معلم سرا طرحی چند منظوره

4 ماه پیش
معلم سرا

معلم سرا طرحی چند منظوره در شهرهای بزرگ

همان‌طور که می‌دانیم یکی از مشکلات فعلی آموزش و پرورش ایران کمبود شدید نیروهای خدماتی و سرایدار می‌باشد. به دلیل عدم استخدام نیروهای جدید این مشکل روز به روز حادتر شده و مدیران مدارس را در تنگنا قرار می‌دهد. عمده نیروهای موجود نیز اغلب پیر و فرتوت بوده و عملا کارایی لازم برای محافظت از مدارس را ندارند.

سال گذشت یکی از کارشناسان آموزش و پرورش کرج در یکی از جلسات طرحی تحت عنوان معلم سرا مطرح نمودند. گرچه این طرح در وهله اول شاید غیر منتظره و به نوعی توهین‌آمیز تلقی گردد ولی اگر واقع بینانه بنگریم در شرایط موجود که دولت امکان تأمین نیروهای سرایداری را ندارد حداقل در کلانشهرها قابلیت اجرایی شدن را دارد.

می‌دانیم مدیر مدرسه در وقت اداری پاسخگوی تمام اتفاقات مثبت و منفی مجموعه می‌باشد. بعد از وقت اداری گرچه مسئولیت حراست و حفاظت از مراکز آموزشی با سرایدار می‌باشد، ولی نهایتا پای مدیر گیر اتفاقات احتمالی است.

از طرفی در کلانشهرها خیلی از همکاران و همچنین مدیران و معاونان در مسکن اجاره‌ای رفع و رجوع می‌کنند. با لحاظ این دو مقوله می توان با طرح معلم سرا با یک تیر سه نشان زد:

اولا: مشکل کمبود سرایدار را حل نمود.
ثانیا: با تبدیل نیروهای سرایداری به خدماتی مشکل کمبود نیروهای خدماتی را موقتا حل کرد.
ثالثا: مشکل مسکن برخی از همکارانی که راغبند تا در این طرح مشارکت کنند را مرتفع نمود.

و اما خلاصه طرح معلم سرا به شرح زیر است:

مکان‌هایی را که سرایداران در آن مستقرند با صرف هزینه‌ای نازل تجهیز کرده و تحت عنوان معلم سرا در اختیار مدیر مجموعه قرار دهند. مدیر در صورت تمایل خودش (و یا به تشخیص و مسئولیت وی یکی از معاونان و یا معلمان داوطلب مشارکت در طرح) در مجموعه مستقر شود و ضمن حفاظت از مرکز آموزشی از چنگال‌های تیز اجاره خانه در کلانشهرها آزاد گردد.

 

یادداشت از رضا قاسم پور ژورنالیست و فعال فرهنگی اجتماعی و مدیر هنرستان شهید دستغیب کرج

photo 2019 04 24 22 07 36 - معلم سرا طرحی چند منظوره

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مدیر سایت

بدون دیدگاه

رسانه های همکار