شما اینجا هستید
آخرین اخبار » در هند چه خبر است؟

این روز‌ها برخی شهر‌های هند، خصوصا شهر‌های مسلمان نشین این کشور، صحنه اعتراض و ناآرامی است. اعتراضات زمانی آغاز شد که پارلمان هند در تاریخ ۱۱ دسامبر، طرح مناقشه‌برانگیزی در زمینه قانون شهروندی تصویب کرد که بسیاری معتقدند هدف اصلی آن به حاشیه راندن مسلمان در هند است.

قانون مزبور «طرح اصلاحیه شهروندی» نام دارد که یک قانون قدیمی به نام «قانون شهروندی» مصوب سال ۱۹۵۵ را اصلاح می‌کند. با تصویب این طرح، که حالا به قانون تبدیل شده، راه اعطای شهروندی هند به اقلیت‌های غیرمسلمانی که از کشور‌های پاکستان، بنگلادش و افغانستان فرار می‌کنند، هموار شد. طبق قانون جدید، اقلیت‌هایی مانند هندو، سیک، زرتشتی، مسیحی، بودایی و جِین می‌توانند شهروندی هند را بدست بیاورند، اما مسلمانان از این قانون مستثنا هستند. از همین رو، قانون مزبور، از سوی بسیاری از مسلمان و حتی غیرمسلمانان به عنوان یک قانون تبعیض‌آمیز که هدف آن تحکیم موقعیت هندو‌ها است، تعبیر شد.

مناطق وسیعی در هند شاهد اعتراضات گسترده‌ای درباره این قانون بود. معترضان می‌گویند با تصویب این قانون، مهاجران آن سوی مرز برای کسب شهروندی، به مناطق یاد شده هجوم خواهند برد. علاوه بر این، معترضان می‌گویند قانون جدید شهروندی، ماهیت سکولار قانون اساسی هند را نقض می‌کند. چرا که قانون اساسی هند از پیروان همه ادیان به طور یکسان حمایت می‌کند. از دیدگاه منتقدان این قانون که ظاهرا با هدف حمایت از اقلیت‌ها تصویب شده، باید شامل اقلیت‌های مسلمان مانند احمدی‌ها در پاکستان و روهینگیا در میانمار، هم می‌شد.

کیومرث یزدان پناه کارشناس مسائل هند در گفتگویی با خبرنگار واحد سیاسی پایگاه خبری اصل ماجرا با اشاره به اینکه طی ۱۵۰ سال گذشته دولت‌های مختلف در هند همواره سعی در منزوی کردن مسلمانان در این کشور بودند، گفت:

N83218920 72861420 e1568181664300 - در هند چه خبر است؟

به طور کلی نگاه تبعیض آمیز در شبه قاره هند و اطراف آن به اقلیت مسلمان خیلی زیاد است، نمونه عینی آن نسل کشی مسلمانان در میانمار است که سابقه بسیار طولانی دارد، در هند نیز همین نگاه تبعیض آمیز سال‌هاست که وجود دارد.

این استاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه همواره اطلاعات شفاقی و روشنی از میزان جمعیت و همچنین وضعیت مسلمانان در هند از سوی دولت این کشور ارائه نمی‌شود، اظهار داشت: همین اعطای تابعیت هندی به اقلیت‌ها به جزء مسلمانان خود نیز گویای این نگاه تبعیض آمیز است، از سویی از زمانی که مودی به عنوان نخست وزیر هند مشغول به کار شده، وضعیت مسلمانان هند از گذشته بغرنج‌تر شده است.

یزدان پناه افزود: این مسئله تولید خشونت در جامعه هند را بیشتر خواهد کرد، همان‌طور که در این اعتراضات برای لغو این قانون مشاهده شد، اما این کشمکش مذهبی، قومی، نژادی و هویتی در هند از قدیم بوده، این در حالی است که عدم اعطای تابعیت هندی به مسلمانان هندی در منطقه بنگال بخصوص ایالت آسام شرقی اعتراضات زیادی را بر انگیخته است، حال باید دید آیا با ادامه فشار‌ها دولت هند این قانون تبعیض آمیز برعلیه مسلمانان را لغو خواهد کرد.

این کارشناس مسائل هند اضافه کرد: قدر مسلم اگر این اقدامات دولت هند با مسلمانان این کشور ادامه پیدا کند، این امر بر روی رابطه هند با کشور‌های جهان اسلام تاثیرگذار خواهد بود و در دراز مدت این امر به هیچ عنوان به نفع دولت هند نخواهد بود.

  1. امیر

    درود بر شما ضمن تشکر لازم به توضیح است عمل غیر دموکراتیک دولت هند پس از منافشه و جنگ پاکستان و بنگلاش صورت گرفت که در ان مسلمان به حاشیه کشانده شدند. تعصبات و عدم سازگاری مسلمانان در میان ادیان نیز در این مناقشات بی تاثیر نبوده ولی بهر حال این ضعفدولت هند است که نمیتواند مسلمانان را بپذیرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند