شما اینجا هستید
آخرین اخبار » آیا کرونا یک سلاح بیولوژیک است؟

آیا کرونا یک سلاح بیولوژیک  است؟

اصل ماجرا چیست؟
یادداشتی از استاد ژئوپلتیک دانشگاه تهران درباره ویروس کرونا در پایگاه خبری اصل ماجرا

همزمان با جهانی شدن ویروس کرونا و گسترش سریع آن در جغرافیای جهانی ،که احتمالا تا ۱۰فروردین هیچ کشوری را در کره زمین مصون نخواهد گذاشت و حتی در کشورهای پر جمعیتی مثل هند ممکن است شرایطی مشابه سه ماه قبل چین ایجاد کند،سوالات و ابهامات متعددی در خصوص نحوه بروز و ظهور این ویروس خطرناک و عجول مطرح است و به دلیل اثرگذاری جهانی اش، منشاء مباحث متعدد تخصصی و غیر تخصصی شده است.

اما صرف نظر از باورپذیری همه این بحث ها، مبحث امنیتی آن که این ویروس یک سلاح بیولوژیکی توسط کشور بد سابقه ای بنام آمریکا باشد، در نوع خود توجه بسیاری از محافل رسمی و غیر رسمی در کشورهای جهان را به خود جلب کرده است.
در این باره کلیپ های متعددی در کنار اظهار نظرهای مختلف و متناقضی در این یکماه اخیر منتشر شده که بنظر می آید باید برای شکافتن موضوع همه جوانب آن به درستی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

لذا اگر چه یکی از احتمالات در خصوص ویروس کرونا ممکن است همان حمله از طریق سلاح بیولوژیکی منتسب به ارتش آمریکا باشد، اما واقعیت های میدانی و تجربیات تاریخی از منشاء انتشار ویروس یعنی چین، وا می دارد تا با تردید به موضوع فوق نگریسته شود. زیرا بررسی دقیق تر موضوع و مواردی که در ذیل مطرح می شود، اصالت حمله بیولوژیکی آنرا رد یا حداقل با تردیدهای جدی مواجه می سازد:

۱. کشور متهم یعنی آمریکا خود به شکل گسترده ای درگیر این ویروس مرگبار شده به گونه ای که برای اولین بار بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱  در این کشور وضعیت اضطراری در بالاترین سطح برقرار شده است.

unnamed 3 - آیا کرونا یک سلاح بیولوژیک است؟

۲. نبرد ژئوپلیتیکی تمام عیار چین و روسیه با آمریکا که در چنین مواقعی و برای به انحراف کشاندن افکار جهانی رقیب ذاتی و قلدر خود آمریکا باعث طرح حمله بیولوژیکی آمریکا از سوی پکن و مسکو شده و با طرح چنین ادعاهایی و با اهداف مختلف سعی در به حاشیه راندن چالش های جهانی چین دارند. روسیه هم از طرح چنین مساله ای اهداف خاص خود را دنبال می کند.

۳.حجم سنگین مبادلات تجاری و بازرگانی آمریکا با چین که بزرگترین شریک تجاری هم هستند و اساسا در سالیان اخیر حتی در دوره استثنایی ترامپ هم دو کشور در شرایط جنگ بیولوژیک قرار نداشته اند.

۴.سوابق کشور مبدا کرونا که حداقل از دهه ۱۹۷۰ میلادی به این سو مرجع بسیاری از ویروس های مرگبار بوده است.

نشریه «VOX» اخیرا طی گزارشی ویدیویی از اینکه چرا چین در دهه های گذشته منشا ویروس های کشنده بوده است؟ بطور مستند توضیح داده است که آیا مرگ بیش از سی میلیون نفر گرسنه در دهه ۱۹۷۰، باعث شد چینی ها از روی ناچاری به خوردن حیوانات وحشی روی بیاورند!!؟

یا اینکه لابی قدرتمند تجارت حیوانات وحشی در چین چگونه پول روی پول می گذارد و از خفاش، پرنده مرموز و خونخواری که دمای عادی بدنش بالای ۴۰درجه است نیز صرف نظر و چشم پوشی نمی کند!!!

688786 452 e1551073268146 - آیا کرونا یک سلاح بیولوژیک است؟

چرا بازار معروف حیوانات وحشی در ووهان چین و سایر نقاط این کشور بعد از سارس بسته نشد؟ همه این مباحث در کنار دیگر مسائل بهداشتی و معضلات تامین مواد غذایی و پروتئینی در چین ثابت می کند که ویروس کرونا قبل از اینکه سلاحی بیولوژیک از سوی آمریکا باشد، استمرار بی بند و باری چین در همه چیز خواری است که در کنار بحران ژئوپلیتیک غذا به بحران ژئوپلیتیک بهداشت و سلامت جامعه جهانی نیز تبدیل شده است.

۵.ملاحظات حاکم بر ساختار قدرت جهانی بویژه برای آمریکا که متوجه قدرت رقبای نوظهور خود در شرق آسیا بوده و در شیوه های نبردهای مدرن بویژه نبردهای مرموز ، احتیاط های لازم را دارد.

در کنار این موارد، موارد متعدد دیگری نیز وجود دارد که احتمال سلاح بیولوژیکی بودن این ویروس را بسیار کمرنگ می کند.زیرا همانگونه که آثار سلاحهای شیمیایی تقریبا تا آخر عمر در فرد آلوده باقی می ماند، اگر ویروس کرونا هم سلاح بیولوژیکی باشد، باید آثارش مادام العمر باشد که فعلا قضاوت در مورد آن سخت می باشد.

۶.آثار مخرب و ویرانگر سلاحهای بیولوژیک بر محیط زیست و حیات سایر جانداران که در صورت اشاعه ، به دلیل بی دفاع بودن محیط زیست و جانوران، باعث آلودگی شدید و تلفات گسترده می شود.

از این رو ، تمرکز بر ریشه واقعی آن در چین و گسترش سریع آن در جهان، بیشتر خدمت می کند به یافتن راه حل برای نابودی این ویروس تا طرح مسائل حاشیه ای با احتمالات ضعیف.

یادداشت از  دکتر کیومرث یزدان پناه درو  استاد دانشگاه تهران

83299 869 - آیا کرونا یک سلاح بیولوژیک است؟

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری اصل ماجرا | در کمتر از دو دقیقه، "اصل ماجرا" برای شما مهمترین وقایع اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی روز را بازگو میکند