شما اینجا هستید
آخرین اخبار » اصل ماجرای حادثه قتل همسر دوم محمدعلی نجفی

تحلیل واقع گرایانه استاد دانشگاه تهران از اصل ماجرای حادثه قتل همسر دوم محمدعلی نجفی
شبه خفته شهر که هر از گاهی بیدار می شوند و جهانی را به لرزه می اندازد!!

اتفاق روز هفتم خرداد ۹۸ در شهر تهران و به قتل رسیدن همسر دوم محمد علی نجفی (میترا استاد)،  اگر چه بنا به اظهارات آقای نجفی اختلاف خانوادگی و ظن شدید به همسرش بوده ، اما به دلیل موقعیت خاص آقای نجفی که بیش از سه دهه در بالاترین سطوح مدیریتی کشور از جمله در قامت وزیر دو وزارتخانه آموزشی بوده، این رویداد را از هر جهت نسبت به رویدادهای مشابه بشدت متمایز می سازد و باتوجه به شرایط خاص سیاسی و اجتماعی جامعه فعلی ایران حتما نیاز به بررسی و کالبد شکافی زیرکانه دارد. که به نظر اینجانب موارد زیر بیشتر از سایر موارد پیرامون این اتفاق حائز اهمیت است.

اصل ماجرا سیاسی کاری نشود

محمد علی نجفی یک چهره شناخته شده ملی و بین المللی بوده و اینکه صرف نظر از اقدام جنون آمیز وی در کنار اینکه چه رفتاری از همسر دوم ایشان منجر به چنین تصمیم جنون آمیزی شده حتما و باید در کانالی بی طرفانه بررسی بشود و لذا اصل این ماجرا نباید قربانی موقعیت ها و پیشینه سیاسی_ حزبی و مدیریتی آقای نجفی بشود.

معضلات اخلاقی فاجعه بار در ایران

وزیر و شهردار اسبق تهران به صراحت به رابطه نامشروع همسر جوان خود با فرد دیگری صحبت به میان می آورد عمق فاجعه در جامعه گرفتار شده ایران در معضلات پیچیده اخلاقی را در حد هشداری عظیم گوشزد می کند که به نظر من بخش قابل توجه آن ناشی از لجام گسیختگی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است که به دور از هر گونه نظارت اصولی و در فضایی رها شده جامعه را به کام مرگ فرو می برد.

افزایش سطح ناهنجاری ها

این اتفاق تلخ در کنار صدها اتفاق تلخی همچون قتل روحانیون، اسید پاشی، انتقام های کور، و دهها جرائم خشن اجتماعی که در اثر ناهنجاریهای متعدد در جامعه ایران اتفاق می افتد، نشان می دهد این سطح از ناهنجاریها به سطحی غیر متعارف ارتقاء پیدا کرده و بعضا دامن آدمهای مشهور را هم میگیرد که آثار آن بسیار مخرب است.

فقر اجتماعی و کمبود های فراوان اجتماعی مردم

نکته پایانی اینکه اگر چه جامعه هیجان زده رسانه ای در ایران در بسیاری از موارد بدون رعایت مضامین و مصادیق حرفه ای و صرفا به منظور جلب مخاطب تولید خبر می کنند،که این خود عاملی برای تشدید ناهنجاری می باشد، اما ریشه یابی دقیق این حوادث نشان می دهد، جامعه ایرانی در حال غرق شدن در مسیر تند جریانی است که نتیجه فقر شدید آموزشی و کمبودهای فراوان اجتماعی بوده که حاصل آن خلق این وضعیت فعلی و به مراتب آینده ای مبهم است و به جرات میتوان گفت که بخش قابل توجهی از افراد جامعه را میتوان یافت که یک نجفی نهفته در درون خود دارند.متاسفانه در ایران امروزی دامنه فقر آمورشی و سطحی نگری در جامعه زنان به مراتب بیشتر بوده که در ظاهر آراسته خود ، قربانی سطحی نگری و فقر شدید آموزشی اند.

 

 یادداشت از دکتر کیومرث یزدان پناه درو استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

jpg 300x300 - اصل ماجرای حادثه قتل همسر دوم محمدعلی نجفی

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند