شما اینجا هستید
آخرین اخبار » اصل ماجرای حذف ۴ صفر از پول ملی چیست؟

اصل ماجرای بالارفتن مصنوعی ارزش پول ملی با حذف ۴ صفر چه خواهد بود؟ / تبدیل ریال به تومان بدون کاهش تورم کارساز نیست
یک کارشناس اقتصادی گفت: برخی معتقدند با حذف ۴ صفر ارزش پول ملی تقویت می‌شود، اما این نکته حائز اهمیت است که با این اقدام به طور مصنوعی قدرت پول ملی بالا می‌رود.

به گزارش خبرگزاری میزان، هفته گذشته در جلسه چهارشنبه هیات دولت به ریاست حسن روحانی، بالاخره لایحه پیشنهادی بانک مرکزی در خصوص تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر به تصویب رسید.

خانی - اصل ماجرای حذف 4 صفر از پول ملی چیست؟

در این خصوص نظرات بسیاری از کارشناسان منتشر شد که اغلب از بی تاثیری این اقدام در اقتصاد صحبت می‌کنند و حذف ۴ صفر را به تنهایی در تغییر پارامتر‌های مهم اقتصادی موثر نمی‌دانند.

در همین راستا میثم هاشم خانی کارشناس اقتصادی در خصوص حذف چهار صفر از پول ملی و اثرات آن بر بازار‌های مالی اظهار کرد: طبیعتا با حذف ۴ صفر انتظاری برای تاثیر گذاری بر پارامتر‌های کلیدی اقصاد مانند رشد اقتصادی، نرخ تورم، اشتغال یا بیکاری وجود ندارد.

این اقدام مثل خط کشیدن دستی بر روی ۴ صفر اسکناس‌ها می‌ماند و در بخش‌های واقعی اقتصاد و پارامتر‌های کلیدی اثری ندارد.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: برخی معتقدند با این اقدام ارزش پول ملی تقویت می‌شود، اما این نکته حائز اهمیت است که با این اقدام به طور مصنوعی قدرت پول ملی بالا می‌رود.

هاشم خانی معتقد است که ارزش پول ملی هر کشوری با نرخ تورم آن در ارتباط است به طوریکه با پایین آمدن نرخ تورم می‌توان ارزش پول ملی را بالا نگه داشت.

حال این سوال مطرح می‌شود که تا چه میزان باید نرخ تورم کاهش پیدا کند تا ارزش پول ملی بالا رود که در این خصوص این کارشناس اقتصادی گفت: پول‌های که در اقصی نقاط جهان به وفور مورد معامله قرار می‌گیرد با ثبات همراه هستن و تورم آن‌ها بسیار ناچیز است.

هاشم خانی خاطرنشان کرد : تا زمانی که با برنامه ریزی‌های دقیق به تورم زیر ۳ درصد دست پیدا نکنیم تقویت پول ملی و صحبت درباره آن شعار محسوب می‌شود. حذف ۴ صفر زمانی موثر است که با برنامه مدون بتوان از تجربیات کشور‌های موفق در زمینه کاهش نرخ تورم بهره برد و در این زمینه گام برداشت.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند