شما اینجا هستید
آخرین اخبار » جای خالی مراکز مطالعاتی در شهرداری های شهرهای البرز

ضرورت برنامه ریزی علمی و جایگاه آن در مدیریت شهری در استان البرز چیست؟
جای خالی مراکز مطالعاتی در شهرداری های شهرهای البرز

امروزه علم برنامه ریزی و تدوین برنامه های توسعه در بخش های مختلف زندگی بشر امری بدیهی می باشد. رویکردهای علمی که دارای منطق برنامه ریزی صحیح و مستند می باشند، از عوامل مهم تصمیم سازی در مدیریت شهرها می باشند. با توجه به کمبود منابع و از سوی دیگر افزایش جمعیت، رویکردهایی مثل توسعه پایدار در ادبیات علمی جهان شکل گرفته است. صرفه جویی در زمان، هزینه و منابع از عوامل مهم و حیاتی در مدیریت شهری می باشد و از طرفی ارایه خدمات شهری مناسب و متعادل وظیفه شهرداری ها و همچنین از حقوق اساسی شهروندان است.

مدیریت شهری برنامه محور در البرز وجود ندارد!

نکته ای که مهم می باشد این است که مدیریت شهری در شهرهای استان البرز بر اصول برنامه ریزی و مطالعات برنامه ریزی شده مطرح نیست. باید گفت که ایجاد مراکز مطالعاتی در شهرداری و تشکیل کمیته های برنامه ریزی در امور مختلف شهری از اقدامات اساسی می باشد که باید مورد توجه مسوولین شهری قرار بگیرد. اجرای طرح های شهری اعم از مکان یابی های جدید، پروژه های زیرساختی، توزیع خدمات شهری و… مبنای علمی مطالعاتی و برنامه ریزی می طلبد. از آنجاییکه جمعیت زیر بنای علم برنامه ریزی و به ویژه برنامه ریزی شهری می باشد، ایجاد این مراکز مطالعاتی در شهرداری ها  و البته حضور متخصصان مرتبط در این مراکز سبب بنیان نهادن ساختار علمی در مدیریت شهری و قرار گرفتن جمعیت به عنوان مبنای اصلی مدیریت و اداره شهر می شود که هم به لحاظ راندمان کاری، توزیع خدمات، کاربری اراضی، منطقه بندی و خیلی از مسایل مهم شهرهای استان البرز را که با مساله و چالش روبرو است تحت تاثیر مثبت خویش قرار دهد.

ضرورت ایجاد مراکز مطالعاتی در  شهرداری های البرز

مراکز مطالعاتی باید در قالب رسمی در بدنه شهری شهرداری های استان البرز ایجاد شود و از متخصصان شهری دعوت به عمل آید که علاوه بر برنامه ریزی های آتی و توسعه شهری به شناسایی عوامل بالقوه و بالفعل چالش ها و بحران های شهری  و آسیب شناسی آنها و پیشنهاد راهکار عملیاتی برای حل آنها بپردازند.
مواردی مثل آلودگی های زیست محیطی و آلودگی هوا در شهرهای استان البرز از جمله کرج و نظرآباد، کاربری آشفته و نامنظم اراضی در کلیه شهرهای استان، عدم تعادل فضایی در زیرساخت عای اقتصادی و اجتماعی شهری، کیفیت زندگی، مسکن شهری و… از جمله عواملی می باشد که اگر نگاه دقیق و برنامه ریزی شده به آن نباشد، قطعا در آینده ی نزدیک شهرهای استان البرز را دچار بحران های شهری خواهد نمود که دیگر در آن زمان برای حل این معضلات خیلی دیر شده است.

 

یادداشت از علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

photo 2019 05 04 08 311119 35 2 - جای خالی مراکز مطالعاتی در شهرداری های شهرهای البرز

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند