شما اینجا هستید
آخرین اخبار » مجلس یازدهم، محک نسل ها

مجلس یازدهم جای محک نسل ها می باشد…

مجلس تنها کانون مستقل سیاسی در نقد دولت و دیگر نهادهای قدرت در کشور محسوب می شود.لذا از ابتدای این مطلب باید گفت طبیعی است که یک مجلس خوب همه چیز را خوب می‌کند و یک مجلس بد همه چیز را بد می‌کند.

این تنها رکن دموکراسی واقعی در ایران در حالی برای یازدهمین دوره فعالیت خود آماده می شود که طی ده دوره اخیر فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده است.

چنین نهادی با این حجم از اثرگذاری سیاسی و اجتماعی برای دوره جدید خود با خیل عظیمی از داوطلبان مواجهه است که صرف نظر از همه سلایق و اهداف داوطلبان فداکار!! شاید نیاز هزاران سطر تحلیل و نقد و بررسی جانانه و جسورانه داشته باشد.

یکی از نکات حساس در بحث موجود محک نسلهای قدیمی و جدید است. زیرا بخش قابل توجهی از آنهایی که برای مجلس یازدهم ثبت نام کرده اند را نمی‌توان جزو چهره‌های شاخص حساب کرد.

در ایران سیاست زده حال حاضر یکی از مشکلات اساسی در فرآیند دموکراتیزه کردن رفتار سیاسی در انتخاباتها بویژه انتخابات مجلس حضور کم‌رنگ نسل های پرسواد اما کم نفوذ و کم امکانات و نابرابری های تلخ رقابتی در سطح رهبری سیاسی و در جایگاه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در اصل انتخابات است.

به همین دلیل هم گروههای خاص سیاسی در ایران گرفتار انحصارند و هم امروزه حد متوسط تغییر در پارلمان به نفع نیروهای مستقل اثرگذار تقریبا صفر است.
بنابراین خروجی انتخابات فعلی آن چیزی نیست که نیاز واقعی کشور را تامین کند.و این جدی ترین نقدی است که به پدرسالاران و ویژه پرورهای جریانهای خاص سیاسی در ایران وارد است که اجازه پوست اندازی در پارلمان و واگذاری فرصت به حتی نسل دوم انقلاب هم نمی دهد.

لذا استمرار این روند حاصلی جزء انسداد سیاسی و سرخوردگی بخش قابل توجهی از جامعه بویژه نخبگان اثرگذار نخواهدداشت.این در حالی است که پارلمان می تواند بواسطه ورود نخبگان اثر گذار در ریل واقعی خود و تکامل در فرایند دمکراتیزه شدن قرار گیرد.

نویسنده :دکتر کیومرث یزدان پناه درو. استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

83299 869 - مجلس یازدهم، محک نسل ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند