یک سوال اساسی مسئولان وزارت بهداشت

4 هفته پیش
جایگاه سلامت معنوی در نظام سلامت کجاست؟
۳٫۵ (۷۰%) ۲ vote[s]
جایگاه سلامت معنوی در نظام سلامت کجاست؟
سوال اساسی از مسئولان وزارت خانه بهداشت این است که جایگاه سلامت معنوی در نظام سلامت کجاست؟

سازمان جهاني بهداشت سلامت را ” برخورداری از رفاه كامل جسمي، رواني و اجتماعي و نه فقط نبود بيماري يا معلوليت” تعريف نموده است. در سال ۱۹۷۹ ،به دليل خلا معنا و نبود غايت نهايي در مفهوم رفاه تعريف شده در بازه زندگي مادي انسان، سازمان بهداشت جهاني بحثي را مطرح كرد كه بعد معنوي كه ضامن آرامش و شادي انسان در پناه يك غايت و معنويت باشد در تعريف سلامت گنجانده شود.

11 - یک سوال اساسی مسئولان وزارت بهداشت

هرچند به سازمان جهانی بهداشت درباره تعریف سلامت نقدهایی وارد هست مثلا بیشترین انتقاد مربوط به کلمه مطلق «کامل» در رابطه با سلامت است یا وزن دهي مشخصي بين ابعاد سلامت وجود ندارد اما با این اوصاف سازمان جهانی بهداشت به ضرورت سلامت معنوی پی برده است.

سلامت معنوي مفهوم وسيعي است و تعريف آن تحت تأثير ميزان آگاهي و طرز تلقي جوامع از معنويت، دين و شرايط گوناگون فرهنگي قرار دارد.

سلامت فرد تنها محدود به سلامت جسم نيست. توجه به ابعاد دیگر سلامت در انسان ها مهم می باشد.  يكى از زمينه هاى عمده بيمارى ها و مشكلات روانى و عوارض جسمى و اجتماعى آن، احساس پوچى و بيهودگى است؛ و اين احساس، ناشى از فقدان بعد معنوى سلامت در افراد مى باشد از منظر دانشمندان طبيب و فيلسوف همچون ابن سينا و رازى نيز، طبابت شامل جنبه هاى جسمانى و روحانى می باشد.

حال سوال ایجاست که کدام دیدگاه در استراتژی ها و برنامه ریزی های نظام سلامت حاکم هست ؛ دیدگاه جامع نگر به ابعاد وجودی انسان یا دیدگاه هایی مثل ارسطو(انسان حیوان ناطق هست)، فروید(انسان حیوان غیرقابل اعتماد)، فرانسوا دورتیه(انسان حیوان شگفت انگیز) و آبراهام مزلو(انسان حیوان خودشکوفا)؟

آیا مسئولین وزارت بهداشت درباره ی سلامت معنوی در نظام سلامت برنامه ای دارند؟

یادداشت از مهدی فیروزی  کارشناس ارشد پرستاری

3.5 (70%) 2 vote[s]
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مدیر سایت

بدون دیدگاه

رسانه های همکار