شما اینجا هستید
آخرین اخبار » استراتژی تقابل ایران و آمریکا

استراتری تقابل با تقابل
آیا تقابل حداکثری امریکا در برابر واکنش حداکثری ایران به ته خط رسیده ؟ یا رویه اخیر امریکا بخشی از استراتژی تاخیر در برخورد گام به گام با ایران است؟

بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام گذشت!!، بیش از شش ماه از بازگشت کامل تحریم ها هم گذشت!! نزدیک به دو ماه از تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط ترامپ هم سپری شد و اعمال سیاست ” صادرات صفر ” نفت ایران هم چند صباحی است کلید خورده …

اما ایران از پا نیفتاد!! اما ایران همچنان علیرغم کاهش اعلامی برخی تعهدات جرمامی ، به این معاهده پایبند است ، و از همه مهمتر ایران نه تنها وارد مذاکره مجدد با آمریکا نشده و با وجود مشکلات عدیده ، دچار فروپاشی اقتصادی و شورش های اجتماعی نیز نشده است ، بلکه برخلاف تصورات رایج استراتژی تقابل حداکثری در برابر فشار حداکثری را برگزید.

نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت بوده اینکه آمریکا بطور غیر عادی از ایران تقاضای مذاکره دارد ، ولی تهران جسورانه از مذاکره مجدد خودداری می کند.در این میان نمایش قدرت نظامی امریکا در منطقه و تشدید حضور نظامی خود در خلیج فارس هم تا به امروز ایران را برای شروع یک منازع نظامی تحریک نکرده است!!!

عربستان و ایران

این در حالی است که جدی ترین رقیب سنتی ایران در منطقه یعنی عربستان سعودی به روند نزولی خود ادامه می دهد که نتیجه سیاستهای غلط ریاض است. ولی آرایش دیپلماسی ایران در منطقه به شکل قابل ملاحظه ای تغییر کرده است و ایران بدون اینکه ترسی از خود نشان بدهد، در حال مجاب کردن همسایگان برای درک وضع موجود و کنار گذاشتن رویه های نادرست است.

در خصوص وضع نگران گننده منطقه غرب آسیا مطلب آنقدر فراوان است که صرفا در یک تحلیل نمی توان بدانها پرداخت اما با توجه به جمیع این موارد ، ترامپ ، پس از تهدید به ” پایان ایران ” و تکرار دوباره ” ملت تروریست ” در توصیف ایران ؛ در مدت زمانی کوتاه اعلام میدارد که اصلا به دنبال صدمه ‌زدن به ایران نیستم ” ، ” به دنبال تغییر حکومت در ایران نیستم ” ، ” اعتقاد دارم که ایران می خواهد گفت و گو کند، اگر آنها می خواهند گفت و گو کنند، ما نیز خواهان گفت و گو هستیم ” و در نهایت از ژاپن خواسته در حل بحران خودساخته که خود خالق آن است ،میان آمریکا و ایران میانجیگری کند .

رفتار دوگانه آمریکا

نکته پایان این تحلیل این است که اگرچه ممکن است لحن آشتی جویانه اخیر دونالد ترامپ بویژه در ژاپن متاثر از بی اثر مقاومت حداکثری ایران در برابر فشار حداکثری آمریکا تلقی می شود، اما تجربه تاریخی رفتار آمریکا در گوشه و کنار جهان حکایت از دوگانه بودن رفتارهای واشنگتن دارد، و نمیتوان به ظاهر رفتار تغییر یافته آمریکا در این مقطع اعتماد کرد. استراتژی تقابل در برابر تقابل کوتاه مدت مفید خواهد بود اما برای آینده ای مطمئن باید به دنبال راه سومی هم بود که به نظر جامعه ایران در شرایط فعلی برخی پوست اندازی را برای رسیدن به راه سومی مناسب می بیند.

 یادداشت از دکتر کیومرث یزدان پناه درو استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

jpg 300x300 - استراتژی تقابل ایران و آمریکا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند