شما اینجا هستید
آخرین اخبار » واکنش خبرگزاری پلیس به اظهارات وزیر ورزش

تاملی بر اظهارات آقای وزیر / ” کی بود، کی بود، من نبودم ! “
توپ را به زمین دیگری انداختن ” حکایت این روز‌های مسئولان ارشد وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال در واکنش به اتفاقات تلخ مسابقات فوتبال در چند وقت اخیر است.

به نقل از  پایگاه خبری پلیس، روز گذشته ” مسعود سلطانی فر” در نشست با اعضای فراکسیون ورزش مجلس با دست اندرکاران فدراسیون فوتبال، حوادث اخیر به وجود آمده در استادیوم های ورزشی، را به نوعی به نیروی انتظامی نسبت داد و اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون ۵۵۰۰ مسابقه فوتبال در کشور برگزار شده و سه مسابقه آن مشکل‌دار بوده که با دخالت و ورود به موقع، مسائل این مسابقات حل شد.

20161010558144444488472 300x300 - واکنش خبرگزاری پلیس به اظهارات وزیر ورزش

وی ادامه داد: چنین اتفاقاتی ممکن است در همه جای دنیا و در لیگ های معتبر نیز رخ دهد و نمی‌توان گفت این حوادث منحصر به فوتبال ایران است.

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: در برگزاری یک مسابقه فوتبال عواملی دست اندرکار و مسئول برگزاری مسابقه هستند که سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال، عوامل امنیتی و انتظامی در آن نقش دارند.

سلطانی فر تاکید کرد: استادیوم های محل برگزاری یک مسابقه فوتبال از ۱۰ ساعت قبل از شروع یک مسابقه در اختیار نیروی انتظامی قرار می گیرد و نیروی انتظامی حاکم مطلق ورزشگاه‌ها تا پایان بازی است، به طوری که تمامی اتفاقات یک مسابقه توسط نیروی انتظامی در ورزشگاه تنظیم می شود.

وی اضافه کرد: اینکه در یک مسابقه قرار بوده مکانی برای هواداران تیم داماش ذخیره شود ولی عوامل انتظامی نتوانستند این مکان را برای هواداران تیم مذکور حفظ کنند، مسئولیت آن با کسی جز عوامل انتظامی نیست. درخصوص مسابقه پرسپولیس و سپاهان نیز تصمیمات در شورای تامین به نحوی دیگر اتخاذ شده بود تا هواداران دو تیم، در طبقه‌های بالا و پایین یکدیگر قرار نگیرند، ولی در این ارتباط هم یک اشتباه رخ داد و همین اشتباه منجر به حواشی بسیاری برای آن مسابقه شد.

وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: باید نقش هر نهاد و ارگان و دستگاهی در برگزاری یک مسابقه مشخص شود و به محض اینکه یک اتفاق می افتد، به وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال حمله نشود.

سلطانی فر تاکید کرد: اگر رئیس فدراسیون و همه مسئولان دست اندرکار هم در استادیوم حاضر می بودند کسی که باید جایگاهی برای هواداران داماش حفظ می کرد، نیروی انتظامی بود. برقراری نظم در بسیاری از استادیوم ها کار تخصصی است که عوامل انتظامی ما در تهران به دلیل برگزاری بازی های بیشتر در تهران مدیریت و کنترل بهتری بر هواداران دارند، اما در استان ها این تخصص و تبحر کمتر وجود دارد.

وزیر ورزش کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: حتی با الکترونیکی کردن فروش بلیت هم مسئله نظم و امنیت در ورزشگاه ها حل نخواهد شد، چرا که برخی باز می توانند در این شرایط هم بدون بلیت وارد استادیوم های ورزشی شوند. براساس مصوبه شورای امنیت کشور هر نهادی در برگزاری یک مسابقه فوتبال نقش خود را دارد و باید آن عوامل مورد سوال قرار گیرند.

این اظهارات، حکایت این روز‌های مسئولان ارشد وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال در واکنش به اتفاقات تلخ ورزشگاه‌ها در چند وقت اخیر است، حوادث تأسف برانگیزی که ابتدا “مهدی تاج” ؛ رئیس فدراسیون فوتبال از قبول مسئولیت شانه خالی کرد و این بار هم نوبت به وزیر ورزش و جوانان رسید که وزارتخانه مطبوعش را هم مقصر نمی‌داند و همه چیز را برگردن نیروی انتظامی انداخته تا شانه از زیر بار مسئولیت و پاسخگویی به حوادث ناگوار مسابقات فوتبال خالی کند.

امنیت ورزشگاه‌ها را با استفاده از تجهیزات روز و روش‌های نوین حفاظتی تامین کنید

این اظهارت وزیر ورزش و جوانان در حالی صورت گرفت که چندی قبل “سیده فاطمه ذوالقدر”؛ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پس از بازی پرسپولیس و سپاهان در سایه “کم‌تدبیری‌ها” و “عدم چاره‌اندیشی‌های به موقع” در تذکری به مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، گفت: از شما می خواهم به دور از شعارها، وعده‌ها و روش‌های سنتی ناکارآمد بلکه با عزمی راسخ موضوع تامین امنیت در فضای ورزشگاه‌ها را برای هواداران و ورزش دوستان پیش از برگزاری بازی‌های حساس بعدی به طور کاملا فنی و عملیاتی و با استفاده از تجهیزات روز و روش های نوین حفاظتی و امنیتی تامین کنید.

وی ادامه داد: بارها و بارها در خصوص ضرورت صدور کارت هواداران و نصب دوربین‌های مداربسته در جای جای ورزشگاه که موفقیت و اثربخشی آن در رعایت نظم و قانون در همه کشورهای جهان به اثبات رسیده، تذکر داده شده بود، اما بی‌توجهی و انجام ندادن آن این سوال را ایجاد می‌کند که چرا در ورزش فوتبال که یکی از پول سازترین ورزش‌هاست برای امنیت تماشاگران حقیقی و هواداران آن اقدامی جدی و عملیاتی و تخصصی نمی‌شود؟

هر چند پیش تر در گزارشی با عنوان ریشه برخی “بی نظمی ها” در ورزشگاه ها کجاست ؟ / روند بلیت‌فروشی؛ مشکل حل نشدنی ورزشگاه‌ها” به ریشه و علل بی نظمی ها در استادیوم ها پرداخته شد و انتظار می رفت وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال به جای “فرار رو به جلو “، تصمیم درستی برای کاهش حواشی معضلاتی از این دست، بگیرند اما گویی، توپ را در زمین دیگری انداختن به شیوه مرسوم در وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال تبدیل شده است! به راستی باید وضعیتی که ناشی از سوء مدیریت است را به عملکرد پلیس نسبت داد !

بهتر نیست مسئولان وزارت ورزش برای یکبار هم که شده مسئولیت “بی تدبیری” خود را بپذیرند و بجای “پاس کاری ها ” و “نمایش بی تقصیری ها “، به شیوه مدیریت درست و هدفمند، ضمن تبیین مسئله، راهکار مناسب ارائه دهند و و بخشی از بودجه کلان وزارت خانه عریض و طویل را صرف تصمیم سازی های درست و هدفمند کنند.

بهتر نیست دست از این واکنش ها بردارند و حواشی منتج از “سوء مدیریت” خودشان را که به عملکرد نیروی انتظامی حواله و نسبت می دهند، را قبول کنند.

تکرار می کنیم !

پذیرش هر مسئولیت منوط به “مدیریت” است و کسانی که مسئول مدیریت در هر حوزه ای هستند به‌عنوان بدیهی‌ترین و مشخص‌ترین ویژگی باید مجهز به علم “مدیریت” باشند نه اینکه به وقت پاسخگویی در برابر سوء مدیریت ها ! توپ را به زمین دیگران بیندازند.

حتی با الکترونیکی شدن فروش بلیت هم مسائل ورزشگاه‌ها حل نمی‌شود

وزیر ورزش و جوانان که دیروز طی اظهاراتی، بیان کرد:” حتی با الکترونیکی کردن فروش بلیت هم مسئله نظم و امنیت ورزشگاه ها حل نخواهد شد، چرا که برخی باز می توانند در این شرایط هم بدون بلیت وارد استادیوم های ورزشی شوند. ” باید بداند مهم ترین موضوع در بحث امنیت ورزشگاه ها، نصب دوربین های نظارتی است؛ سیستم دوربین‌های مداربسته و کنترل استادیوم از اتاق فرماندهی، در همه جای دنیا مورد توجه قرار گرفته، به طوری که حتی نیاز به حضور فیزیکی و رسمی نیروهای امنیتی نیست و در بسیاری از استادیوم‌های بزرگ جهان، درهای ورودی و خروجی به صورت کنترل از راه‌دور، باز و بسته می‌شوند، سیستم هدایت هوادار و وجود دوربین‌های فوق پیشرفته در استادیوم‌ها به نیروهای امنیتی کمک بسیار زیادی می‌کند تا همه چیز را تحت‌کنترل خود داشته باشند.

از طرف دیگر یکی از نکات بسیار مهم، وضعیت استاندارد سکوهای هواداران است، این سکوها طوری طراحی می‌شوند که هواداران چاره‌ای جز رعایت نظم نداشته باشند، در واقع یک محیط باز و بدون کنترل هرگز به افراد سودجو هدیه داده نمی‌شود و هر صندلی مشخصات خودش را دارد و از قبل مشخص است که چه کسی با چه ویژگی‌هایی روی کدام صندلی می‌نشیند.

156367783 300x300 - واکنش خبرگزاری پلیس به اظهارات وزیر ورزش

و اگر حتی فرض محال را اینگونه تصور کنیم که اظهارات وزیر ورزش در “عدم تاثیر گذاری فروش الکترونیکی بلیت در مسئله تامین نظم و امنیت در ورزشگاه ها ” هم درست باشد!!! پس باید نتیجه بگیریم همه کشورهای توسعه یافته جهان راه را به اشتباه رفته اند و به کارگیری رویکردهایی چون “نصب دوربین‌های فوق پیشرفته تا فروش الکترونیکی بلیت” غلط است و در زمان پاسخگویی در مقابل افکار عمومی، سراغ وزیر ورزش و جوانان ما بیایند و از نسخه ایشان پیروی کنند ” کی بود ، کی بود! من نبودم ! ”

و در پایان اینکه حالا که بر مبنای اظهار روز گذشته جناب وزیر ” از سال گذشته تاکنون ۵۵۰۰ مسابقه فوتبال در کشور برگزار شده و سه مسابقه آن مشکل‌دار بوده که با دخالت و ورود به موقع، مسائل این مسابقات حل شد.” باید برای ایشان و تیم همیشه پاسخگو! تقدیر نامه هم ارسال شود که توانسته اند به تنهایی و با تکیه بر مدیریت کارآمد خود ۵۴۹۷ مسابقه را بدون حواشی و با نظم و امنیت برگزار کنند!

احتمالا افتخاراتی از این دست معطوف به وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال است و بی نظمی ها مربوط به عملکرد نیروی انتظامی !#

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند