شما اینجا هستید
آخرین اخبار » سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی و نقش آن در توسعه شهر

سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی و نقش آن در توسعه شهر

شهرها دارای ابعاد مختلف کالبدی ، اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی ، مدیریتی و … هستند. زمانی شهر در مسیر توسعه قرار می‌گیرد که در تمام ابعاد مختلف ذکرشده توسعه یابد .

636708282111065449 - سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی و نقش آن در توسعه شهر

با بررسی تاریخ توسعه شهر و شهرنشینی سه موج شهرنشینی در شهرها مشاهده می‌شود. موج اول سنت یا تمدن کشاورزی است. در این سنت زمین مبنای سرمایه است و انرژی موج اول شامل نیروی عضلانی حیوانات ، خورشید ، باد و … بوده و ابزار ساخته‌شده در جهت افزایش نیروی عضلانی انسان می‌باشد ، همچنین در این تمدن خانواده‌ها به‌صورت دسته‌جمعی زندگی کرده و به‌صورت یک واحد تولیدی کار می‌کردند.

بعد از گذشت تمدن و سنت کشاورزی با وقوع انقلاب صنعتی وارد موج دوم یعنی تمدن صنعتی و ماشینی می‌شویم در این موج آموزش ، تعلیم و تربیت برای زندگی جدید شکل گرفت و جهت امرارمعاش به کار در کارخانه‌ها پرداختند. در این موج شامل شرکت‌های سهامی برای تأمین سرمایه کلان باوجودی فناناپذیر به وجود آمد که قابل‌برنامه‌ریزی بلندمدت بودند و برای تولید انبوه نیاز به جریان یافتن انبوه اطلاعات مشهود بود.

با گذر از سنت دوم وارد موج سوم ، یعنی موج تمدن نوین یا عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌شویم . علومی که‌موج سوم را تشکیل می‌دهند شامل الکترونیک ، کامپیوتر و بیولوژی است. مردم از آغاز در برابر موج سوم به دلیل عواقب ناشناخته آن مقاومت می‌کنند مانند مبارزات مردم در برابر صنعتی شدن ولی این بار تکنولوژی مهارشده را می‌خواهند زیرا مانند قبل فقیر بی‌سواد نیستند. در این تمدن دیگر به دنبال توسعه صرف نیستم بلکه به دنبال توسعه‌ای پایدار در شهرها هستیم.

جهت نیل به توسعه پایدار در شهرها صاحب‌نظران مباحث متعددی را مطرح کرده‌اند یکی از جدیدترین مباحث مطرح‌شده موضوع خلاقیت در شهرهاست. باوجود جدید و نوپا بودن ، این مسئله به یکی از مباحث کاربردی در شهرها بدل گردید ، به‌طوری‌که هرساله سازمان فرهنگی و تربیتی ملل متحد(یونسکو) از سال ۲۰۰۴ با استفاده از شاخص‌های مختلفی شهرهای جهان را موردسنجش قرار داده و فهرست شهرهای خلاق را در حوزه‌های مختلف هنری ، فرهنگی ، تاریخی و … منتشر می‌کند.

شاخص خلاقیت اروپا در سال ۲۰۰۹ با تمرکز بر روی ابعاد فرهنگی خلاقیت معیارهای آموزش در مدارس هنری ، اشتغال فرهنگی ، ارائه فرهنگی ، مشارکت فرهنگی ، نفوذ فرهنگی ، پشتیبانی و حمایت از ابداع و سهم اقتصادی صنایع فرهنگی را در پنج رکن اصلی خلاقیت یعنی سرمایه انسانی ، تکنولوژی ، محیط سازمانی ، محیط اجتماعی و گشودگی و تنوع دسته‌بندی کرده است.

تاکنون شهرهای اصفهان در زمینه صنایع‌دستی و شهر رشت در زمینه تنوع و سلیقه در غذا توسط یونسکو به‌عنوان شهر خلاق انتخاب‌شده بودند و امسال هم شهرهای بندرعباس به‌عنوان شهر خلاق صنایع‌دستی و شهر سنندج به‌عنوان شهر خلاق موسیقی انتخاب گردیدند. انتخاب شهر سنندج به‌عنوان شهر خلاق موسیقی می‌تواند سرآغازی جهت نیل به توسعه پایدار این شهر باشد. لذا برای حفظ شهر سنندج به‌عنوان شهر خلاق موسیقی در سال‌های آتی و حرکت در راستای توسعه پایدار آن باید مواردی را مدنظر قرارداد.

در این راستا می‌توان به آموزش و دایر کردن برنامه‌های آموزشی و فرهنگی در راستای افزایش مشارکت شهروندان ، جذب نخبگان در عرصه‌های مختلف و درنهایت ارتقای سرمایه اجتماعی در تمام ابعاد مختلف اهتمام ورزید. می‌توان در جذب گردشگر و برنامه‌های تفریحی- توریستی این شهر و جذب سرمایه برای شکوفایی اقتصادی شهر بهره جست. همچنین می‌بایست به برپا کردن جشنواره‌های صنایع‌دستی بومی ، غذاهای محلی و ایجاد محیط‌هایی برای عرضه این محصولات و جذب بودجه توسط نهادهای مدیریتی جهت سرزندگی و پایداری شهر اقدام کرد.

 

 اسماعیل پیری ، کارشناس ارشد شهرسازی؛ دانشگاه علامه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند