شما اینجا هستید
آخرین اخبار » گردشگری کشاورزی

گردشگری کشاورزی رویکردی نوین در برنامه ریزی برای رشد مناطق روستایی در ایران

گردشگری کشاورزی به عنوان بخشی از گردشگری روستایی و زیرمجموعه گردشگری جایگزین است. با توجه به شرایط فعلی حاکم بر مناطق روستایی و کاهش منابع درآمد، مهاجرت روستاییان و ترک فضاهای کشاورزی پدیده ای مرسوم در فضای پیرامونی کشورهای جهان سوم می باشد. در این مناطق روستاییان به ناچار زمین های کشاوزی خود را رها و یا آن را به قیمت ناچیزی به بفروش می رسانند. واردات بی رویه و عدم وجود مدیریت در تنظیم بازار کالا و محصولات روستایی، انگیزه ای برای تولید و زیستن در محیط روستا، برای روستاییان باقی نمی گذارد. در نتیجه آنها به هوای شغل، درآمد، رفاه، آسایش و آرامش بهتر، روانه شهرها می شوند، که این خود گاها سبب شکل گیری گتو ها، زاغه ها، حلبی آبادی ها، و در یک کلام، حاشیه نشینی شهری می شود.

ترک روستاها

ترک فضاهای روستایی و فروش اراضی زراعی و مسکونی و عدم بکارگیری آنها در تولید، تراکمی از سکونتگاههای بدون سکونت دائم را در محیط روستاها شکل می دهد. فضاهایی که به خانه های تعطیلات یا تابستانه تبدیل شده که تنها در بخشی از سال تعداد محدودی از افراد را در خود می پذیرند، که در واقع پدیده گردشگری خانه های دوم را شکل داده اند.این چالشی است پیش روی آینده روستاها، و راه حل ایده آل آن تنوع بخشی به اقتصاد روستا و هدایت کارکرد مزارع به سمت فعالیت های مکمل است که مانع از خروج و مهاجرت روستانشینان می شود.

توجه به گردشگری کشاورزی

برای این کار بهتر است فعالیت های کشاورزی را با گردشگری ترکیب کرد. چراکه مناطق روستایی بشدت مورد توجه گردشگران می باشد. این امر در قالب گردشگری کشاورزی یا آگرو توریسم می تواند راه حل مناسبی برای تنوع بخشی و ایجاد منابع درآمدی مازاد برای روستاییان کشاورز باشد. ایران کشوری است که بخشی بزرگی از اقتصاد آن متکی بر فعالیت های کشاورزی است.

توجه به این بخش اقتصاد، می تواند در شزایط کنونی، که اقتصاد کشور دچار التهاب می باشد، سبب تحرک هسته های تولید و شکل گیری زنجیره تولید گردد. کشاورزی چندکارکردی و توجه به اصل مزیت نسبی در صورتی که بتوان بازار رانت و دلالی را حذف کرد، می تواند در این دوره سخت اقتصادی، اقتصاد کشور را تقویت کند.

 

یادداشت از حبیب محمودی دانشجوی دکترای تخصصی رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه تهران

photo 2017 06 22 22 00 46 - گردشگری کشاورزی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند