راهکاری مناسب برای خانواده های دارای فرزند معلول

4 هفته پیش
اهمیت کمک والدین به والدین دیگر در معلولیت فرزند و کاهش بسیاری از فشارهای روانی بر خانوده ها
۴٫۷ (۹۴%) ۱۰ vote[s]
اهمیت کمک والدین به والدین دیگر در معلولیت فرزند و کاهش بسیاری از فشارهای روانی بر خانوده ها

زمانی که برای يک کودک تشخيص معلولیت داده می شود والدين خود را بسيار ناامید می بينند و البته والدین نیز هم بر حسب رابطه عاطفی خود با فرزند و هم بر اساس مشکلات موجود بر سر راه شاید دچار مشکلات بسیاری در این زمینه شوند.

سوالاتی که در ذهن والدین نقش می بندد عبارت است از:

آيا ممکن است خانواده های ديگری مشکل مشابه آن ها را داشته باشد؟

آن ها چگونه در مورد اين مشکل فکر می کنند؟

به چه حمايت هايی دست يافته اند؟چه مشکلاتی بر زندگی آن ها تحميل شده است؟

وچگونه با فشار روانی ناشی از مشکل کودک کنار آمده اند؟

وجود کودکان معلول باعث محدود شدن تعاملات و فعالیت های اجتماعی خانواده می شود، بر روابط بین فردی ها تأثیر می گذارد، بر شغل والدین تـأثیر منفی دارد و در مواردی باعث رها کردن کار توسط والدین بـه دلیـل مسئولیت هاي زیاد در خانه که به خاطر مراقبـت از فرزند معلول است می گردد.

در بسياری از کشور های دنيا خانواده های دارای فرزند مبتلا به اتيسم تشکيل گروه هايی داده اند که برای يکديگر منبع حمايتی هستند. اين گروه ها بسيار ارزشمند بوده و به دليل دادن حمايت های عاطفی به يکديگر نقش موثری را در کاهش فشار های روانی بر خانواده داشته اند.

یافته های بسياری نشان می دهند که بسياری از والدين کودکان معلول اظهار داشته اند که بيشترين حمايت ها را از اين گروه ها دريافت نموده اند. آن ها وقتی مشاهده می کنند که خانواده های ديگری وجود دارد که مشکل مشابه آنها را رادارنداما با قدرت وخود باوری بر فشار روانی خود غلبه کرده اندبه جستجو وکشف اين منابع و ويژگی های با ارزش آنها در درون خانواده ها می پردازد.

یکی از این منابع حمابتی طرح کمک والدین به والدین است. در حقیقت این سیستم حمایتی برای والدینی است که مشکلات مشترکی دارند که از این طریق می توانند تجارب ناب خود را بدون هیچ چشم داشتی در اختیار همدیگر قرار بدهند.

ساختار این سیستم به این شکل است که مادری که با فرزند دارای اتیسم دست و پنجه نرم کرده، به مادری که در این زمینه تجربه ندارد کمک می کند و او را با این مشکل سازگار می کندچر اکه پذیرش و گذراندن دوره تشخیص قطعی برای والدینی که تازه با این مشکل روبرو شده اند بسیار دشوار و پرتنش می باشد و با فشار روانی همراه است ولی والدین با تجربه این پذیرش را آسان می کنند.

در چنین طرح هایی والدين می توانند در محيطی گرم وصميمی از برنامه های مشاوره ای، مسائل آموزشی، اطلاعات از نحوه ارائه خدمات مراکز و و راهبرد های مقابله ای در برابر مشکلات و حتی اوقات فراغت آگاهی يابند.

یادداشت از پریسا حاجی علی کارشناس ارشد روانشناسی

photo 2019 06 24 21 46 47 300x300 - راهکاری مناسب برای خانواده های دارای فرزند معلول

4.7 (94%) 10 vote[s]
3
برچسب ها :
نویسنده مطلب مدیر سایت

3 دیدگاه

 • سعیده
  3 هفته پیش

  ممنون ایده ای جالب است

 • سعیده
  3 هفته پیش

  خیلی ممنون ایده ای جالب است

  • مدیر سایت
   3 هفته پیش

   با سلام لطفا رسانه باشید

رسانه های همکار