شما اینجا هستید
آخرین اخبار » نماهای کلاسیک (رومی) تهدیدی در بی هویتی شهر نظرآباد

نماهای کلاسیک (رومی) تهدیدی در بی هویتی شهر نظرآباد و همچنین افزایش بی رویه نرخ قیمت مسکن می باشند.

نمای ساختمان خارجی ترین پوسته ساختمان نماد هویت قطعه شهری است که در کنار سایر نماها هویت شهر را تعریف می کند و به عنوان یک عنصر مهم هویتی، بیشترین ارتباط و سطح تعامل را با مردم شهر برقرار می کند. به همین دلیل معماری استفاده شده در ساختمان ها نقش به سزایی در شکل گیری بافت در ذهن مردم دارد.

photo 2017 05 09 12 30 22 300x300 - نماهای کلاسیک (رومی) تهدیدی در بی هویتی شهر نظرآباد

سوال اصلی این است که آیا استفاده از نمای کلاسیک (رومی) ، درحالی که الگو برداری و تقلیدی از فرهنگ بیگانه است، کمکی به هویت شهر نظرآباد می کند یا باعث بی هویتی شهر نظرآباد می شود؟

معماری هر شهر باید متناسب با فرهنگ، هویت، تاریخ و اقلیم هر شهر باشد در حالیکه نماهای کلاسیک با فرهنگ وتاریخ شهر نظرآباد هیچ ارتباطی ندارد. استفاده از نمای کلاسیک در نظرآباد نتیجه بی توجهی به معماری بومی، مدگرایی، کالایی شدن معماری، افزایش چشم وهم چشمی ها، افزایش رقابت، پررنگ بودن جنبه اقتصادی، نبود استفاده از متخصصان و …است.

ار دیگر سو باید به این نکته توجه داشت که نوع مواد مورداستفاده در نماهای کلاسیک وزن بسیار بالایی را بر قسمت پیشانی ساختمان ها تحمیل می کنند که بیشتر این ساختمان ها در نظرآباد در کوچه های کم عرض ساخته می شوند و در مواقع بحران شاید آسیب های فراوانی را به بار آورد. البته نحوه مطالعه و موضوعیت نماهای کلاسیک به عنوان نوعی تخلفات ساختمانی در شهرداری نظرآباد شاید قابل بررسی باشد.

در مورد مزیت های اقتصادی نماهای کلاسیک ساختمانی نیز باید گفت اجرای یک نمای کلاسیک اصولی و با دوام و عمر متناسب ساختمان بسیار گران و کاملا غیر اقتصادی می باشد ولی در انواع ساختمان ها متاسفانه در نظرآباد استفاده می شود  و سبب افزایش قیمت مسکن و حتی زمین می شود در حالی که شاید اگر این نماها کار نشوند، قیمت واحدهای مسکونی دچار کاهش و میزان خرید و فروش و صاحب خانه شدن مردم به ویژه زوج های جوان افزایش یابد.

از نکات دیگر که باید به آن پرداخت، نورپردازی بیش از حد این نماها در شب تهدیدی برای خوانایی منظر شبانه شهر نظرآباد است و تنها با هدف جلب مشتری ،سرمایه گذاری و رقابت است. نماهای شهری نظرآباد باید با هماهنگی که ایجاد میکرد، باعث آرامش و آسایش ساکنان و تسلی خاطر عابران می شد این در حالی است که در واقعیت آشفتگی نمای ساختمان ها و ایجاد یک پازل هزار تکه ای باعث اغتشاشات بصری شده است.

در نظرآباد به نمای ساختمان آپارتمانی بدون درنظر گرفتن نمای دیگر ساختمان ها فکر می شود و این کار باعث می شود هماهنگی نمای شهری از بین رود. با این سبک نما سازی ساختمان ها، حس تعلق و هویت شهری نظرآباد از بین می رود و ما برای آیندگان چیزی به عنوان فرهنگ، هویت، تاریخ ، حس تعلق و خاطره برجای نمی گذاریم و چیزی که به جا می ماند ساختمانهایی با سبک دوهزار سال پیش غرب است.
نبود هماهنگی نماها با فرهنگ و هویت شهری نظرآباد و آشفتگی سیما و منظر شهری نتیجه نبود ارتباط مدیران شهری با متخصصان و نظارت نکردن بر فعالیت پیمانکاران است. مدیران شهری و شورای شهر نظرآباد باید به این موضوع توجه ویژه کنند‌ و به ساماندهی، نظم بخشی و اجرای مطلوب نماهای شهری نظرآباد بپردازند.

یادداشت از فرینوش اصل فلاح کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند