شما اینجا هستید
آخرین اخبار » برای نماینده مجلس شدن کسب چه مقدار رای لازم است؟

برای نماینده مجلس شدن کسب چه مقدار رای لازم است؟
داوطلبان با کسب ۲۰ درصد آرا در انتخابات، می‌توانند به مجلس راه پیدا کنند.

محمدجواد کولیوند نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در تشریح قانون انتخابات مجلس، اظهار داشت: سال ۹۶ اصلاحاتی در قانون انتخابات مجلس انجام شد تا اگر اعضای شوراهای شهرها نیز قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را دارند، ۶ ماه قبل انصراف دهند. در بند “الف” ماده ۲۹قانون انتخابات مجلس این موضوع قید شده است.

3082371 962 300x300 - برای نماینده مجلس شدن کسب چه مقدار رای لازم است؟

رئیس کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قبلا اعضای شورای شهر در بند “ب” ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس مورد اشاره قرار گرفته بودند که بنابر حکم بند “ب” در صورت کاندیداتوری در حوزه قلمرو خود باید ۲ ماه قبل از انتخابات استعفا می‌دادند اما اکنون اعضای شورای شهر نیز مشمول بند الف هستند و برای کاندیداتوری در هر جایی باید ۶ ماه قبل استعفا دهند.

کولیوند افزود: در مورد ائمه جمعه نیز همین حکم صادق است و اکنون مشمول بند “الف” ماده ۲۹ هستند، در صورتی که قبلا مشمول بند “ب” بودند.

تغییر قانون انتخابات مجلس نسبت به انتخابات دوره دهم

کولیوند با اشاره به اینکه در انتخابات دوره دهم مجلس برای ورود به مجلس کاندیداها باید ۲۵ درصد آرا را کسب می‌کردند، گفت: اکنون هر کسی ۲۰ درصد آرا را کسب کند به مجلس راه پیدا می‌کند.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: کاندیداهای انتخابات مجلس درصورت کسب ۲۰درصد آرا در دور اول به مجلس راه پیدا می‌کنند و در صورتی که انتخابات به دور دوم برود، داوطلبی که ‌اکثریت نسبی را به دست آورد به عنوان منتخب مردم آماده حضور در مجلس می‌شود.

کسب بیست درصد از آرا صحیح شرط حضور در مجلس است

به استناد تبصره ۳ ماده ۱۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ملاک انتخاب منتخب، کسب بیست درصد از آرا صحیح است نه کل آرا مأخوذه آن حوزه انتخابیه. به عبارت دقیق‌تر، برای تجمیع و اعلام اسامی منتخب یا منتخبین انتخابات، آرا نامزدها بر تعداد آرا صحیح حوزه انتخابیه تقسیم و درصدگیری خواهد شد.

در دوره گذشته در سال ۹۴ نصاب رأی آوری برای ورود به مجلس ۲۵ درصد بود؛ البته انتخابات در مرحله دوم و هم چنین میاندوره ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است./خبرگزاری خانه‌ملت،

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند