شما اینجا هستید
آخرین اخبار » سیاست های غلط جمعیتی ایران

سیاست های غلط جمعیتی در  ایران
آیا مسئولین کشور و در راس آنها، وزارت بهداشت برای مسئله جمعیت برنامه ای دارند؟

اگر نرخ تولد نوزادان و جمعیت کمتر از ۵ سال را در دنیا بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که میزان نرخ زاد و ولد برخلاف نرخ پیری، در حال کاهش است؛ ایران نیز نه‌تنها از لحاظ پیر شدن جمعیت مسیری صعودی و نگران کننده ای را طی میکند،بلکه بر اساس گزارش‌های بین‌المللی از لحاظ میزان زاد و ولد نیز در رتبه‌ی نازل ۱۱۲ دنیا قرار دارد.

 رهبری در مسئله جمعیت به مسئولین و مردم اینگونه هشدار میدهد :

مسئله‌ی جمعیت را جدّی بگیرید؛ جمعیّت جوان کشور دارد کاهش پیدا می‌کند. یک جایی خواهیم رسید که دیگر قابل علاج نیست (۱۹ آذر سال ۱۳۹۲).

 

35113 985 300x300 - سیاست های غلط جمعیتی ایران

ریچارد واتسون یکی از برجسته‌ترین آینده‌شناسان در کتاب «پرونده های آینده» که در سال ۲۰۰۷ منتشر و تاکنون ۱۶ بار در سراسر دنیا تجدیدچاپ شده است، از مشکل پیری جمعیت در کنار مواردی مانند بدهی، جهانی‌شدن، شهری‌شدن، تفردگرایی و… به‌عنوان یک مگاترند یاد می‌کند.

اصل ماجرای برخی سیاست های جمعیتی چیست؟

پورفسور منکیو استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد، مشاور بانک مرکزی و مشاور دفتر بودجه ای آمریکا و رئیس شورای مشاوران اقتصادی در دوران جورج دبلیو بوش، در کتاب خود تحت عنوان «کلیات علم اقتصاد» یکی از دلایل بسیار مهم کاهش رشد جمعیت، مخصوصاً در بین کشورهای درحال‌توسعه را این‌گونه عنوان می‌کند:

آخرین روش کنترل جمعیت یک کشور استفاده از اصول ده‌گانه‌ی اقتصادی است: (و آن اصل این است که) «مردم به انگیزه‌ها واکنش نشان می‌دهند.» تولد هر نوزاد مانند هر تصمیم دیگری دارای هزینه فرصت است. وقتی هزینه‌ی فرصت به دنیا آوردن کودک افزایش یابد، مردم ترجیح می‌دهند خانواده‌ای کوچک‌تر داشته باشند؛ به‌ویژه آن‌که زنانِ دارای فرصت‌های آموزش و اشتغال در کارهای موردعلاقه‌ی خود، در مقایسه با زنانی که فرصت کار در بیرون از خانه را ندارند، کمتر تمایل به بچه‌دار شدن نشان می‌دهند. ازاین‌رو استفاده از سیاست‌های که شرایط آموزش برابر و یکسان زنان را در کشورهایی کم‌تر توسعه‌یافته فراهم می‌کند، یکی از روش‌های کاهش نرخ رشد جمعیت (و شاید افزایش استاندار‌های زندگی آن‌ها) است.

mankiw 300x300 - سیاست های غلط جمعیتی ایران

تعجب نکنید درست متوجه شده‌اید! این همان شعار معروف #جنبش‌های_فمینیستی است.

پروفسور منکیو به‌صراحت از این روش به‌عنوان یکی از راه‌های کنترل جمعیت در کشورهای به قول خودشان کمتر توسعه‌یافته استفاده می‌کنند. علی‌رغم اینکه استدلال و روش منکیو برای دستیابی به رشد و توسعه آن‌هم ازطریق کاهش جمعیت، کاملاً رد شده‌ و غیرقابل‌پذیرش است، امّا روشی که برای کاهش جمعیت دست به دامان آن می‌شوند جای بسی تأمل دارد

یادداشت از مهدی فیروزی کارشناس ارشد پرستاری

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند