شما اینجا هستید
آخرین اخبار » سیگار و دخانیات بلای جان ایران

مافیای سیگار و دخانیات

در حال مطالعه مبحث سرطان بودم که یکی از علل تقریبا هر نوع سرطانی  سیگار و دخانیات بود. باخودم گفتم که چرا با این همه مضرات سیگار و دخانیات مسئولین مربوطه کاری در جهت کنترل این پدیده آسیب رسان نمیکنند؟!
نتیجه تحقیقاتی که در مورد این موضوع کردم این شد:

بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان، لوپوس اریتماتوز ،گلوکوم، عفونت‌های لثه، سرطان ریه، مری، دهان، معده، کلیه، لوزالمعده، کبد، مثانه، آلزایمر و… با مصرف سیگار و دخانیات ارتباط دارند.

16467023 303 - سیگار و دخانیات بلای جان ایران

طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، در هر ۸ثانیه یک نفردرجهان جان خود را بر اثر استعمال دخانیات از دست می‌دهد.

سال۱۳۸۵(سالی که قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات به تصویب رسید)، سالانه ۵۰ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شداما متأسفانه با گذشت ۱۳ سال از تصویب این قانون به دلیل اعمال سلیقه مسئولانی که تعهدی برای سلامت جامعه نداشتند این قانون به عقب برگشت، بگونه ای که اکنون آمار مصرف سالانه سیگار در کشور به ۷۰ میلیارد نخ رسیده است.

به منظور برنامه ریزی برای مبارزه با مصرف مواد دخانی و حفظ سلامت عمومی، ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات  که در این قانون به اختصار «ستاد» نامیده می شود که متشکل از اعضایی
چون وزیر بهداشت (رئیس ستاد) ، وزیر فرهنگ و ارشاد ، وزیر آموزش و پرورش، فرمانده نیروی انتظامی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، ۲ نماینده از کمیسیون بهداشت مجلس و رییس صدا و سیما به عنوان ناظر میباشد؛ تشکیل شده است.

با این که  وزاری فرهنگ و ارشاد جزو ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات می باشند ، اما متاسفانه ایشان در این جلسات از  سال۸۵ تاکنون ، شرکت نکرده اند.

در حالی که آمریکا و کشورهای متحد آن، ایران را در زمینه دارو و کمک‌های جهانی برای ســیل‌زدگان در چند ماه اخیر تحریم کرده‌اند اما شــرکت‌های دخانی براحتــی و بدون هیچ محدودیتی در ایران ، شرکت تأسیس می‌کنند و تحریم نمی باشند.

تاسف آور است که  ایران و  برمه در صدر لیست کشورهایی با  بیشترین میزان قاچاق سیگار قرار دارند.

2 - سیگار و دخانیات بلای جان ایران

افزایش مالیات بر سیگار به دلیل ارتباطات شرکتهای دخانی با مجامع قانونی ، اعمال نمی‌شود به طوری که اگر این مهم اجرا می‌شد باید از سال ۸۵ تاکنون حداقل ۱۰۰ درصد افزایش می‌یافت اما این مسئله به بهانه‌های مختلف اتفاق نیفتاده است.مالیات بر دخانیات یک تجربه موفق بین المللی است که تمامی کشورهای دنیا آن را عملیاتی و اجرایی کرده اند،اگر چه برخی اینچنین مطرح می کنند که افزایش مالیات باعث تشدید قاچاق سیگار می شود اما به تعبیر وزیر بهداشت سابق(دکتر قاضی زاده هاشمی) کسانی که چنین ادعایی را مطرح می کنند خود به قاچاق سیگار آلوده هستند.

حال باید پرسید:

چرا با وجود قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصرف سیگار و دخانیات افزایش پیدا کرده است؟؟؟
آیا قدرت مافیای سیگار از ستادکشوری مبارزه با دخانیات بیشتر هست؟

 مهدی فیروزی_ کارشناس ارشد پرستاری

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند