شما اینجا هستید
آخرین اخبار » در باب فرافکنی مسئولان در قبال سقوط هواپیما

در باب فرافکنی مسئولان در قبال سقوط هواپیما/اصل ماجرا چه بود؟

وقتی توجیهات متعدد‌ نامسئولان در خصوص فاجعه‌ی به بار آمده را می‌خوانیم، یاد تعاریف روانشناسی، در باب فرافکنی می‌افتیم. در تعاریف متعددی می‌خوانیم: نسبت دادن ناآگاهانه اعمال، عیب‌ها و امیال ناپسند خود به دیگران که در واقع ساز و کاری پدافندی به‌ شمار می‌آید…
با عنایت به این تعریف، پدافند این جنابان نامسئول، تا چه حد و تا کجا در صدد این است که اعمال، عیبها و امیال ناپسند خود را به دیگران نسبت دهند؟ چرا آنقدر قوی و قدرتمند رفتار نمی‌کنند که مشکلی هم پیش نیاید؟ چرا نمی‌خواهند با مشکل مواجه شوند و دنبال دشمن‌سازی و تقویتش هستند؟

می‌خوانیم، فرافکنی یکی از ساز و کارهای پدافندی در برابر نگرانی به‌شمار می‌رود.

با توجه به این نگرش، این نامسئولان نگران چه هستند که از بیان مشکل و ضعف هراس دارند؟ مگر نه این است که اقرار و اعتراف به ضعف، پذیرش ناتوانی و سعی برای توانا شدن، گام اول تغییر و اصلاح است؟‌ چه می‌شد که آقای کاپیتان با بی‌شرمی هر ‌چه ‌تمام همچون میومیوی کارتونها که دائم عوض می‌شد، ظاهر نشود و اعتبار سی‌واندی ساله‌اش را خرج این مکانیزم فرافکنی ‌نکند؟ در مقابل آقای کاپیتان، بهتر نیست تیمش را از میدان بیرون کرده، به رختکن رود، تا بی‌آبرویی‌های بیشتری تجربه نشود؟ چند میلیارد دلار باید خرج شود تا اعتبار از دست رفته باز گردد؟ عمر دوباره و شروع از اول با هویتی جدید؟

در تعریف فرافکنی می‌خوانیم، فرد تمایلات نامناسب و ناپسند خویش را به دیگران نسبت ‌می‌دهد و در نتیجه خود را عاری از هرگونه عیب و نقص ‌می‌داند و خود را از احساس گناه، می‌رهاند…
و چقدر آشناست این تعریف در قبال سیاستمدارانی که ادعای تحصیل در مقاطع و مدارج عالی دانشگاهی جهان را دارند! اما به صورتی مضحک مشکل را گردن این و آن می‌اندازند! ژاپن پس از بمباران هیروشیما و ناکازاکی مرگ بر آمریکا نگفت. بزرگترین مرگ بر آمریکایش این بود که تلفن روی میز رئیس جمهورش پاناسونیک شود و شد! شما چه کردید؟

فرافکنی در رویکردهای روانکاوی یعنی انگشت اتهام به سوی دیگران گرفتن.

جناب نامسئول! آیا مرگ سالانه دهها هزار نفر در تلفات جاده‌ای، فجایع پلاسکو، به دره رفتن اتوبوسها، کشتی ‌سانچی و هزاران چه و چه‌ی دیگر هم کار ‌آمریکاست، یا محصول بی‌مبالاتی نامسئولانی که با نقاب ولایت‌مداری در راستای گُنده‌کردن شکمشان و پروارندن ژنهای خوبشان در قلب آمریکا در حال رشدند؟ و هر کسی که لب به اعتراض گشاید توسط همین شکم‌بارگان انگ تجزیه و ترکیب و ولایت و آمریکایی و هزاران برچسب دیگر بخورد تا سپری باشد برای حفظ جایگاه و میز ریاستش؟

می‌خوانیم فرافکنی فرد را در مقابل یک نوع اضطراب حفظ می‌کند، اضطرابی که در اثر اعتراف به کاستیها و نقصها ممکن است به وجود می‌آید.
با توجه به این تعریف، در طول این سالیان دراز که در حال حرکت به سوی نیم قرن است، کدام نامسئول به خاطر بی‌مبالاتی و خیانت، اهمال‌کاری و بی‌مسئولتی استعفا، محاکمه و به زندان افکنده شده است؟(استثناهایی که استفاده‌ی سیاسی دارند را کنار می‌گذاریم)

و در پایان می‌خواهم خطاب به آن انسانی که زحمت کشیده و خطا عنایت فرموده‌اند عارض شوم که، وقتی دکمه‌ی قتلِ ۱۷۶ موجود زنده‌ای که اسمش انسان است را ندانسته فشار داده‌اند، آیا تفکر و تامل نفرموده‌اند که احیاناً شاید این آهنی که ثانیه‌ای بعد قرار است تبدیل به ارابه‌ی مرگش بنمایانند، حامل ۱۷۶ قلب و ۱۷۶ مغز و اعضای حیاتی اورگانیسم زنده‌ی بی‌گناه و بی‌خبر است؟ آیا در قوه‌ی تفکرِ جهان‌شمولشان نگنجیده که این آهن‌پاره احیاناً می‌تواند متعلق به خط هوایی ایران باشد؟ و در مغز متفکر و بالذات نابغه‌شان خطور نکرده که هواپیمای آمریکایی در قلب ایران چه طور به‌یکباره می‌تواند ظاهر شود؟ که چنین رشادت متحیر‌العقولی را از خود به منصه‌ی ظهور برسانند؟ یا مثل آن شیخی که می‌گفت اگر عمل صالح باشید بعد از اعدام جایتان بهشت ولاغیر جهنم است؟ که چنین رفتار قهرمانانه‌ای از خود بروز فرموده‌اند؟ چه چیزی، کدام انگیزه و نیت ایشان را از تفکر و تامل بیشتر در بررسی برای عمل سنجیده‌تر بازداشته است؟

در نهایت خطاب به خانواده‌های قربانیان، ببخشید که اشتباهی تمام هیجانات، شخصیت، احساس، خاطرات، دلبستگی‌های خانوادگی، آرزو، امید، عاطفه، کارهای نیمه‌کاره‌ی علمی-فرهنگی-هنری، مقالات و پروژه‌های علمی نیمه کاره، تحصیلات ناتمام، شادی‌های ناسرانجام، اهداف نافرجام، خوشی‌ها و خودشکوفایی‌ها، ‌تلاش برای پیشرفت، انگیزه‌های سازندگی، نیاز به دانستن، سرخوشی، پرورشِ خودآرمانی و تمام آنچه را که موجود زنده‌ای را تبدیل به انسان می‌کند که نامش اشرف مخلوقات است، ناکام و زنده به گور شد. مثل اینکه اشتباهی رخ داده است. لطفا با اولین پرواز از زیر خاک در بیایید و برگردید.

یادداشت از ایلقار موذن زاده

photo 2018 07 20 01 13 02 - در باب فرافکنی مسئولان در قبال سقوط هواپیما

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند