شما اینجا هستید
آخرین اخبار » عزای امام حسین علیه السلام و مشارکت اجتماعی

عزای امام حسین علیه السلام و مشارکت اجتماعی در ایام محرم پیوندی عمیق باه مدارند.

امروز در جوامع به ویژه جوامع شهری مشارکت مردم و انسجام و وحدت اجتماعی یکی از فاکتورهای اساسی توسعه می باشد.  در ادبیات امروز مدیریت جوامع، برنامه ریزی با مردم و مشارکت آنها در امور اجتماعی_فرهنگی جزو اولویت های اساسی می باشد.
در کشور ایران ایام عزاداری سیدالشهدا علیه السلام اصلی ترین و خاص ترین جلوه مشارکت مردمی نمایان می شود.

از نگاه جامعه شناسانه و حتی روانشناختی اقدامات خودجوش مردم در کنار برنامه ریزی های نهادهای تصمیم گیری رسمی (دولت مرکزی و دولت محلی) در ایام محرم نشان از ظرفیت بالای فرهنگی عزای امام حسین است که در هیچ جای دنیا نظیر آن موجود نیست.

حرارتی که عشق امام حسین و غم ایشان در قلوب شیعیان و حتی جوامع غیر شیعی به وجود آورده موجب شده است تا انسجام و وحدت اجتماعی تحقق یافته و هویت اجتماعی به صورت یک امر همگانی در راستای پاسداشت اهداف بلند و آرمانی قیام آن حضرت تعریف گردد.
تاثیرات این پویش موجب همدلی بین مردم و مسوولین و اعتماد چندجانبه آنها نسبت به هم و رسیدن به مردم محوری که یکی از ویژگی های آرمانشهرهای ایرانی_اسلامی می باشد.

در این میان تقویت فرهنگ طبیعت محوری و مسجد محوری و در نهایت ایجاد فرهنگ خدامحوری به عنوان سه رکن دیگه شهرهای ایرانی_اسلامی دست یافتنی خواهد شد.

شخصیت حضرت امام حسین یک جایگاه بین المللی دارد و کشور ایران با عنوان پایتخت فرهنگ عاشورایی مورد توجه اکثر برنامه ریزان توسعه است و یک فرصت بسیار مناسب برای ارائه الگوی توسعه اجتماعی_فرهنگی است.

 

یاداشت از علیرضا گروسی (کارشناس ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری)

photo 2222224 57.jpg e1568183445795 - عزای امام حسین علیه السلام و مشارکت اجتماعی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند