شما اینجا هستید
آخرین اخبار » اصل ماجرای اخراج جان بولتون توسط ترامپ

اصل ماجرای اخراج جان بولتون توسط ترامپ از نظر استاد ژئوپلتیک دانشگاه تهران

دکتر کیومرث یزدان پناه استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفت و گویی با خبرنگار واحد سیاسی پایگاه خبری اصل ماجرا  گفت: اخراج جان بولتون پایانی موقت بر خط و نشان کشیدن می باشد.

N83218920 72861420 e1568181664300 - اصل ماجرای اخراج جان بولتون توسط ترامپ

این استاد دانشگاه ابراز داشت: درست در روزی که همه اذهان و افکار و وقت ایرانیان عاشق، درگیر عاشورا و شهادت اباعبدالله الحسین بود و دلهای میلیونها عاشق حسینی در گرو شهید دشت نینوا بود، سردمدار خصومت و دشمنی این ملت دلدادهء به شهید کربلا یعنی ترامپ در تداوم اقدامات غیر منتظره خود، جدی ترین دشمن چهارسال اخیر ایران یعنی جان بولتون که از حساس ترین مشاغل کاخ سفید را بر عهده داشت، برکنار کرد.

یزدان پناه همچنین افزود: لذا اخراج جان بولتون مشاور عالی امنیت ملی آمریکا و طراح پیچیده ترین سناریوهای ضد ایرانی در آستانه نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل ، حتما پیامها و پیامدهای خاص خود را دارد و به هیچ وجه نمی توان این اقدام ترامپ را تهی از تحلیل دانست.

این استاد دانشگاه با اشاره به خبرساز شدن این اخراج بیان داشت: ساعاتی از توئیت این خبر توسط دونالد ترامپ نگذشته که چهره های شاخص بین المللی و رسانه های پر مخاطب جهانی توجه خود را بطور خاص به این خبر معطوف کرده اند.

در ادامه استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران گفت: حال صرف نظر از ابعاد بین المللی برکناری جان بولتون، این خبر برای ایران و ایرانیان می تواند برای مدتی کوتاه یکی از بحث برانگیز ترین اخبار در ابعاد مختلف باشد. بنظر اینجانب ، حداقل چند نکته را باید بطور ویژه در این زمینه مورد تجزیه و تحلیل قرارد.

اول:در نفس غافل گیری این اقدام ترامپ است که کمتر کسی آنرا حدس میزد.

دوم: شرایط زمانی این اقدام است که در آستانه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل اتفاق افتاده. جایی که رهبران جهان سالانه در آن جمع می شوند تا در خصوص جدی ترین مسائل جهانی به شور بنشینند.

سوم : مساله مهم و سرنوشت ایران برای دولت آمریکا است که کاخ سفید تمایل دارد با رهبری ترامپ درخصوص ایران به فرجامی غیر از جنگ برسند.

چهارم: انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکاست که ترامپ پیروزی مجدد خود را در فرجام خواهی موضوع ایران می بیند.

پنجم: جدیت در تغییر قواعد بازی است که سرسختی ایران بعد از فاجعه برجام ، آمریکا را مجبور به تغییر رویه کرده است.

ششم: ناکارآمد شدن بخش اول سناریوی ترامپ برای ادامه فشار به ایران که پیروی از ” انزوا از بیرون ” بود.

هفتم : قاطعیت رفتاری ایران در مواجه با نخست وزیر ژاپن که در خرداد ماه ۹۸ اتفاق افتاد و چیزی در این وسط اتفاق افتاد که سران آمریکا و متحدان اروپایی چیزی غیر از آن تصور می کردند.

هشتم : گامهای جدی و جسورانه ایران برای از سرگیری فعالیت های هسته ای که این عنوان نیز طرف مقابل را غافلگیر کرده است.

نهم : اخراج جان بولتون فعلا یک تاکتیک بوده برای قانع کردن ایران به مذاکره (این تاکتیک شاید فریب موقت باشد تا ایران سرعت خروج گام به گام از برجام را کاهش داده یا متوقف کند).

دهم: کم رنگ شدن اقتدار جهانی غرب در نقاط مختلف دنیا به اذعان رهبران این جبهه از قدرت جهانی که با لرزه های ژئوپلیتیکی متعددی مواجه اند. مکرون رئیس جمهور فرانسه اخیرا به این واقعیت در حال وقوع اعترافی سریع داشتند.( انتقال بخشی از قدرت جهانی از نیم کره غربی به نیم کره شرقی)

در انتها یزدان پناه با اشاره به نقش ایران در تحولات ژئوپلتیکی خاطرنشان کرد: نقطه پایانی این تحلیل که حتما پردازش بعدی نیز دارد ، این نکته اساسی است، پذیرش نقش محور بودن ایران در تحولات بزرگ ژئوپلیتیکی در آینده نزدیک است…

و سخن آخر اینکه ایران به بزرگترین پارتلند ژئوپلیتیک جهانی تبدیل شده است به شرطی که از درون گرفتار انسداد و اضمحلال نگردد.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند