارهای غیر متعارف ترامپ است.
بنظر می رسد دراین زمینه همانگونه که وزارت امور خارجه توان مضاعفی که طی سالهای ۹۲تا۹۴ برای برجام گذاشت ، امروزه باید توانی چند برابر بالاتر از برجام برای خنثی کردن تهدیدات امریکا بنماید.

 

برخی از موثرترین اقداماتی که در این مقطع می تواند کارساز باشند ، عبارتند از :

۱.مستند سازی رسمی از موضگیری کشورهای دنیا بویژه کشورهای قدرتمندی مانند چین .روسبه فرانسه و … که بطور رسمی اقدام اخیر دولت امریکا را نپذیرفته و آنرا مغایر با عرف رایج در نظام بین الملل دانسته اند.
۲. فعال شدن سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای موثر و اخذ نظر رسمی دولنهای متبوع در دفاع از حقوق مسلم جمهوری اسلامی ایران در برابر تهدیدات غیر متعارف امریکا و اعلام این اسناد رسمی به نهادهای معتبر بین المللی برای پیشگیری از هر گونه اقدام پیشدستانه امریکا در نهادهای بین المللی.
۳. پیش بینی های لازم در خصوص خطرات و تهدیدات احتمالی امریکا در پس اعلام تروریستی بودن سپاه ، تا این موضوع دستاویزی برای اقدامهای بعدی امریکا علیه ایران در حوزه های دیگر نشود.
بطور مثال: امنیت کلیه خطوط پروازی ایران در داخل و خارج با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. لذا زیر سوال رفتن آن بواسطه اقدام اخیر کاخ سفید می تواند تبعات گسترده ای داشته باشد.
۴. مستند سازی تبعات رفتار اخیر امریکا و ارسال رسمی آن برای نهادهای رسمی دولت و مجالس سنا و کنگره امریکا توسط دستگاه دیپلماسی کشور .
نتیجه اینکه در وضع موجود با توجه به عیان شدن سیاستهای جنگ طلبانه امریکا علیه ایران، باید از سیاست صبر و انتظار فاصله گرفت و با تدبیر و اقدام و هوشمندی مانع از تداوم تهدیدات نو پدید علیه کشور شد و چه بسا که هنرمندی سرداران دیپلماسی در چنین شرایطی می تواند کمک بسزایی به رفع تهدیدات علیه کشور داشته باشد. زیرا اقدامات بعدی امریکا پیچیده تر خواهد بود.

زیرا بقول سعدی:
“علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد
دریغ سود ندارد چو رفت کار از دست

به روزگار سلامت سلاح جنگ بساز
وگرنه سیل چو بگرفت، سد نشاید بست”

یادداشت از دکتر کیومرث یزدان پناه درو. استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

DSC 0515 - نقش دیپلماسی موثر در مهار قانونی اقدامات غیر متعارف ترامپ

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مدیر سایت

بدون دیدگاه

رسانه های همکار