شما اینجا هستید
آخرین اخبار » تشنج در روابط دختر و پسر

چرا روابط دختر و پسر تا این حد متنشج است؟
تحلیلی جالب از یک کارشناس ارشد رواشناسی و علوم رفتاری از روابط دختران و پسران

بستر خانواده یکی از هسته‌های حیاتی و مهمی است که نقشی کلیدی در ساختار کلی جامعه دارد. نمی‌شود گفت کیفیت یک خانواده در درون خود، تامین کننده‌ی رفاه و آسایش آن باشد. هر چقدر هم خانواده‌ای از درون دارای کیفیت مطلوبی در ساختار و عملکرد باشد، باز هم از ساختارهای نامطلوب مجاور متاثر شده، دچار بدکارکردی خواهد شد. در کشور کوبا وقتی مزرعه‌داری می‌خواهد مرتع زراعی‌اش را بکارد، برای آبادانی و راه‌اندازی مزارع اطراف نیز اقدام می‌کند، چرا که اگر چهار طرفِ مزرعه لم‌یزرع و فاقد محصول باشد، آفات مزارع مجاور، مزرعه‌ی مذکور را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. طبیعتا شاخص‌های ارتباطی در یک سیستم نه به صورت تک خطی آنگونه که به جهان نیوتونی مشهور است(که در آن «الف» باعث «ب» و «ب» باعث «د» و…) بلکه از علیت حلقوی تبعیت کرده و در سیکلی معیوب گرفتار می‌شوند. در چنین سیستمی هیچکس نمی‌تواند بگوید «به من چه؟» چرا که تمام ارکان جامعه از همدیگر تاثیرپذیرند.

وقتی یک دختر یا پسر وارد روابط متعدد و بی‌مبالاتی‌های جنسی می‌شود، علل متعددی دارد که در راس آن سیستم موجود است. سوابق فرهنگیِ جامعه، الگوهای ارتباطی حاکم، سابقه‌ی تاریخی و جغرافیایی، تهاجم فرهنگی، وضعیت رفاه، معیشت، اقتصاد و سطح فرهنگی جامعه، میزان سلامت روان افراد جامعه، آموزشهای موجود در سطح جامعه و هزاران علت دیگر باعث این می‌شود که روابط انسانی تا این حد متنشج باشد. همین مساله در کوتاه مدت نیز ناپایداری در روابط انسانی را رقم می‌زند که الان شاهدش هستیم.

مثالی از علیت حلقوی را چنین می‌خوانیم:

«خانم میانسال ناشادی با همسر بی‌خیال خود در جدال است. همسرش نیز احساس می‌کند که او را کنار زده و از خانواده‌ طردش کرده‌اند. خانم مزبور به پسر بیست ساله‌ خودش نزدیک‌می‌شود تا وجود یک‌مرد را در خانه احساس کند و دختر نوجوانش را از این رابطه حذف می‌کند. دختر نیز که احساس طردشدگی و نامحبوب بودن کرده است، دست به رفتارهای لاابالی و بی‌بند و بار زده و با رفتارهای سبکی‌که نشان می‌دهد، والدینش را دچار ناراحتی‌های قابل ملاحظه‌ای می‌سازد؛ پسر هم که از تَرک خانه و مستقل شدن هراسان است، اصرار دارد که باید در خانه بماند، زیرا مادرش به توجه و محبت او نیاز دارد. مادر افسرده می‌شود، زیرا فرزندانش مثل سایر بچه‌ها عادی به نظر نمی‌آیند و رفتار ناسالم آنها را به گردن همسرش می‌اندازد که به نظر او می‌توان (پدر همیشه غایب) خطابش کرد. پدر نیز به همین خاطر خشمگین و دفاعی می‌شود و روابط جنسی و زناشویی‌ خود را کاهش می‌دهد. فرزندان به سردی رابطه پدر و مادر واکنشهای متفاوتی نشان می‌دهند: پسر با کناره‌گیری از همه‌ی دوستان و ماندن در خانه در کتار مادر، و دختر با تعویض دم به دم دوستان پسرش، و در عین حال، دل نبستن به هیچ‌یک از آنها. رفتارهای بیمارگون او نه تنها باعث جلب توجه خانواده‌اش می‌گردد، بلکه والدین را به سوی یکدیگر جذب می‌کند تا از این طریق شاید بتوانند به دختر بیمار خود کمک کنند.

شکل گیری روابط اشتباه

برای شکل‌گیری یک رابطه‌ی اشتباه، هزاران علت دست به دست هم می‌دهد. وقتی رابطه‌ی اشتباهی شکل گرفت و روابط دیگر را متنشج ساخت، باز هم باعث هزاران مشکل دیگر خواهد شد. رابطه‌ی بیمار والدین با هم باعث شکل‌گیری روابط بیمار فرزندان با دیگر فرزندان جامعه می‌شود و از آنطرف دوباره در یک علیت حلقوی همان خانواده را بیش از پیش به قهقرا می‌برد‌‌. متاسفانه شکل‌گیری سیکلهای معیوب در جامعه به سرعت در حال افزایش است. یک اشتباه کوچک می‌تواند بحرانی با خود به همراه داشته باشد که جبرانش در پاره‌ای از مواقع ناممکن باشد. درچنین وضعی تنها کاری که می‌توان انجام داد کمک خواستن است! مشاور، روانشناس و خانواده درمانگر بهترین گزینه برای این امر می‌تواند باشد. گاهی یک مشاوره‌ی ساده و کم هزینه شاید افراد جامعه را از گرفتاری‌های جبران‌ناپذیر برهاند.

 

تغییر را از خود شروع کنیم و به مسائل پیرامونمان بی‌تفاوت نباشیم.

یادداشت از ایلقار‌ موذن‌زاده کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و فعال اجتماعی

 

photo 2018 07 20 01 13 02 300x300 - تشنج در روابط دختر و پسر

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند