شما اینجا هستید
آخرین اخبار » عقب ماندگی و ضعف شهرداری و شورای شهر نظرآباد

اصل ماجرای عقب ماندگی و ضعف شهرداری و شورای شهر نظرآباد چیست؟
اصل ماجرا این است که تخصص گرایی و دانش شهری در مجموعه مدیریت شهری نظرآباد چه در شورای شهر و چه در شهرداری جایگاهی ندارد.

درجهان امروز علم برنامه ریزی به عنوان پایه همه تصمیم گیری های در سطح محلی تا ملی و بین المللی می باشد. در دانش شهرسازی اعم از طراحی شهری و برنامه ریزی شهری مجموعه عواملی دخیل هستند که ما را ناگریز می کنند از علم برنامه ریزی استفاده نماییم.

مدیریت شهری به عنوان نهاد مسئول اداره امور شهری در ایران که متشکل از شهرداری و شورای شهر می باشد به برنامه ریزی دقیق برای انجام امور خود و تصمیم گیری در سطح شهر و منطقه شهری خود نیاز دارند. اما برای تصمیم گیری باید عوامل تصمیم سازی مهیا باشد که درصد و تاثیر خطا و هدر رفت هزینه و منابع موجود به کمترین مقدار خود برسد.

یکی از عوامل تصمیم ساز مهم در مجموعه مدیریت شهری، وجود بانک اطلاعاتی و  آمارنامه های شهرداری می باشد. در واقع این بسته اطلاعاتی نشان می دهد که شهرداری و در پی آن شورای شهر برای اداره امور شهری عزم جدی و همچنین آگاهی و برنامه ریزی دقیق دارند.

شهرداری نظرآباد از نظر بانک اطلاعاتی و آمارنامه های شهرداری در ضعیف ترین وضعیت ممکن خویش قرار دارد یعنی در سطح کل شهر و همچنین در سطح محلات و نواحی شهری نظرآباد آمار تفکیک شده از تعداد جمعیت، تعداد واحدهای مسکونی، سطح و سرانه کاربری های موجود و مواردی از این دست که به روز و جدید باشند وجود ندارد. این به معنای عدم برنامه مشخص در اداره امور شهری در نظرآباد است. اصل ماجرا این است که شفافیت و پاسخ گویی با وجود منابع اطلاعاتی دقیق و پایگاه داده ها در مجموعه مدیریت شهری نظرآباد ایجاد می شود .

از سوی دیگر روزمرگی و نداشتن چشم انداز بلند مدت توسعه شهری بلای جان شهر نظرآباد می باشد. در واقع تصمیم گیری های سلیقه ای و کارشناسی نشده در سطح شهر و عدم اولویت بندی پروژه های عملیاتی بر مبنای درآمدهای شهرداری و موارد نظیر آن در طول چندین سال گذشته یک رشد غیر معقول و نامنظم شهری را رقم زده است که در سی سال گذشته هزینه گزافی را بر دوش شهر و شهروندان تحمیل کرده است. این در حالی است که درآمدزایی شهرداری نظرآباد نبست به شهرداری های مشابه بالاتر است اما مدیریت صحیح و مطلوب شهری در نظرآباد انجام نمی پذیرد.

این معضل راه کار اساسی می طلبد که در ابتدا باید شورای شهر و شهرداری نظرآباد به این دیدگاه برسند که اهمیت علم برنامه ریزی بخصوص داشتن پایگاه و بانک اطلاعاتی و ایجاد آمارنامه شهرداری تا چه حد مهم می باشد سپس بر اساس داشته های علمی خود برنامه ریزی های تخصصی انجام دهند نه اینکه مسایل تخصصی شهرسازی و شهرنشینی به صورت مسایل خیلی عادی بین مجموعه مدیریت شهری بیان شوند و سپس تصمیمات غیرمنطقی گرفته شود که در سالهای آتی هزینه گزافی را بر دوش شهر و شهروندان تحمیل کند.

به معنای واقعی تخصص و دانش شهری باید در مجموعه مدیریت شهری نظرآباد چه در شورای شهر و چه در شهرداری نهادینه شود و از سوی دیگر ساختار موجود این دو سازمان که در طول سالهای متمادی کم کارآمد و ضعیف شده اند اصلاح شود. در غیر این صورت توقع داشتن شهری آباد و رو به پیشرفت امری ناممکن و محال به نظر می رسد.

 

یادداشت از علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

photo 2019 05 04 08 311119 35 2 - عقب ماندگی و ضعف شهرداری و شورای شهر نظرآباد

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند