شما اینجا هستید
آخرین اخبار » تبدیل نظرآباد به قطب گردشگری منطقه

یادداشتی از علیرضا گروسی در راستای قابلیت های شهرستان نظرآباد برای تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه 

گردشگري به یکی از بخش هاي در حال رشد در جهان امروز تبدیل شده و اثر آن بسیار فراتر از جنبه هاي اقتصادي و کسب وکار است. در واقع گردشگري یکی از پویاترین فعالیت هاي اقتصادي عصر حاضر است که از طریق ترکیب و به کارگیري همزمان منابع داخلی و خارجی، منافع اجتماعی، اقتصادي، زیست محیطی و فرهنگی زیادي را به دنبال دارد. امروزه گردشگري به قدري در توسعه اقتصادي و اجتماعی کشورها اهمیت یافته است که اقتصاددانان آن را صادرات نامرئی نام نهاده اند و از آن به عنوان رکن اصلی توسعه پایدار یاد می کنند. در این میان می توان گفت که گردشگری ار اجزاء مهم اقتصادی شهری می باشد. در ماده ۱۱۴ از قانون برنامه ی چهارم توسعه ی کشور بر ارتقاء توان گردشگری ،تولید ثروت و اشتغال زایی و مبادلات فرهنگی تاکید شده است. استان البرز یک موقعیت جغرافیایی استثنایی دارد که شرق و غرب و حتی شمال و جنوب کشور را به همدیگر پیوند می دهد. ظرفیت های بالای استان در حالی قابل توجه می باشد که شهرستان نظرآباد به عنوان غربی ترین شهرستان این استان تنوع بسیار خوبی در جذابیت ها و ظرفیت های بالقوه گردشگری را دارا می باشد. موقعیت شهرستان نظرآباد در کنار آزادراه پر تردد تهران-کرج-قزوین و جاده قدیم کرج-قزوین و دسترسی بسیار عالی این شهرستان به گذرگاه های حیاتی کشور،  یک ظرفیت مناسب برای این شهرستان می باشد . نظرآباد با توجه به ظرفیت های طبیعی و تاریخی و البته صنعتی توان تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه را دارد. از طرف دیگر این شهر با رشد جمعیتی بسیار بالا از جمعیت ۲۸۰۰ نفر در سال ۱۳۴۵ به ۱۲۰٫۰۰۰ نفر در سال ۱۳۹۵ رسیده است. بنابراین با استفاده از صنعت گردشگری می توان علاوه بر اشتغال زایی به افزایش درآمدهای پایدار شهری در نظرآباد و تقویت اقتصاد شهری نظرآباد دست یافت.

نظرآباد با در ابعاد مختلف گردشگری از جمله گردشگری تاریخی، گردشگری فرهنگی، گردشگری مذهبی، گردشگری صنعتی، گردشگری طبیعی و اکوتوریسم، کویرنوردی، گردشگری ورشی و … دارای ظرفیت های مناسبی می باشد.

جذابیت های گردشگری شهرستان نظرآباد را که می توان روی آنها برنامه ریزی کرد عبارتند از:

محوطه باستانی ازبکی، آسیاب آبی مهدی آباد، تالاب فصلی صالحیه، فرودگاه آموزش پرواز آزادی، تپه های رنگی نجم آباد، کویر نجم آباد، عشایر گلدره، بومگردی در روستاهایی مثل نجم آباد و قلعه آذری، امام زادگان شهرستان، محوطه باغ های مقدم به عنوان میراث گیاهی، کارخانجات مقدم به عنوان موزه صنعتی و ….

البته باید باید گفت که امکان‌سنجی توسعه  گردشگری در شهرستان نظرآباد باید با توجه به شاخص‌های مناسب از جمله جاذبه‌های گردشگري  نظرآباد، راه‌های ارتباطي و سهولت دسترسي، تأسیسات زيربنايي – اقتصادي، تبلیغات مناسب و بالاخره دستيابي به يك گردشگري پايدار صورت گيرد. در این میان توجه به نظرات متخصصان علم گردشگری و ضرورت آسیب شناسی وضعیت موجود و شناخت دقیق آن و برنامه ریزی برای آینده گردشگری شهرستان نظرآباد یک اصل مهم می باشد که متاسفانه تا کنون در نظرآباد فراموش شده است. در انتها باید گفت که نظرآباد یک شهرستانی می باشد که در ابعاد مختلف زیست محیطی، اقتصادی، کالبدی و فرهنگی دچار چالش های اساسی می باشد. یکی از اصلی ترین راهکارهای خروج نظرآباد از بن بستی که در آن گرفتار شده است توسعه صنعت گردشگری می باشد .

 

یادداشت از علیرضا گروسی کارشناس ارشد جغرافیا وبرنامه ریزی شهری

f49d3c0e d79f 438d bd32 38ae1dfcf97d - تبدیل نظرآباد به قطب گردشگری منطقه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند