شما اینجا هستید
آخرین اخبار » انتقاد از اطلاع‌رسانی دیرهنگام، قطره‌ای و‌متناقض تعطیلی‌های آلودگی هوا توسط رسانه ها

انتقاد از اطلاع‌رسانی دیرهنگام، قطره‌ای و‌ متناقض تعطیلی‌های آلودگی

صحبت های اکبرنصراللهی رئیس دانشکده علوم ارتباطات در مورد معضل آلودگی:

مرجع‌قانونی اعلام‌تعطيلي مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات، كميته اضطرار آلودگي‌هوا و استانداري‌ تهران است و رسانه‌ها هم باید از مرجع‌ رسمي آن را منتشر كننداما اشكال كار این است که دستگاه‌هاي‌اطلاع‌رساني، كار خود را به‎موقع، درست و متناسب با گرفتاري‌هاي مردم انجام نمي‌دهند و رسانه‌ها هم به‌علت عجله‌ خبرهای نادرست منتشر می کنند.

13970606000526 Test PhotoN - انتقاد از اطلاع‌رسانی دیرهنگام، قطره‌ای و‌متناقض تعطیلی‌های آلودگی هوا توسط رسانه ها

تهران شهري است كه بخش قابل توجهي از هم‌ميهنان براي امور تحصيلي، اقتصادي و سياسي بين تهران و شهرهاي دور و نزديك در حال تردد هستند؛ بنابراين لازم است اعلام تعطيلي مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات به دليل آلودگي هوا يا بارش برف و … با توجه به چالش‌هاي‌مردم انجام شود تا آنها امکان برنامه‌ریزی داشته باشند

اطلاع‌رساني‌ديرهنگام، ‌قطره‌اي و همراه با ابهام و ترديد و تناقض كه بعضا از طريق منابع متعدد هم صورت مي‌گيرد، هرگونه برنامه‌ريزي را از والدين برای خروج از تهران سلب مي‌کنند و اين نقض غرض و مايه وهن‌مردم است.

وضعيت باد و بارندگي از قبل قابل‌پیش‌بینی است بنابراين توجيهي براي تصميم‌گيري يا اعلام ديرهنگام آلودگی هوا و تعطیلی شنبه و يكشنبه هفته‌جاري باقي نمي‌ماند؛ مگر نمي‌شد از چهارشنبه هفته قبل، موضوع را پيش‌بيني كرد و به تصميم رسيد و تعطيلي‌ها را در همان روز چهارشنبه اعلام كرد تا بخشي از جامعه هدف تعطيلي براي خروج از شهر برنامه‌ريزي كنند.

باعث تعجب و حیرت است چرا رويكرد رسانه‌ها در بحران‌ها سنتي است ؛رسانه‌ها با وجود اينكه مي‌دانند تهران هر ساله در فصل سرما با پديده آلودگي هوا مواجه بوده و دست و پنجه نرم مي‌كند، به جاي اينكه در طول سال و حتي زماني كه تهران از هواي پاك برخوردار است، مسئولان امر را به چالش بكشند كه درباره اجراي قوانينی نظير قانون هواي پاك چه كرده‌اند، منتظر هستند كه آلودگي هوا بوجود بيايد و با تشكيل كميته اضطرار، مدارس و دانشگاه‌ها و شايد ادارات تعطيل شوند و حالا خبر تعطيلي را اعلام كنند.

باید گفت که آلودگی هوا خاص تهران و کلان شهرهای دیگر ایران نیست و پیش از این شهرهایی بزرگی در دنیا همچون لندن و مکزیکوسیتی همین مشکل را داشته‌اند اما با مشارکت رسانه‌ها و مسئولان و اجرای طرح‌های ضربتی و مستمر مشکل رفع شد.

علل‌آلودگی هوای شهرهای ایران‌هم مشخص است و این معضل راه حل دارد و می توان با مشارکت و مطالبه‌گری و توجه مستمر رسانه‌ها و اجرای طرح های‌ مناسب و ضربتی ، تنفس در هوای پاک را برای همگان فراهم کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند