شما اینجا هستید
آخرین اخبار » عظمت یک دریا(خلیج‌فارس)

عظمت یک دریا
مصاحبه پایگاه خبری اصل ماجرا با استاد دانشگاه تهران (به مناسبت روز ملی خلیج‌فارس )

دکتر کیومرث یزدان پناه درو استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در مصاحبه ای با خبرنگار پایگاه خبری اصل ماجرا خلیج‌فارس را مهم‌ترین، استراتژیکی‌ترین، جهانی‌ترین و جغرافیایی‌ترین خلیج دنیا عنوان کرد.
photo 2019 04 30 01 54 56 300x300 - عظمت یک دریا(خلیج‌فارس)دکتر یزدان پناه درو عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: خلیج‌فارس در میان دریاهای جهان و پهنه‌های آبی مشابه خلیج مکزیک، خلیج عدن، خلیج گینه، خلیج بنگال، خلیج اسکندریه، خلیج اسکندرون و خلیج سرت، جزء مهم‌ترین، استراتژیکی‌ترین، جهانی‌ترین و جغرافیایی‌ترین خلیج دنیا به شمار می‌آید. این شاخص‌ها در کنار ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگر، خلیج‌فارس را به پهنه آبی بسیار حساس در جهان معاصر تبدیل کرده است.

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: خلیج‌فارس در حال حاضر در کنار شناسنامه معتبر ایرانی خود، کانون انرژی دنیا و کانون اتصال تمدن‌های مؤثر انسانی نیز به شمار می‌آید. این خلیج آبی که از موقعیت استثنایی ژئوپلیتیک برخوردار است به دلیل بهره‌گیری از تنگه هرمز که سرشاخه اتصالی ترانزیت دریایی و آب‌های آزاد به شمار می‌آید، به مکانی ثابت برای رقابت‌های تند ژئواستراتژیک در سطح جهانی و منطقه‌ای تبدیل‌شده است.

یزدان پناه درو در ادامه اشاره کرد : اما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خلیج‌فارس، ویژگی‌ها و مختصات طبیعی این دریا است که می‌تواند سواحل و جزایر آن را به پررونق‌ترین سواحل و جزایر دنیا تبدیل نماید. این مختصات خلیج‌فارس طی دو قرن اخیر زیر سایه مسائل سیاسی و موضوعات ژئوپلیتیکی آن قرارگرفته است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره خلیج فارس اظهار داشت: از یک سو خلیج‌فارس، هویت ایرانی – فارسی خود را از سواحل انحصاری و طولانی خود در حوزه شمالی (از دهانه اروندرود تا خروجی تنگه هرمز به سمت دریای عمان) می‌گیرد؛ که به طول ۱۴۰۰ کیلومتر در جنوب ایران گسترده شده است و از سوی دیگر طول چهارجانبه سواحل جزایر ایرانی خلیج‌فارس نیز که حدود ۴۰۰ کیلومتر ساحل را شامل می‌شود باید به شاخص‌های ایرانی بودن این دریا به‌عنوان «خلیج‌فارس» اضافه گردد.

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران درباره روز ملی خلیج‌فارس با تاکید بر جلوگیری از تعصب گرایی افزود: روز ملی خلیج‌فارس برای دریایی باعظمت جهانی و کارکردهای متعدد بین‌المللی، روزی بسیار بااهمیت است تا به‌دوراز تعصبات و بیان افراطی همچون «خلیج تا ابد فارس» یا «خلیج همیشه فارس» و عناوینی این‌چنینی، باید آن را به جهانیان از نو معرفی کرد.

یزدان پناه درو در انتها گفت: از ادبیات سیاسی و احساسی در خصوص نام خلیج‌فارس باید پرهیز کرد و شأن و منزلت و عظمت این دریا را در حد نباید تقلیل کرد؛ زیرا نام «خلیج‌فارس» مستند و معتبر است و تغییر پیدا نمی‌کند. خلیج‌فارس باید تبدیل به کانون قدرت ملی و اقتصاد برتر ایران تبدیل شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند