شما اینجا هستید
آخرین اخبار » بحرانهای اجتماعی را جدی بگیریم

بحرانهای اجتماعی را جدی بگیریم

باید گریست به این جامعه‌ای که زیرساختهای اجتماعی‌اش تا این حد ویران شده است. باید در سوگواری مرگ انسانیت در این جامعه، جامه دَراند! جغرافیایی که تا این حد روابط میان‌فردی‌اش دچار بحران شده است. جایی که آدمهایش برای ارضای پرخاشگری‌های لجام گسیخته‌شان از هیچ کاری برای عقده‌گشایی سر باز نمی‌زنند و بدگویی‌هایشان را پیش هر کس و ناکسی می‌بَرند. نبود چراغ‌قرمزهای اخلاقی باعث شده است که دیگر نه آبرو، نه وجدان، نه ناموس و نه شرف اهمیتی نداشته باشد! در بازار خودخواهی، خودمحوری و خودشیفتگی‌ ناموس داد و ستد شود و برای بی‌آبرو کردن دیگری دست به هر ‌کاری بزنند‌.

باید با واقعیت ها روبرو شویم

باید قبول کرد که حال جامعه بسیار وخیم است و اولین گام بهبود و درمان نیز “پذیرش” است. ما چاره‌ای نداریم جز شفاف‌سازی و بیان واقعیات. بدیهی‌ست که تنها راه برای شروع تغییر نیز همین است. با پنهان‌کاری و جلوه دادن وارونه، مشکلی از مشکلات جامعه حل نخواهد شد. بحران را می‌توان هم در آمارهای داخلی و هم آمارهای جهانی موجود به وضوح دید و به عمق فاجعه پی برد. وقتی ایران به گزارش موسسه بین‌المللی گالوپ با میزان پنجاه درصدی جمعیت، عصبانی‌ترین مردم دنیا معرفی ‌می‌شود، وقتی سالانه بیش از شانزده میلیون پرونده قضایی داریم، وقتی به زعم موسسات معتبر بین‌المللی، ایران به عنوان نگران‌ترین، خشمگین‌ترین و مضطرب‌ترین مردم جهان معرفی می‌شود، وقتی کشورمان در بین کشورهای چاد، نیجریه، سیرالئون، عراق، بنین، لیبریا، گینه، سرزمین‌های فلسطینی و کنگو جزو ده کشوری است که در منفی‌ترین وضعیت‌ها به سر می‌بَرَد، لزوم پرداخت به این مساله‌ی بحرانی بیش از پیش احساس می‌شود.

باید گریست که چگونه خوبی و سخاوتمندی از این جغرافیا رخت بسته، به حال انسانی که در نفرت و خشم لبریزش تا خرخره در باتلاق فرو رفته است. آنهایی که برای نجات خودشان دست به دامن ابلهانی می‌شوند که حالشان از آنها نیز بدتر است. باید به حال زار و مریضِ ابلهان و اتحادیه‌شان به عزا نشست و سینه دراند! بیشعوری به صورتی نگران‌کننده در حال گسترش است. برای یک بی‌شعور همین مثال کافیست که وقتی بگویی خطوط تلفن خراب است و درست کار نمی‌کند و وقتی با ایکس تماس می‌گیری ایقرق جواب می‌دهد او خواهد گفت که نه! حتمن تلفنت خراب است و حتی اگر جلوی چشمانش نشان دهی که “ببین خطوط تلفن خراب است و وقتی شماره‌ی یکی را می‌گیری آن دیگری جواب می‌دهد”، او خواهد گفت که “حتمن تلفن آن دیگری خراب است”! اگر او پروژه‌ی اجرای خطوط تلفن را عهده‌دار بوده است هیچوقت اختلال خطوط تلفن را قبول نخواهد کرد، او خواهد گفت که مبایلت را عوض کن، انگشتانت را عوض کن، چشمانت را تعمیر کن! کشورت را عوض کن! چرا که در فرافکنی بیشعورانه‌اش گرفتار است و بیشعوری نهفته در رفتارهایش، در راستای منافعش حرکت می‌کند. چون از بی‌شعوری‌هایش امتیاز گرفته، امرار معاش می‌کند!

بیشعورها از خانه‌ات دست به دزدی زده و در چشمانت با بی‌شرمی تمام زل می‌زنند و می‌گویند که تو خودت آوردی و این را به من بخشیدی. بیشعورها مشتشان را از پشت به شانه‌ات خواهند کوبید و خواهند گفت که تو خودت شانه‌ات را کوباندی به مشتم! با این جماعت به هیچوجه نمی‌توان به تعادل در برقراری مناسبات اجتماعی معقول و خوب رسید.

جامعه ای بدون آموزش

جامعه‌ای که در آن از کودکی مدیریت مسائل عاطفی و هیجانی، مناسبتهای میان‌فردی و درون‌فردی را آموزش نداده همین می‌شود. جامعه‌ای که فاقد آموزش‌ مهارتهای ارتباطی باشد و در مقاطع پایین تحصیلی پروژه‌هایی همچون SEL(یادگیری عاطفی اجتماعی) را ارایه کرده باشد به چنین سرطانهایی مبتلا می‌شود. یعنی دروغ، خیانت، ناصداقتی، پررویی، بی‌شرمی، دور زدن افراد، نامردی، از پشت خنجر زدن، نفهمی، ظاهرسازی، زیرآب‌زنی و هزاران صفت زشتی که همچون طاعونی مرگبار در حال درنوردیدن جغرافیایمان است و در جای جای مناسبتهای میان‌فردی شاهدش هستیم. جامعه به شدت نیازمند تحولی گسترده در سیستم بهداشت روانی، فرهنگ‌سازی اجتماعی، آموزش مهارتهای دوازده‌گانه‌ی زندگی، گنجاندن مهارت SEL در سیستم آموزشی، برگزاری سمینارها و کارگاههای همگانیِ گسترده و مداوم در سطحی ملی است.

ایلقار موذن‌زاده کارشناسی ارشد روانشاسی

photo 2018 07 20 01 13 02 - بحرانهای اجتماعی را جدی بگیریم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند