شما اینجا هستید
آخرین اخبار » عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان

عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان درباره عدم شفافیت آرا در مجلس شورای اسلامی

پس از اظهرات جنجالی و تند حجت الاسلام علیرضا پناهیان به عدم شفافیت آرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی، عکس العملی های جالبی از سوی نمایندگان مختلف حوزه های انتخاباتی کشور نسبت به پناهیان و سخنانش منتشر شد. در این رابطه اظهارنظرهای برخی نمایندگان را به نقل از خبرگزاری خانه ملت مشاهده خواهیم کرد:

محمدجواد کولیوند نماینده مردم کرج و رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس

201906101419536789 - عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان

محمدجواد کولیوند با اشاره به توهین یکی از سخنرانان به مجلس، تصریح کرد:نمی شود به بهانه مخالفت با عملکرد عده ای قلیل و یا عدم تصویب دو فوریت یک طرح به کل قوه مقننه توهین کرد و آن را زیر سوال برد.

وی افزود: انتقاد آداب خود را دارد و توهین و هتاکی با انتقاد و اشکال متفاوت است و کسی حق ندارد که به خاطر یک عملکرد مانند عدم تصویب دو فوریت طرح شفافیت آرا از تریبون های رسمی هرچه می خواهد علیه مجلس توهین کند.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تاکید کرد:پیامبر ما پیامبر اخلاق و ادب بود و اگر کسی به هر بهانه ای و در هر جایگاهی از این حدود عدول کند، راهی بر خلاف راه پیامبر (ص)و ائمه اطهار (ع) در پیش گرفته است و به اعتقاد من رهبری معظم انقلاب از این گونه هتاکی ها به مجلس و دیگر قوای نظام راضی نبوده و حتما آزرده خاطر می شوند.

حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای در مجلس شورای اسلامی

201908100165606378 - عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان

حسین مقصودی در واکنش به اظهارات یکی از سخنرانان درباره یکی از طرحهای در حال بررسی نمایندگان مجلس ، گفت: برخی از سخنرانانی که به خصوص در میان مردم شهره هستند باید نسبت به نوع سخنان خود حساسیت بیشتری داشته باشند اما متأسفانه برخی اظهارات به گونه ای است که از آن گله مند هستیم.

اظهارات سخنرانان مجالس عاشورایی باید موجب همدلی باشد

نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تأکید کرد: سخنرانانی که بر منبر عاشورایی می نشینند باید به گونه ای صحبت کنند که سخنان آنها باعث ایجاد همدلی و اتحاد شود نه اینکه بی پروا و به بهانه امر به معروف و نهی از منکر با هر ادبیاتی به مسئولان و مدیران اهانت کنند. به خصوص که برخی از صحبت ها در شأن یک سخنران نبوده و زمینه های همدلی و اتحاد را نیز از بین می برد.

وی در ادامه با بیان اینکه نخستین فردی که از حمله سخنرانان و برخی افراد به نهادهای اصلی کشور ناراحت می شود، قطعا مقام معظم رهبری است، عنوان کرد: یک سخنران نباید روی منبر حسینی به گونه ای سخنرانی کند که دشمنان نظام در داخل و خارج خوشحال شوند و عناد خود را از طریق فضای مجازی نشر دهند و موجب تفرقه شوند

هر سخنرانی قانون شناس نمی شود

مقصودی در ادامه با ابراز تأسف از حمله لفظی یکی از سخنرانان به مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: قطعا ایشان یک کارشناس در حوزه دینی هستند، اما باید دقت کنند که در حوزه قانونگذاری اهل فن و توجه نداشتند که مجلس صرفا دو فوریت طرح را تصویب نکرده است و طرح در جریان است؛ چنانچه ما نیز به عنوان نماینده مجلس ادعایی در حوزه کار منبری نداریم.

این نماینده اصولگرای مجلس در ادامه اظهارات سخنران توهین کننده نسبت به مجلس شورای اسلامی را کج سلیقگی دانست و افزود: وی در حوزه خود به وظیفه اش عمل نکرده و در کنار او عده ای به تشویق این رفتار می پردازند‌. بدیهی است توهین کنندگان از عقلانیت اجتماعی و سیاسی برخوردار نیستند و قصد دارند با ادبیات خاص و غیر متعارفی یکی از ارکان نظام را تضعیف کنند.

وی ادامه داد: ما نمایندگان مجلس در جهت سیاست های رهبری معظم انقلاب گام بر می داریم و اینگونه گفتار و کردار را از سوی هر کس که باشد، محکوم می کنیم.

ولی الله نانواکناری نماینده مردم بابلسر و فریدون کنار در مجلس شورای اسلامی

201603104711366908 e1567950188254 - عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان

ولی الله نانواکناری در واکنش به اظهارات علیرضا پناهیان در مورد نمایندگان مجلس گفت: سخنرانان و افراد صاحب تریبون حق ندارند در سخنانشان و موضع گیری ها از حرف های رکیک، بی ادبانه و زشت استفاده کنند.

نماینده مردم بابلسر و فریدون کنار در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اگر افراد سخنانشان را مستدل و منطقی مطرح کنند حتما دلسوزانه خواهد بود اما در غیر این گونه اهانت ها پذیرش و تحمل نمی شود.

صاحبان تریبون نباید از ادبیات توهین آمیز نسبت به همدیگر استفاده کنند

وی با اشاره به اهمیت جایگاه منبری ها، صاحبان تریبون و افراد متدین، ادامه داد: افرادی که به اقتدار نظام و منافع ملی اعتقاد دارند، باید انتقادات را از یکدیگر بپذیرند و از ادبیات توهین آمیز نسبت به همدیگر استفاده نکنند؛ در واقع چنین مسائلی در شان و شخصیت انسانی نیست و افراد هم قبول ندارند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: باید اذعان کرد اظهارات خارج از نزاکت از سوی افکار عمومی پذیرفته نمی شود.

اظهارات خارج از نزاکت از سوی افکار عمومی پذیرفته نمی شود

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس دهم با یادآوری اینکه مساله شفافیت آراء نمایندگان در نوبت بررسی است و فقط دو فوریت آن رای نیاوره و سخنرانی که به مجلس توهین کرده، از این موضوع بی اطلاع بوده است، خاطر نشان کرد: چنین سخنانی که نسبت به قوه مقننه مطرح شده موجب وهن مجلس شورای اسلامی می شود زیرا ارکان نظام را تضعیف می کند.

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی

109142 - عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان

محمدحسین فرهنگی در واکنش به اظهارات علیرضا پناهیان درباره شفافیت آرای نمایندگان مجلس، گفت: عدم تصویب دو فوریت یک طرح، جنبه‌های مثبت و منفی دارد که نمایندگان موافق و مخالف در خصوص آن از تریبون مجلس نظر خود را اعلام کردند، هیچ فردی نباید با ادبیات توهین آمیز در خصوص صحبت مخالفان اظهارنظر کند و به طور کلی نباید غیر کارشناسانه و سیاه و سفید به موضوع نگاه کرد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اظهارنظر و دلایل مخالفت با رد دوفوریت طرح شفافیت آراء نمایندگان باید شنیده شود و باید از بیان صحبت‌های توهین آمیز یا تحقیرآمیز پرهیز کرد.

فرهنگی یادآور شد: مخالفان حق دارند که دلایل و مستندات خود را مطرح کنند و پاسخ این سخنان تند و توهین آمیز را بدهند، زیرا ما به دنبال ایجاد فضایی نیستیم که به بهانه شفافیت، نمایندگان جرأت مخالفت با یک طرح یا لایحه را نداشته باشند و این شیوه اتفاقا بر خلاف اصل شفافیت است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، معتقد است:  هیات رئیسه مجلس به شکل کارشناسانه باید توهین این سخنران را بررسی و در صورت صلاحدید به جهت توهین به جایگاه مجلس و نمایندگان پاسخ وی را بدهند.

یحیی کمالی پور نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی

201905105114379450 - عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان

یحیی کمالی پور در واکنش به اظهارات جنجالی علیرضا پناهیان، گفت: فلسفه قیام عاشورا برون رفت از یک سلسله تحجرگرایی زمان بود که متاسفانه تا امروز ادامه دارد؛ قیام سیدالشهداء (ع) مبارزه با جهالتی بود که عامل ریا، تزویر، دروغ، تهمت و افترا بود.

نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از اهداف امام حسین (ع) اصلاح رفتار امت جدشان و امر به معروف و نهی از منکر بوده است؛ بنابراین اگر امام حسین (ع)، اهل بیت خودشان را به مسلخ‌ عشق می برند تا موجب اصلاح رفتار امت شوند باید از این امر درس بگیریم.

آزادمردی به معنای تهمت نزدن و پرهیز از دروغ است

وی ادامه داد: امام حسین(ع) خطاب به آل اباسفیان و مردم کنونی فرمودند “اگر دین ندارید، آزاده باشید”؛ در واقع آزادمردی به معنای تهمت نزدن و پرهیز از دروغ است که متاسفانه امروز گاه شاهد آن هستیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس دهم با تاکید بر اینکه انتقاد جایگاه خودش را دارد و باید در مسیر خودش انجام شود، تصریح کرد: هرگز کسی حق ندارد به ارکان نظام اسلامی توهین کند و موجب تخریب و وهن آن شود.

نمایندگان بنا به ذات قوه مقننه در تصمیم گیری آزادند

کمالی پور اعتقاد دارد نمایندگان در تصمیم گیری ها آزاد هستند و ذات عملکرد قوه مقننه طبق چنین اقتضا دارد، از این رو قرار نیست منتخبان ملت برای هر تصمیمشان به افراد این چنینی پاسخ دهند.

وی با بیان اینکه طرح اظهارات کنایه آمیز و تخریب یک رکن نظام امری محکوم بوده و باید در مراجع ذیصلاح قضایی رسیدگی شود، گفت: با سخنران هتاک قطعا باید برخورد شود، زیرا منبر امام حسین (ع) جای تخریب نیست.

منبر امام حسین (ع) جای تخریب نیست

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید یادآور شد طرح سخنان موهن علیه قوه مقننه قابل پیگیری قضایی بوده و دستگاه قضایی و همچنین هیات رییسه مجلس که وظیفه صیانت از نمایندگان و قوه مقننه را به عهده دارند، باید به طور جدی به این موضوع ورود کنند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی

201907102379283252 - عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو فراکسیون مستقلین ولایی با اشاره به توهین یکی از سخنرانان به مجلس در خصوص شفافیت آراء، گفت: مجلس هیچ وقت با شفافیت مخالف نکرده، ایشان از روی بی اطلاعی از اصل تصمیم گیری مجلس و ناآگاهی از عدم تصویب دو فوریت طرح شفافیت این حرف را زده است، چرا که مجلس تنها با دو فوریت طرح شفافیت آراء مخالفت کرده بود، زیرا تصویب دوفوریت، مطابق آیین نامه داخلی مجلس ، صرفا مربوط به جلوگیری از ضرورت وقوع خسارت احتمالی و فوت فرصت است، نه موارد دیگر.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس این سوال را مطرح کرد: چطور شده یک مرتبه یادشان افتاده بعد از ۴۰ سال باید رای نمایندگان شفاف سازی شود؟ بد نیست بگویند چرا در ۹دوره قبلی چنین مطالبه ای وجود نداشت و سکوت کرده بودند؟

نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان این موضوع که آیا قرار است فقط رای نمایندگان مجلس شفاف باشد، اظهار داشت: بنده با شفافیت آراء مخالف نیستم، ولی می خواهم بگویم یک بام دو هوا و ۱۰ هوا نمی شود مدعی شفافیت بود،سخنران توهین کننده به خانه ملت توضیح دهد که چرا اعتراض به عدم شفافیت سایر مجامع و مجالس ندارد؟ آیا در این که رای مجامعی چون مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبرگان، شورای نگهبان و شورای عالی انقلاب فرهنگی شفاف نیست، مشکلی وجود ندارد؟

وی با اشاره به پخش مذاکرات صحن علنی مجلس از رادیو، عنوان کرد: تمام مذاکرات مجلس به طور زنده از رادیو پخش می شود، بخش های مهم مجلس از برنامه های خبری صدا و سیما پخش می شود، اما برخی مجامع هستند که بعد از گذشت چند سال نمی توانیم به متن و حتی خلاصه مذاکرات آنها دسترسی پیدا کنیم، آیا این مجامع نیاز به شفاف سازی ندارد؟

منصور حقیقت پور نماینده سابق مردم در مجلس نهم

121384 e1567950241296 - عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان

منصور حقیقت پور  در واکنش به اظهارات و توهین یکی از سخنرانان علیه مجلس شورای اسلامی، گفت: با دستمال کثیف نمی توان آیینه را تمیز کرد؛ با اخلاق بد این طلبه در بالای منبر رسول الله (ص)، نمی توان امر به معروف کرد زیرا امر به معروف و نهی از منکر اصولی دارد که ای کاش این فرد اصول را یاد می گرفت و بعد بالای منبر می رفت.

برخی از آقایان ناسزا نثار مجلس می کنند تا دیده شوند

این نماینده سابق قوه مقننه تصریح کرد: آقایان احساس تکلیف می کنند و وقتی از رختخواب بلند می شوند ناسزا نثار مجلس می کنند تا بتوانند دیده بشوند که امر خیلی بدی است.

وی با اشاره به اینکه قوه مقننه محل انجام کارهای حکیمانه است زیرا مجلس محل تجمع عصاره یک ملت محسوب می شود، افزود: طرح این سخنان انتقاد نیست بلکه تخریب است؛ در واقع تخریب مجلسی که امام راحل (ره) فرمودند در راس امور است.

حقیقت پور با بیان اینکه اگر اسرائیلی ها، منافقین و سلطنت طلبنان درصدد کوبیدن قوه مقننه بودند بهتر از این رفتار می کردند، ادامه داد: بنابراین یک نفر باید یقه این طلبه را بگیرد و تحویل دادگاه روحانیت بدهد تا بفهمد چه حرفی بزند.

مردم تشنه شنیدن معرفت امام حسین (ع) هستند نه حرف های گزافه

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم تصریح کرد: مردم تشنه شنیدن معرفت امام حسین (ع) هستند اما فردی حرف های گزافه تحویل مردم می دهد و نسبت به مجلس که محل ریل گذاری نظام است، تعابیر نادرست بیان می کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تعجب می کنم از افرادی که منبر امام حسین (ع) را در اختیار چنین افرادی می گذارند که همچون دستمال کثیف هستند و با آنها نمی توان جایی را تمیز کرد.

محمدعلی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی

201906100125609057 e1567950269415 - عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان

محمدعلی پورمختار در پاسخ سخنان علیرضاپناهیان گفت:نقد رفتار یا نظر نمایندگان ایرادی ندارد اما هیچ توهینی تحمل نمی شود زیرا به موجب آن نهاد برخاسته از آراء مردم زیر سوال می‌رود. رفتار این سخنران نیز درست نبوده زیرا تعرض به قوه مقننه محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اظهارات امام راحل(ره) درباره اینکه مجلس در رأس امور است، افزود:نمایندگان مجلس بر اساس قانون اساسی در رأی دادن و اظهارنظر آزاد هستند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نمایندگان در حال حاضر بر اساس قانون و مصلحت جامعه تصمیم می‌گیرند، اما می‌توانند به موجب رأی مثبت یا منفی که می‌دهند مستندات نظر خود را اعلام کنند.

اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر و املش و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی

201801105634892941 e1567950340739 - عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان 201801105634892941 1 - عکس العمل نمایندگان مجلس به سخنان تند پناهیان

اسدالله عباسی عضو هیات رئیسه مجلس  با اشاره به صحبت های علیرضا پناهیان به مجلس در خصوص عدم تصویب دو فوریت طرح شفافیت آراء، گفت: چنین اظهار نظرهای غیر کارشناسی یا غیر قانونی بوده، چرا که به منزله بی اطلاعی از آیین نامه داخلی مجلس و قانون اساسی است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در مجلس با بیان اینکه هر سازمان، نهاد و دستگاه اجرایی بر اساس قانون اداره می شود، بیان داشت: مجلس شورای اسلامی بر اساس آیین نامه داخلی اداره می شود، با این حال افراد می توانند برای ارتقاء امور پیشنهادهایی داشته باشند و اینکه بخواهند موضوع را در قالب انتقاد، توهین یا تخریب مطرح کنند بر خلاف اخلاق، شخصیت، روش و منش است.

نماینده مردم رودسر و املش با اشاره به عدم اطلاع سخنران توهین کننده به قوه مقننه از موضوع عدم تصویب دو فوریت طرح شفافیت گفت: فردی که به مجلس شورای اسلامی توهین کرده، با مفهوم دو فوریت آشنا نبوده است. زیرا نمایندگان با اصل طرح شفافیت مخالفت نکردند؛ بلکه به فوریت آن رای ندادند.

عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بند ۲ ماده ۱۵۶ آیین نامه داخلی مجلس اضافه کرد: مطابق آیین نامه داخلی مجلس، اصل بر عادی بودن رسیدگی طرح ها یا لوایح است و نمایندگان تنها هنگامی به دو فوریت یک طرح یا لایحه رای می دهند که جلوگیری از وقوع خسارت احتمالی و فوت فرصت ضرورت داشته باشد. باعث تعجب است افرادی که از اصل موضوع بی اطلاعند و با آیین نامه داخلی و اولویت طرح ها و لوایح آشنا نیستند، در این امور اظهار نظر و بلکه به مجلس توهین می کنند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اکنون در مجلس بین سلیقه های سیاسی با این که اختلاف نظرهایی وجود دارد تعامل برقرار است و همه در کنار هم کار می کنیم، اما برخی دوست دارند در مجلس درگیری و تنش باشد، خوشبختانه اکنون عقلانیتی بر مجلس حاکم است و همه طیف های سیاسی در کنار هم کار می کنند.

وی یادآورد شد: در بحث مهم و استراتژی نظام که برگرفته از حاکمیت نظام بوده یکپارچگی مشهود می شود، مثل موضع گیری علیه رفتارهای آمریکا یا تحریم سپاه که نمونه بازر یکپارچگی در مجلس است.

عباسی توصیه کرد: به همه کسانی که به مجلس نقد دارند چه کسانی که تریبون در اختیار دارند چه کسانی که چنین امکانی ندارد توصیه می شود نقد منصفانه بر عملکرد مجلس داشته باشند، این موضوعی اشکالی ندارد ما کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی داریم که این مسائل را بررسی می کند.

عضو هیات رئیسه مجلس بیان کرد: اما اینکه توهین آمیز برخورد کنند و به شکلی به دنبال آن باشد که تفرقه ایجاد شود به نظر می رسد خلاف مصالح کشور است، اکنون اجماع و اراده ملی وجود دارد تا از تحریم های ظالمانه دشمنان براساس استراتژی مقام معظم رهبری عبور کنیم.

  1. حیوان سیاسی

    خاک تو سر همشون کنن

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند