شما اینجا هستید
آخرین اخبار » تاکید وزارت کشور بر هماهنگی حداکثری و اقدامات موثر دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوای شهرها

 مهدی جمالی نژاد با بیان این مطلب که وزارت کشور بر هماهنگی حداکثری و اقدامات موثر دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوای شهرها  تاکید دارد، گفت: مقرر گردید هماهنگی برای تعطیلی موقت واحدهای صنعتی، کارخانه‌ها و مراکز موثر در تشدید آلودگی هوا واقع در حوزه نفوذ شهر که از سوخت مازوت و گازوئیل استفاده می کنند، توسط استانداران با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود و در صورت عدم تمکین، برابر ماده ۱۲ قانون هوای پاک برخورد لازم با متخلفین صورت پذیرد.

1502885527 مهدی جمالی نژاد شهردار اصفهان - تاکید وزارت کشور بر هماهنگی حداکثری و اقدامات موثر دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوای شهرها

وی در ادامه اظهار کرد: مقرر گردید در خصوص کاهش آلایندگی ناشی از نیروگاه‌ها و صنایع بزرگ در شهر مشهد، تدابیر لازم جهت تغییر سوخت مصرفی از مازوت و گازوئیل به گاز طبیعی به صورت ویژه با هماهنگی استاندار خراسان رضوی اتخاذ گردد.

891647 - تاکید وزارت کشور بر هماهنگی حداکثری و اقدامات موثر دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوای شهرها

وی اضافه کرد: همچنین مقرر گردید برای تامین سوخت گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها و سایر واحدهای متصل به شبکه گازرسانی که فعالیت آنها در زمان بروز پدیده وارونگی است، برنامه‌ریزی لازم توسط شرکت ملی گاز ایران صورت گیرد.

جمالی نژاد ادامه داد: مقرر شد تامین مالی ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس شهری برای تهران و کلانشهرها به روش تهاتر اتوبوس با منابع ارزی خارج از کشور از طریق اخذ مصوبه در ستاد اقتصاد مقاومتی از سوی وزارت کشور انجام شود.

13951005113054449537484 - تاکید وزارت کشور بر هماهنگی حداکثری و اقدامات موثر دستگاه ها برای کاهش آلودگی هوای شهرها

رییس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور همچنین خبر داد: مقرر گردید در راستای افزایش بازدارندگی از تخلفات راهنمائی و رانندگی مرتبط با موضوع آلودگی هوا، پیشنهاد اصلاح کد تخلفات مرتبط بر اساس ماده ۲۱ قانون رسیدگی به تخلفات در اسرع وقت با امضاء وزرای کشور، راه و شهرسازی و دادگستری تنظیم و جهت تصویب برای هیات محترم وزیران ارسال گردد

جمالی نژاد در ادامه از تشدید اعمال قانون برای خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده، دودزا، پلاک مخدوش و فاقد معاینه فنی و ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک در شهرهای دارای آلودگی هوا از سوی پلیس راهور ناجا خبر داد.

رئیس سازمان شهرداری های کشور ادامه داد: در راستای تشدید برخورد با متخلفین در زمان بروز پدیده وارونگی و کاهش تردد خودروها مقرر گردید به منظور اعمال قانون ورود خودروهای غیرمجاز به محدوده‌های ترافیکی، پلیس راهور ناجا از ماده ۱۸ رسیدگی به تخلفات رانندگی استفاده نماید.

وی همچنین گفت: مقرر شد برای خودرو با تخلفات مرتبط با آلودگی‌های ناشی از منابع ساکن و متحرک علی‌الخصوص نیروگاه‌ها و گارخانجات بزرگ و تردد کامیونها و اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های سرویس ادارات و شرکتها و … از ظرفیت دادستانی‌ها استفاده شود.

جمالی نژاد افزود: مقرر شد اطلاع رسانی مصوبات کارگروه استانی هماهنگی شرایط اضطرار آلودگی هوا و توصیه به رعایت نکات بهداشتی ویژه این شرایط و توصیه به اخذ معاینه فنی، کاهش تردد ناوگان دیزل و موتورسیکلت، کاهش استفاده از وسیله نقلیه شخصی و پرهیز از سفرهای غیرضروری و نظایر آن به طور دقیق و مستمر از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرد.

معوان وزیر کشور اضافه کرد: مقرر شد تحویل موتورسیکلت‌های توقیفی و موجودی فرسوده در پارکینگ‌ها به مالکین انجام نشده و اسقاط آنها با استفاده از ظرفیتهای قانونی در دستورکار قرار گیرد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه اظهار کرد: مقرر شد تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی و نظارت ویژه برای جلوگیری از سوزاندن زباله، شاخ و برگ درختان و ضایعات و کاهش یا جلوگیری از فعالیت‌های عمرانی در سطح شهر که موجب تشدید آلودگی هوا می شود و نظارت ویژه بر مراکز معاینه فنی و جلوگیری از روشن ماندن اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها در توقفگاه‌ها از سوی شهرداریها با نظارت استانداریها انجام شود.

وی افزود: مقرر شد گزارشی از نتایج اجرای طرح ترافیک در میزان ترافیک و آلودگی هوای شهر تهران ارائه گردد.

جمالی نژاد در خاتمه گفت: مقرر شد اتخاذ تصمیمات در کمیته اضطرار آلودگی هوای استان به صورت هدفمند و در راستای کاهش منشاء‌های ساکن و متحرک عمده تولید آلودگی هوا صورت پذیرفته و اعلان‌های هشدار سطح آلاینده‌ها از رسانه های جمعی با لحاظ نمودن حساسیت‌های شهروندان و حفظ آرامش و امنیت روانی جامعه انجام شده و هرگونه تصمیم در خصوص تعطیلی با هماهنگی وزارت کشور اتخاذ گردد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند