شما اینجا هستید
آخرین اخبار » برنامه ریزی با هدف بهبود تعامل والدین دارای فرزند اتیسم

برنامه ریزی با هدف بهبود تعامل والدین دارای فرزند اتیسم

پس از اينکه تشخيص در مورد کودک، از اينکه اتيسم دارد نهايی شد، طبيعی است که والدين وی عصبانی،افسرده و غمگين شوند و باز هم سعی می کنند با مراجعه به متخصصان مختلف ( مبنی بر عدم تایید اتیسم فرزندشان توسط متخصصان) اختلال فرزندشان را انکار کنند چرا که احساس می کنند که اگر اتیسم فرزندشان قطعی باشد اهداف، آرزوها و تصورات آن ها درمورد فرزندشان نابود می گردد.آن ها با يک حقيقت تازه روبرو می شوند و آن اين است که فرزندشان از لحاظ عاطفی و رفتاری مشکل داشته و نيازمند مراقبت های اوليه می باشند.

والدين کودکان دارای اتيسم فارغ از مشکلات فرزندشان،با مشکلات ديگری نيز روبرو هستند.در صورت مديريت نکردن اين تعارضات و و مشکلات ارتباط و تعامل دوجانبه بين آنها خدشه دارمی شود. معمول است که مادر دارای کودک مبتلا به اتيسم پدر را به بی مسئوليتی و مادر رابه مقصر بودن متهم می کند و اختلاف بين آنها تشديد می شود و در اين ميان کودک از تنش بين والدين بيشترين آسيب را خواهد ديد. والدين باید در جهت ارتباط صميمانه وموثردست به کارشوند و مهارت های لازم را در اين زمينه کسب نمايند.

ارتباط درمانی برنامه ای برای مداخلات در ارتباط و تعامل بين زوجين و بهبود شرايط زندگی آنها می باشد که توسط روانشناسان باید طرح ریزی شود.در ارتباط درمانی باید درمانگران تلاش کنند با استفاده از جلسات روان درمانی فردی، زوجی، گروه درمانی و مشاوره و همچنين نشست و تور تعارضات و سطح اضطراب خانواده های کودکان اتیسم را به حداقل برسانند.

یافته های پژوهش های زیادی نشان می دهد که کسب مهارت های لازم زندگی، باعث کاهش سطح تنیدگی والدین دارای فرزند اتیسم می شود.

یادداشت از دکتر مرتضی بختیاروند، متخصص فناوری های نوین در توانبخشی اختلال اتیسم

photo 2020 02 22 04 06 48 - برنامه ریزی با هدف بهبود تعامل والدین دارای فرزند اتیسم

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند