شما اینجا هستید
آخرین اخبار » قابل توجه خواهران و برادران دارای اختلال اتیسم

ضرورت توانمند سازی خواهران و برادران افراد با اختلال اتیسم

رابطه خواهر- برادری زمانی که کودکی دارای اتیسم است، متفاوت می شود زیرا این گروه از خواهران و برادران احتمال دارد به جای وقت گذرانی با سایر همسالان و دوستانشان, مجبور باشند افزون بر مسئولیتهای مراقبتی، بیشتر وقتشان را به عنوان دوستان و همراهان اصلی درگیر خواهر یا برادر با ناتوانیشان باشند، به طوری که حتی مجبور باشند هنگام بیرون رفتن از منزل به خواهر یا برادر اتیسم خود در مورد نحوه برقراری رابطه با دیگران در خارج از منزل نیز کمک کنند.

بیشتر پژوهش ها نشان داده اند که خواهران و برادران افراد دارای اتیسم احساسهای ناخوشایند بسیاری ازجمله غم، تنهایی، شرم و خشم را تجربه می کنند. از دلایل اصلی چنین مشکلاتی این است که والدین کودک اتیسم ، مسئولیتهای مضاعفی برعهده شان است که باعث می شود بیشتر زمانشان رابرای مراقبت و اجرای فعالیتهای آموزشی و تحصیلی کودک اتیسم صرف کنند. در نتیجه برآوردن نیازهای کودک اتیسم اغلب در اولویت نیازهای سایر اعضای خانواده ازجمله سایر فرزندان قرار میگیرد. این موضوع، افزون بر ایجاد احساسهای ناخوشایند، منجربه کاهش مفهوم خود در آنها نیز می شود.

بنابراین به نظر میرسد برنامه هایی که توانمندی خواهران و برادران عادی را در شناخت و آشنایی با اختلال اتیسم و نحوه مقابله با مشکلات مربوط به حضور خواهر یا برادر اتیسم افزایش می دهند، بسیار ضروری هستند و می توانند اثرات منفی حضور فرد دارای اتیسم بر آن ها را کاهش دهند.

روح الله فتح آبادی دانشجو دکتری روانشناسی

photo 2019 06 24 21 46 54 300x300 - قابل توجه خواهران و برادران دارای اختلال اتیسم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند