شما اینجا هستید
آخرین اخبار » از زلزله بم تا زلزله آذربایجان: مشکل کجاست؟؟

از زلزله بم کرمان تا زلزله آذربایجان

جان مردم برای مسئولان مهم است؟

کارشناس آمایش سرزمین از بی تدبیری مسئولین و سو مدیریت متولیان امر میگوید.

 

مصطفی توکلی کارشناس آمایش سرزمین در گفتگویی با پایگاه خبری اصل ماجرا پس از زلزله اخیر شمال غرب کشور در استان آذربایجان شرقی، این پرسش را مطرح نمود که تا کی باید تاوان کم کاری مسئولان را مردم محروم و مستضعف بپردازند؟

photo 2019 01 26 23 48 52 - از زلزله بم تا زلزله آذربایجان: مشکل کجاست؟؟

توکلی افزود: پاسخ این سوالن را چگونه می توان یافت وقتی در کشوری با این همه ظرفیت ، هر سال نسبت به سال قبل نه تنها پیشرفتی در آن مشاهده نمی شود بلکه قبگرد محسوسی نیز نسبت به گذشته در آن وجود دارد.

این کارشناس با اشاره به زلزله بم خاطرنشان کرد: انگار همین دیروز بود که متوجه شدیم زلزله ای در بم رخ داد ، براستی پس از گذشت چندین سال از وقوع آن حادثه دلخراش آیا امروز حال این شهر خوب است؟ جای تعجبی ندارد که بدانیم هنوز هم این شهر از تکانه های آن زلزله سهمگین کمر راست نکرده است ؟ حال امروز وضعیت مناطق غرب و شمال شرق کشور که چندی پیش از سیل و زلزله آسیب دیده اند چگونه است؟ بر اساس گزارشی که چندی پیش در خبر سراسری منتشر شد گویا هنوز آن اقلیم ها سامان نیافته اند؟ براستی چرا؟ چرا در برابر این همه توجه و لطفی که مردم این کشور علی رغم تمام مشکلات و گرفتاری های اقتصادی و اجتماعی نسبت به مناطق بحران خیز پس از هر واقعه ای دارند مسئولین کشور غافل اند و با سهل انگاری خود نسبت به آنها دهن کجی میکنند؟

چند حادثه باید در این کشور به وقوع بپیوندند و چند نفر باید از آسیب های ناشی از حوادث غیر مترقبه صدمه ببینند تا مسئولین متوجه این موضوع بشوند که زیر ساخت های این کشور اعم از جاده ، مسکن مردم (خصوصا) و … بر روی گسل است و باید سامان یابد؟

توکلی یادآوری کرد: چند حادثه باید در این کشور به وقوع بپیوندند و چند نفر باید از آسیب های ناشی از حوادث غیر مترقبه صدمه ببینند تا مسئولین متوجه این موضوع بشوند که زیر ساخت های این کشور اعم از جاده ، مسکن مردم (خصوصا) و… بر روی گسل است و باید سامان یابد؟ چرا مسئولان کشور نسبت به این امر بی توجه اند؟

07 01 1 - از زلزله بم تا زلزله آذربایجان: مشکل کجاست؟؟

این کارشناس در ادامه گفت: براساس گزارش های موجود، کشور ایران در کمربند زلزله جهانی واقع شده است به طوری در هر دهه ای باید منتظر وقوع زلزله به بزرگی همین زلزله های اخیر در کرمانشاه و آذربایجان باشیم. و این در حالی است که عمده مناطق سکونتی ما اعم از شهر و روستا بر روی این مناطق قرار گرفته است ( که علت آن را می توان در ریشه های تاریخی جست و از آن چاره ای نیز نیست چرا که در گذشته این مناطق با منابع آب و دسترسی به آن پیوستگی داشته است و گریزی از آن نبوده است). از طرف دیگر بخش قابل توجهی از این مناطق نیز از نظر کالبدی دارای مشکل اند به طوری که نیازمند رسیدگی و اجرای طرح هایی از قبیل نوسازی و بازسازی است.

توکلی باتاکید بر نقش بازآفرینی و احیای بافت های فرسوده اذعان نداشت: علی رغم وجود طرح هایی نظیر بازسازی و احیای بافت های فرسوده در سطوح برنامه ریزی کشوری ، و نیاز مبرم مناطق شهری و روستایی به انجام این مطالعات و تهیه و اجرای آنها و از سوی دیگر وجود نیروی انسانی فارغ التحصیل نخبه در دانشگاه ها و مراکز آموزشی که توانایی تهیه و اجرای آن را دارند، مشاهده میکنیم که این طرح ها مورد غفلت سازمان های مسئول در این زمینه نظیر مسکن و شهرسازی ، بنیاد مسکن انقلاب ، جهاد سازندگی و … قرار گرفته و چندین سال است که بر اثر اهمال آنها نسبت به این موضوع و پرداختن آنها به موضوعات دیگری که از ضریب اهمیت پایین تری نسبت به جان مردم برخوردار است ، مردم مناطق مختلف کشور از این نقطه آسیب می بیند و کسی دم نمیزد.

این کارشناس ضمن انتقاد از عملکرد دستگاه های متولی طرح های بازآفرینی و احیای بافت فرسوده، بیان داشت:  راهبرد سازمان های یاد شده در قبال این مناطق چیست ؟ وظیفه سازمان هایی نظیر بنیاد مسکن که متولی امور مسکن روستایی است ، در این مناطق چیست؟

آنچه از ظاهر بر می آید راهبرد مشخص مسکن و شهرسازی و بنیاد مسکن راهبرد بعد از واقعه است.

به این نحو که ما باید منتظر بمانیم تا سیلی ، زلزله ای در این مملکت اتفاق بیافتد تا سازمان های مورد اشاره وارد میدان شده و اندکی فعالیت و حرکت داشته باشند که در این مقطع نیز با سردرگمی و عدم تحدید وظایف و مسئولیت ها آوار مضاعفی میگردند بر مصیبت های مردم مصیبت زده. در قبال این حجم از بی مسئولیتی چه باید کرد؟

156361804923500900 - از زلزله بم تا زلزله آذربایجان: مشکل کجاست؟؟

کارشناس آمایش سرزمین ضمن هشدار جدی به مسئولان و ساماندهی کالبدی شهرهای کشور، خاطرنشان کرد:  آنچه در این مقطع دارای به نظر می رسد که داری اهمیت باشد ، این مطلب است که کشور ما بر روی یک بمب ساعتی واقع شده است که هر لحظه ممکن است دچار انفجار شود؟ تصور کنید این حادثه برای کلانشهر هایی نظیر تهران اتفاق بیافتد ، چه فاجعه ای رخ خواهد داد؟ با عنایت به مطالب بیان شده در فوق نیاز به اجرای یک طرح جامع ساماندهی مسکن و زیرساخت های لجستیکی درکشور از نان شب هم واجب تر است و در این زمینه دستگاه های مسئول بایست با معاضدت با نیروهای دانشگاهی نسبت به تهیه این طرح جامع ساماندهی و بازسازی بافت های فرسوده شهری و روستای اقدام نمایند. چرا که در غیر این صورت باید منظر حوادث به مراتب شدید تر باشیم چراکه با بلایی که بر سر محیط زیست آورده ایم ، با وقوع هر حادثه غیر مترقبه ای اثرات آن چندین برابر خواهد بود.

در انتهای این گفت و گو  توکلی پیشنهاد: بجای پرداختن به طرح های هزینه بر نظیر همین طرح مسکن اخیر ، دولت همت نموده و با کمک بخش خصوصی و نیروهای علمی نسبت به ساماندهی طرح جامعی اقدام کند که همه مناطق کشور را با اولیت مناطق دارای شرایط حاد در بر گیرد  و در آن مناطق سکونتی روستایی و شهری دارای بافت فرسوده ساماندهی گردد تا با تجمیع  و نوسازی بافت های فرسوده هم مشکل مسکن به نوعی حل گردد و هم از حجم مصیبت های حوادث غیر مترقبه کاهش یابد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند