شما اینجا هستید
آخرین اخبار » نظرآباد شهری بدون مدیریت

مدیریت پایدار شهر  نظرآباد در گروه حکمروایی مطلوب شهری
علیرضا گروسی در گفت و گویی با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری اصل ماجرا اذعان کرد رسیدن به حکمروایی مطلوب شهری در نظرآباد، با توجه به وضعیت فعلی و گذشته ی شهرداری و شورای شهر امری محال و ناممکن می باشد.

علیرضا گروسی در ابتدایاین گفت و گو در زمینه مدیریت شهری گفت: نيم نگاهي به وضعيت مديريت شهري در ايران نشان مي دهد به دلايلي چون تمرکز گرايي، برون زا بودن برنامه ها و طرح هاي شهري، اقتصاد رانتي و مبتني بر نفت، مديريت شهري در سيطره دولت است و مدام از مدیریت سیستمی و یکپارچه فاصله گرفته است.

photo 2019 05 04 08 311119 35 2 - نظرآباد شهری بدون مدیریت

حکمروایی شهری

این کارشناس با تاکید بر رویکردهای جدید در حوزه مدیریت شهری خاطرنشان کرد: در حال حاضر رويکردي که به عنوان اثر بخش ترين، کم هزينه ترين و پايدارترين شيوه اعمال مديريت معرفي مي شود حکمروايي خوب شهري می باشد. حکمروایی شهری اصلی ترین و مقبول ترین راهبردهای مدیریت شهری برای نیل به حداکثر مطلوبیت و پایداری می باشد. حکمروایی شهری با بهره گیری از سیاست از پایین به بالا و طراحی شبکه های خود سازماندهی، رویکردهای قدیمی سلسله مراتبی از بالا به پایین و دیوان سالاری را کمرنگ و ناکارآمد کرده، و زمینه نفوذ پذیری مرزهای بین سازمانی موجود در ساختار دولتی را فرآهم آورده است. سازمان ملل حکمروایی خوب شهری را مشارکت همه شهروندان در تصمیم گیری ها می داند که نه تنها دولت بلکه جامعه مدنی و بخش خصوصی را شامل می شود.

کارشناس برنامه ریزی شهری در ادامه به ویژگی های حکمروایی خوب شهری پرداخت و افزود:  ویژگی هایی مثل مشارکت، قانون مداری، شفاف سازی، انعطاف پذیری، امینت، عدم تمرکز، عدالت، کارآمدی، تخصص گرایی، پاسخگویی از جمله مواردی است که در حکمروایی شهری باید لحاظ گردد. در کشور ایران نهاد مدیریت شهری در ایران متشکل از دو سازمان شهرداری و شورای شهر می باشد، که پتانسیل بالایی دارد که بتواند مجوب تحقق حکمروایی شهری شود.

نظرآباد شهری بدون مدیریت

گروسی سپس به بررسی وضعیت عملکرد مدیریت شهری در نظرآباد البرز پرداخت و گفت: اصل ماجرا این است که شهر نظرآباد به عنوان یکی از شهرهای پرجمعیت منطقه تا کنون نتوانسته است که مدیریت مطلوب شهری را نهادینه و اعمال کند. این در حالی است که رسیدن به حکمروایی مطلوب شهری در نظرآباد، با توجه به وضعیت فعلی و گذشته ی شهرداری و شورای شهر امری محال و ناممکن می باشد.

نقاط ضعف مدیریت شهری در نظرآباد

این کارنشاس تاکید کرد: بدون تعارف باید پذیرفت که وضعیت اسفناک شهر نظرآباد در حال کنونی نتیجه عملکرد مجموعه مدیریت شهری از سی سال گذشته تا کنون می باشد.  چندین مورد از نقاط ضعفی که در مجموعه مدیریت شهری در نظرآباد وجود دارد را می توان به صورت زیر بیان کرد: عدم وجود تخصص لازم در بین منتخبین شورای شهر و همچنین پرسنل شهردای، عدم مطالبه گری و پاسخ خواستن شهروندان از مجموعه مدیریت شهری، نبود چشم انداز مطلوب توسعه شهری و در نتیجه اعمال نفوذ عناصر قدرت در توسعه آتی شهری، عدم کارایی و اثربخشی مجموعه مدیریت شهری به علت ساختار لجام گسیخته و بدون پشتوانه علمی، نبود عدالت اجتماعی و اقتصادی در سطح محلات و نواحی شهری، نبود شفافیت لازم در قرارداد های مالی شهرداری، نبود نظارت کافی بر عملکرد شورا و شهرداری از سوی دستگاه های اجرایی مسئول و همچنین معتمدین اجتماعی شهرستان و … .

راهکار بهبود اوضاع مدیرین شهری در  نظرآباد چیست؟

کارشناس برنامه ریزی شهری در انتها وضعیت فعلی شهر نظرآباد در ابعاد کالبدی، اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و ابعاد دیگر نشان دهنده وخامت اوضاع دانست و عنوان کرد:  برای تحقق مدیریت شهری مناسب در قالب حکمروایی شهری باید یک تحول عظیم در ساختار و بدنه ادارای مجموعه مدیریت شهری ایجاد شده و شفافیت مالی و اولویت بندی علمی و کارشناسی شده مسائل شهری و برنامه ریزی برای حل و بهبود این مشکلات در دستور کار قرار گیرد.  از سوی دیگر لزوم توجه شهروندان بر حوزه وظایف و اختیارات شورای شهر به عنوان نهاد قانون گذاری و سیاست گذاری و در پی آن انتخاب اصلح توسط شهروندان در انتخابات شورای شهر با معیارهایی چون تدین، تخصص، تعهد و … از دیگرعوامل موثر در ایجاد حکمروایی مطلوب شهری و افزایش بهره وری مدیریت شهری خواهد بود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند